Nahoru

X2 Football 2009: kvalitní fotbálek

Na App Store se v poslední době objevilo několik fotbálků, tak se může člověk lehce ztratit a nevybrat zrovna dobře. Ptáte se proč sem si vybral  právě tento fotbal X2? Proto, že tento fotbal byl první „pořádný“ a strávil jsem s ním už několik večerů. Mrkněte na mé postřehy.

Na výběr máte z několika módů hraní – Multiplayer (přes Wi-Fi), Tournament mode (zde máte na výběr turnaj nebo ligu jakéhokoliv kontinentu, popř. globální – za vítězství obdržíte do své „Trophy Room“ pohár), Penalty Shootout (procvičování střílení a hlavně chytání penalt) a Training (zde nátrenujete střílení na bránu, nahrávky, auty atd.).

Na výběr máte čtyři možnosti pohledu kamery, osobně doporučuji „Far“, tedy z největší vzdálenosti – díky tomu získáte přehled nad celým herním polem.

Obtížnost hry je různá. Jestli si ale chcete hru užít a nejde Vám o to, že konečné score bude ve váš neprospěch, tak doporučuji nejvyšší obtížnost („Hard“). Hra není tak lehká a díky tomu Vás X2 po několika zápasech neomrzí.

Po zvolení módu hry máte na výběr týmy (čtenáře ze Slovenska hra zklame, protože jejich tým chybí).  Poté si před hraním samotné hry můžete vybrat dres, ve kterém chcete hrát a také sestavení týmu – rozestavění, pozice hráčů atd.

Ovládání bych celkově hodnotil kladně. Na levé straně máte kurzor (chcete-li joystick), kterým korigujete směr hráče. Horním tlačítkem měníte hráče a podržením „lobnete“ balón. Tlačítko v pravém dolním rohu slouží ke střílení na bránu a také k zákrokům, které se často pískají jako faul. Poslední tlačítko je k nahrávkám spoluhráčům. Hřiště v pravém horním rohu slouží jak k orientaci, tak k otevření menu.

K samotné hře. Hra na mě působí velice propacovaně. Konkurenti nabízejí lepší grafiku a soupisky, ale hratelnost ještě žádný jiný fotbal X2 zřejmě nepřekonal. Nouze není ani o parádičky (nůžky, hlavičky, otočky na míči…). Pokud si chcete zápas užít, doporučuji hrát za Brazilíi, která má nejlepší technické hráče.

Hru najdete na App Store za cenu €5,49. Pokud váháte a nejste si jisti zda investovat, tak můžete si vyzkoušet Lite verzi.