Windows Phone 7: osobní zkušenosti s přechodem z iOS

O mobilním operačním systému od Microsoft jste už určitě slyšeli, buď díky našemu představení Windows Phone 7, nebo díky masivní reklamě v posledních měsících. Mobilní telefon HTC HD7 s tímto operačním systémem jsem si rozhodl koupit a napsat mé postřehy z OS, do kterého Microsoft a nově také Nokia vkládá velké naděje. Přečtěte si jaký je přechod na WP7 z pohledu jablíčkáře!

O mobilním operačním systému od Microsoft jste už určitě slyšeli, buď díky našemu představení Windows Phone 7, nebo díky masivní reklamě v posledních měsících. Mobilní telefon HTC HD7 s tímto operačním systémem jsem si rozhodl koupit a napsat mé postřehy z OS, do kterého Microsoft a nově také Nokia vkládá velké naděje. Přečtěte si jaký je přechod na WP7 z pohledu jablíčkáře!

Nejdříve bych Vám ale rád představil, jak sem se k tomuto operačnímu systému (který je mezi jablíčkaři, hlavně díky předchozím verzím operačního systému a také díky jeho desktopové verzi, neoblíbený) dostal. Má první zkušenost s Apple přišla spolu se zahájením prodeje iPhonů ČR, jednalo se o srpen roku 2008 a koupil jsem si svůj první (a také prozatím poslední) iPhone 3G. S telefonem jsem byl spokojený celkově skoro 3 roky, i přes jeho značnou pomalost v posledních verzích iOS. Mezitím jsem si také pořídil, díky pozitivním zkušenostem s Apple, Mac a také nový iPad.

Poté mi ale na iPhone 3G “odešel” Wi-Fi čip a byl čas řešit, díky tomu, že je Wi-Fi pro mě stěžejní, jaký nový telefon vybrat. Windows Phone 7 mi byly sympatické už od jejich uvedení, hlavně díky jejich značné jednoduchosti a rychlosti. Telefony byly ale při uvedení cenově srovnatelné s iPhone, takže nebyl důvod, proč telefony s tímto systémem kupovat. Takže jsem dále vyčkával.

Zlomový bod cen telefonů s Windows Phone 7 ale nastal s uvedením výsledků prodejů telefonů s tímto systémem (které byly, zejména pro Microsoft, velmi negativní) a ceny mobilů s tímto systémem klesly i o více než 50%. Toho jsem se rozhodl využít a za necelých 6500 Kč jsem si zakoupil HTC HD7, hlavní vlajkovou loď HTC s Windows Phone 7, neboť byl čas vyzkoušet i něco jiného než iOS. K iOS systému mám ale stále přístup díky iPadu, stejně jako k Mac OS X díky mému Macu.

Pokud nyní čekáte proklínání, tak Vás musím zklamat. Windows Phone 7 je po všech vyzkoušených systémech dle mého názoru nejlepším mobilním systémem na trhu po iOS od Apple. Pokud bazírujete na jednoduchosti používání, rychlosti a vzhledu, WP7 by vás mohli zajímat.

První krůčky užívání systému mi v mnohém připomněly (dnes už by se nebál označení “stařičký”) iPhone OS 2.0. Telefon bez české lokalizace, bez podpory českých kláves (mluvíme o háčkách, čárky jsou díky přítomnosti i v ostatních jazycích dostupné) a s mnoha nedostatky, jako například absence navigace (když nepočítám tu z Google Maps). Přesně toho se dočkáte i u dnešní verze Windows Phone 7 – alespoň prozatím, aktualizace řešící alespoň první dva nedostatky se dočkáme naštěstí už na podzim.

Celková filosofie užívání WP7 mi v mnohém připomněla iOS. Aby také ne – je zde jasná inspirace a já osobně Microsoftu tleskám, že se rozhodl vyjít touto cestou. Všechny telefony s WP7 obsahují hlavní 4 klávesy (narozdíl od 2 na iPhone) – horní probouzecí tlačítko (umístěné mimochodem na stejném místě jako na iPhone), zpět, Start a hledat. Poslední 3 tlačítka jsou dotyková a jejich dotyk je stvrzen zavibrováním. Jak vás ale nejspíše napadá, v jistých připadech dotykové tlačítko není úplně nejlepším řešením, jak se později dočtete.

Nejlepší bude asi začít tlačítkem Start. To je umístěno v dolní části telefonu uprostřed a vždy vás přenese do hlavního menu s tzv. “tiles”, což jsou, dá se říci, zvětšené ikony, mj. prezentované i u nových Windows 8. Toto tlačítko, jak již vás asi napadlo, můžeme naopak přirovnat k home buttonu. Jediný rozdíl je, že Startem telefon neprobudíte, k tomu slouží pouze horní probouzecí (hardwarové) tlačítko.

Tlačítko zpět je nalevo od Startu a jak je již patrné, přenese vás o krok zpět. Svým způsobem se dá přirovnat ke zpětným šipkám, které najdeme v iOS v dotykové části displeje vlevo nahoře. Zpět ale ve WP7 operuje i mimo programy a mimojiné vás může přenést zpět do hlavního menu či dokonce o spuštěnou aplikaci zpět, což je (pro zajímavost) zatím jediná možnost obnovení aplikace v původním stavu. Windows Phone 7 totiž zatím ani multitasking nepodporují (další věc, proč mě napadlo přirovnání k iPhone OS 2.0).

Poslední tlačítko umístěné pod displejem je hledat. Je umístěno napravo od Startu a jeho hlavní funkcí je spuštění vyhledávače Bing, který je defaultním a jediným systémovým vyhledávačem v celém Windows Phone 7 (narozdíl od iOS, kde si můžete vybrat mezi Google, Bingem a Yahoo!). Pokud ale spustíte nějakou aplikaci, která toto tlačítko podporuje, dostanete se do vyhledávání v programu. Uvedu příklad – zapnu obchod s aplikacemi Marketplace (App Store na WP7), ťuknu na tlačítko hledat a můžu vyhledávat aplikace. Pokud na hledat ťuknu v hlavním menu, spustí se mi vyhledávání na Bingu.

Nyní, když jsme si představili nějaké základnější ovládání samotného systému se můžeme konečně podívat na hlavní obrazovku. Ta je, jak už bylo zmiňováno, postavena z tzv. “tiles”, multimediálních ikon, které se u určitých aplikací i mění a hlavní obrazovka tak vypadá velice živě. Hlavní obrazovka neobsahuje všechny aplikace, ty se vám zpřístupní, pokud prstem posunete doleva, popř. pokud ťuknete na šipku umístěnou vpravo nahoře. Jak můžete vidět ze screenshotu výše, tiles vás upozorňují na zmeškané volání či nepřečtené zprávy pomocí čísla vedle ikony, což v jistém slova smyslu také připomíná iPhone a jeho iOS s upozorněními v podobě červených kruhů vyplněných číslem.

Tiles si samozřejmě můžete přehazovat, jak chcete, a to velice podobně jako je to u iPhone – nad “tile” podržíte prst a poté jednoduše přehazujete dle vlastní libosti. Možná jste si všimli zvětšeného tile, který je např. u obrázků. Pokud doufáte, že takto můžete roztáhnout každou ikonu, pak Vás musím zklamat. Těchto tiles se pokud vím dočkáte pouze u obrázků (který zobrazuje náhodný obrázek ve vaší fotogalerii) a kalendáře (který stejně jako na iPhonu zobrazuje den a datum a také čas a název nejbližší události).

Pokud bychom měli začít u Phone, tak u této aplikace nečekejte nic zvláštního. Tato aplikace pouze obsahuje jednoduchý výpis historie hovorů a bohužel neobsahuje o nich ani žádné bližší detaily, takže kromě doby, kdy jste volali, se nic nedozvíte (např. ani ne délku hovoru, což mě trochu mrzí). Dále obsahuje jednoduchou klávesnici s čísly pro vytočení čísla a nakonec odkaz na aplikaci People, což je vlastně kontakt list a dá se také spustit samovolně (na obrázku je umístěn napravo od Phone). Mimochodem, místo nápisu Phone se v praxi dočkáte jména operátora, takže například pokud máte O2, tak se Vám místo Phone zobrazí nápis O2 – CZ. Zajímavostí budiž i to, že status bar na WP7 jméno operátora nezobrazuje.

Aplikace "People".

Aplikace People je jednou z nejpovedenějších aplikací na Windows Phone 7. Samozřejmě dokáže synchronizovat kontakty (v mém případě z Googlu), ale také se dokáže propojit s Facebookem a tady právě přichází ten zlomový bod, proč je tato aplikace (a vlastně i celkově WP7) tak zajímavá. Pokud si totiž nastavíte Facebook účet na propojení s vaším telefonem, můžete všechny kontakty z vašeho telefonu (nebo z Googlu,…) propojit s těmi z Facebooku. V praxi to pak vypadá tak, že u každého kontaktu máte připojenou profilovou fotku z Facebooku, možnost zavolání, textnutí, napsaní na zeď na Facebook a popř. se zobrazí další informace, které máte k danému kontaktu, ať už na Facebooku či přiřazenému k vašemu kontaktu jinak. People ale není jen jednoduchý seznam lidí, a tak je tu i např., znovu, pokud jste propojeni s Facebookem, tzv. “what’s new”. Tam můžete nalézt poslední statusy, sdílené odkazy a podobně. Samozřejmě je můžete i komentovat či “likovat”. Propojení s Facebookem jde ale ještě mnohem dál, ale o tom si povíme později např. v aplikaci Pictures. Ve zjednodušené podobě se tak jedná o Facebook v klasické aplikaci od Microsoftu. Samotnou a plnohodnotnou Facebook aplikaci ale na Marketplace samozřejmě také naleznete.

Messaging je jednoduché psaní zpráv, jak ho známe i z iOS. Zprávy se znovu sdružují ke kontaktům a jsou zobrazovány v konverzaci, takže tady fanouška Apple nic nepřekvapí. Opravdovou novinkou, které by měla přijít s podzimním update, nazvaným Mango, by měla být ale i online konverzace přiřazená k vašim kontaktům. Jednoduše tak pomocí nativní aplikace můžete psát jak přes Facebook, tak i přes Live Messenger. Částečně to může svým způsobem připomínat i iMessages. To je ale ještě stále hudba (podzimní) budoucnosti, ale doufejme, že vše bude fungovat na jedničku.

Mailový klient obsahuje, stejně jako iPhone, několik přednastavených služeb a další si můžete libovolně přidávat. Mezi ty přednastavené patří jmenovitě Windows Live, Outlook, Yahoo! Mail a Google. Zbytek můžete nastavit pomocí POP nebo IMAP, takže ani uživatelé Seznamu nebudou mít problém s nastavováním, jen to zabere chvíli času. Co se týče mailu, i ten mi v mnohém připomínal iPhone. Jediný problém, který jsem měl, bylo vyhledávání starších mailů. Popisovaný problém se týká Gmailu, je možné, že například u Outlooku se tohoto nedostatku nedočkáte. Pokud sem chtěl vyhledávat mail starší než ty, které byly do mailu stažené, nastal problém v tom, že mobil mi ani nenabídl (třeba narozdíl od iPhonu) vyhledávat ve starších mailech. Tím pádem jste trochu svázaní jen těmi maily, které jsou stažené do vašeho mobilu na vašem harddisku – což je tedy rozhodně škoda. Jako menší uklidnění budiž dodat, že je možné v nastavení Gmailu všechny maily do mobilu stáhnout. Vyhledávání skrz server by bylo ale asi o něco logičtější.

Aplikace "Pictures".

Pictures a Camera se také dají nazvat velice povedenými aplikacemi. Nejdříve k tomu, kde fotka vzniká – Camera. Fotoaparát se aktivuje tlačítkem po straně telefonu, stejně jako samostatné focení. Dotykové tlačítko pro vyfocení byste na Windows Phone 7 hledali marně – existuje zde pouze možnost focení tlačítkem po straně, což je trochu škoda. Fotoparát obsahuje i nějaké možnosti nastavení, kam patří efekty (např. černobílá fotka, sepia,…), kvalita fotky (tj. rozlišení) a nastavení blesku (auto, vypnuto a zapnuto). Složitá nastavení tedy nehledejte. Co Vás ale může zaujmout je, že po vyfocení se fotka ihned uploaduje na Váš SkyDrive (úložná služba Microsoftu) – zčásti to tedy připomíná i nový iCloud z Applu, který taktéž po vyfocení fotku posílá mezi veškerá vaše zařízení v Cloudu. Navíc můžete jedním kliknutím fotku uploadovat i na Facebook. Pictures nejen že obsahuje všechny fotky co jste vyfotili, popř. nahráli do mobilu, ale navíc stahuje Vaše veškeré fotky na Facebooku (pouze z vlastního profilu samozřejmě) a na Windows Live. Navíc zobrazuje i nové fotky na Facebooku, taktéž ve “what’s new”, takže stejně, jak jsme to viděli u People.

Windows Phone 7 obsahuje samozřejmě další nepřeberné množství předinstalovaných aplikací, ale zmínil jsem jen ty hlavní, které budete používat určitě nejčastěji.

Samotné postřehy z používání Windows Phone 7

Dost už ale teorie, jak vůbec WP7 vypadají. Teď je čas na postřehy a zajímavosti, které jsem získal během několikatýdenního používání tohoto systému. Budu se snažit zmínit zajímavosti, které jinak zmiňovány moc nejsou. A také zmínit i nedostatky – Windows Phone 7 samozřejmě obsahuje velké množství chyb, které při práci se systémem vadí.

  • Začněme odemykací obrazovkou. Ta se narozdíl od iPhonu odemyká jejím přesunutím vzhůru (tedy jakési odhození). Odemykací obrazovka je jednoduchá, obsahuje čas, datum, den, popř. pokud máte dnes nějakou událost v kalendáři, tak i tu – a jako jediná obrazovka zobrazuje i kompletní status bar, který po odemčení zmizí a je možné ho zobrazit pouze dotykem nad displej (ano, u HTC HD7 je dotyková i část nad displejem). Všude jinde se zobrazuje pouze baterie – jednoduchost především.
  • Windows Phone 7 obsahuje 2 barvy pozadí, a to černou a bílou. Používanější je ta černá, díky tomu že vypadá elegantněji a také spotřebovává méně kapacitu baterie. Samotnou barvu “tiles” ale můžete měnit prakticky jak chcete – na výběr máte z 10 barev. Hlavní obrazovka Vás tedy díky možným barevným změnám jen tak neomrzí.
  • Na svou plochu můžete umístit oblíbené lidi, kteří ze zobrazují na tile neustálou změnou mezi jménem, profilovou fotkou a popř. i statusem, pokud je osoba propojena s Facebookem.
  • Pár slov ke klávesnici – ta je jednoznačně (alespoň na HD7) lépe použitelná, než na iPhonu, na druhou stranu srovnání je to trochu nevyrovnané, neboť iPhone s 3,5″ displejem se nemůže rovnat displeji 4,3″. Co mě potěšilo je fakt, že na klávesnici máte ihned přístupnou tečku, čárku a dokonce obsahuje i odkaz na smajlíky, ze kterých si jednoduše vyberete. Jinak se používá velmi podobně jako na iPhonu, nic nového. Klávesnice se mimochodem řídí barvou pozadí, kterou si nastavíte. Pokud máte nastavenou černou, je černá, pokud bílou, je bílá a se systémem tedy ladí.
Zune - přehrávač hudby na Windows Phone 7
  • Přehrávač Zune dokáže stahovat biografii vašeho právě puštěného interpreta a navíc dokáže i stáhnout jeho obrázek, který se objeví na pozadí aplikaci Zune. Navíc se tento obrázek zobrazí i na tile aplikace Zune, díky čemuž je hlavní obrazovka živější. Pokud změníte interpreta, změní se i pozadí Zune a tak i tile na hlavní obrazovce. Problém nastává u neznámých interpretů, u kterých použije Zune předchozí obrázek interpreta.
  • Na Marketplace jako obyvatel České republiky nemůžete zatím nakupovat a to platí jak pro hudbu, tak i aplikace. Jste tedy odkázáni na free aplikace, alespoň do podzimu, kde se má s příchodem velkého Mango update všechno změnit. Zajímavou možností Marketplace je ale u placené aplikace možnost try, tedy zkusit. Tato volba se zobrazuje u každé placené aplikace a tak máte bezpečnou možnost si aplikaci před koupí vyzkoušet. Tato možnost platí i pro Českou republiku.
Marketplace - App Store pro Windows Phone 7
  • Na Marketplace je málo aplikací a hry jsou drahé. Pokud očekáváte jednoduchý přechod z iOS na WP7, tak velmi silně narazíte v prozatimním počtu aplikací, který je velmi malý. Navíc nemožnost nakupovat dělá z Windows Phone 7 v České republice do podzimu prakticky mobil bez aplikací. Navíc cena her, která začíná na 3$, také není zrovna skvělá – a to i za hry typu Doodle Jump, Fruit Ninja apod.
  • Pokud máte počítač s Windows, Windows Phone 7 pomocí Zune software provádí Wi-Fi synchronizaci, tj. není třeba kabel. Ve Windows Phone 7 Connector for Mac tato volba podporována zatím není, ale tato aplikace má být spolu s podzimním Mango updatem také aktualizována.
  • Bing hledání a mapy. Jako obyvatel České republiky s hledáním na Bingu a Bing maps rozhodně spokojen nejsem. Je trochu škoda, že Microsoft nenabízí možnost nastavení jiného vyhledávače, například Google, marketing byl v tomto případě silnější.
  • Dotyková tlačítka – zkuste hrát hru v landscape módu a přitom držet prsty daleko od dotykových tlačítek. Stačí se totiž jenom dotknout a hra je vypnuta – v tom lepším případě se díky částečnému multitaskingu vrátí zpět a v tom horším se znovu spustí od začátku.

Pro koho tedy je a není Windows Phone 7 určen?

Do jednoho článku o tomto systému je velmi těžké vměstnat všechny vlastnosti a nevýhody. Pokud Vás systém alespoň z části zaujal a chcete změnu od iOS, Windows Phone 7 se přímo nabízí. Pravda – systém je to zatím v plenkách, ale s mnoha úžasnými vlastnostmi, mezi které řadím hlavně samotný velmi jednoduchý a přehledný design, jeho rychlost a navíc i provázanost se sociálními službami, která se navíc od podzimu bude stupňovat díky přidání Twitteru a LinkedIn. Ceny mobilních telefonů s tímto systémem jsou zatím navíc velmi příjemné a byla by škoda je nevyužít. Je ale patrné, že od podzimního Mango update cena znovu stoupne a bude se rovnat minimálně cenám telefonů s Androidem – rozhodujte tedy rychle.

Naopak Windows Phone 7 rozhodně není určen lidem, kteří mají rádi vše propojené (hlavně, pokud mají všechno od Apple). Windows Phone 7 Vám tuto propojenost částečně roztříští a budete muset hledat jisté alternativy. Navíc malý počet aplikací či absence nějaké navigace dělá tento systém pro mnoho lidí nepoužitelný. Vyhledávání na Bingu vám, díky tomu, že nevyhledává relevantní dotazy pro Českou republiku, také může způsobit vrásky na tváři.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EHlN21ebeak&feature=player_embedded[/youtube]

121 comments
  1. Díky za článek. Také jsem přešel z iOS na Windows Phone 7. A zatím jsem z toho systému nadšený, i když trpí nedostatky, o kterým se zmiňujete v článku. Každopádně si dovolím přidat svůj poznatek: klávesnice je lépe použitelná i na displeji 3,8″, než na iPhonu. Takže si myslím, že to jen ve velikosti displeje nebude 🙂

    1. Myslim ze by mela existovat tyhle reklamni clanky zazalovat. Rozumnemu cloveku to par radcich dojde ale co vetsina. Ta si bude myslet, ze jde o objektivni hodnoceni skutecneho autora a nedejbuh jeste tomu uveri.

  2. hh 😀 ta reklama uzasna ! 😀 ale ten wp7 by som nechcel…

      1. Proboha vy ani jeden nepouzivate mozek? On ma na mysli tu reklamu pod clankem na WP7 -.-;

  3. A android je najhorsi OS, ktory ponuka totalne vsetko, co iOS aj WP7, ze? 😀 zasnem nad vasou zaujatostou a subjektivnym hodnotenim.

    1. Přečetl jste si to pořádně?
      “Windows Phone 7 je po všech vyzkoušených systémech dle mého názoru nejlepším mobilním systémem na trhu po iOS od Apple. Pokud bazírujete na jednoduchosti používání, rychlosti a vzhledu, WP 7 by vás mohli zajímat.”Pro jistotu Vám ještě zdůrazním “Pokud bazírujete na jednoduchosti používání, rychlosti a vzhledu, WP 7 by vás mohli zajímat.”V tomto textu nic o nadřazenosti WP7 nad Androidem nevidím, jen jsme zdůraznili v čem WP 7 předhání Android. Stejně tak by šlo naspat několik vlastností, v kerých Android WP 7 poráží. To je ale myslím, až na pár vyjímek, všem jasné.

      1. 😀 Vy ste vážne komediant, všetky nové mobilné OS obsahujú približne rovnakú úroveň ovládateľnosti, jednoduchosti a intuitívnosti. Apple opakuje po Androide ešte aj notifikácie, ktoré sú v ňom už x rokov, takže o jednoduchosti by som veľmi nehovoril. Všade odblokujete, kliknete na ikonku a používate aplikácie, ktoré sú viacmenej crossplatform a všade rovnaké. V čom je iOS jednoduchší ako Android, to netuším, ale veľmi by ma to zaujímalo. Alebo za tú “komplikovanosť” androidu považujete to, že neobsahuje reštrikcie ako napríklad zákaz prístupu do filesystemu, alebo snáď to, že môžete spúšťať vlastný kód a inštalovať si aplikácie, ako chcete a odkiaľ chcete? Len retard môže nazvať viacero možností “komplikovaním”, tobôž keď ignorovaním týchto nastavení (napr. automatické pripojenie káblu k PC zapne synchronizáciu do PC, ajkeď sú na výber aj možnosti ako mass storage [ktorý nemať je výhodou, zrejme podľa Vás] a media center) dostanete presne rovnaké zariadenie ako iPhone – lebo defaultné nastavenia sú všade rovnaké.
        Ďalej rýchlosť a grafika – myslím, že tu niet reči, načítanie stránok, ovládanie systému, grafické animácie – tu všade jasne vedie android 2.3 a to ešte nehovorím o upravených romkách, ktoré majú už drtivo najlepšie animácie (holografické menu, totálne plynulé homescreeny s widgetmi na rôznych homescreenoch atď) – ajkeď musím uznať, že WP7 má krajšie animácie ako iOS. Neexistuje ani 5 vecí, v ktorých iOS poráža Android a neexistuje ani jediná, v ktorej poráža WP7 Android. Osobne sa nepotrebujem hádať, ale príde mi neskutočne drzé, ako si dovoľujete napísať, že WP7 a iOS sú lepšie ako android, ktorý ich ďaleko pokoruje a takto mätiete ľudí, ktorí to tu čítajú, nakoľko Vám celkom dôverujú a vďaka Vám dostanú takýto absolútne scestný a zaujatý názor, ktorý neobsahuje štipku objektivity. Mali by ste sa nad sebou zamyslieť a keď už, tak aspoň tu vyznávajte Apple, s tým nemám najmenší problém, ostatne sám mám iPhone 4, ale takto klamať je naozaj neslýchané.

          1. konkretne prosim, hovorte o jednotlivych faktoch, rad sa necham presvedcit, ak mi date na to rozumny argument.

        1. Můžete mi prosím říci, kde píšu, nebo z čeho vyvozujete, že iOS je stejně jednoduché jako WP7? Protože to tam nikde nepíšu. A v tom případě nedává, alespoň mě, to co jste napsal, smysl.

          Každopádně mě irituje Váš pocit, že Android byl tímto článkem úplně zahozen. Není o něm totiž nikde ani zmínka. A pokud se jedná o větu “Windows Phone 7 je po všech vyzkoušených systémech dle mého názoru nejlepším mobilním systémem na trhu po iOS od Apple.”, pak bych rád zdůraznil ono “dle mého názoru”, čímž přivádím subjektivitu do jinak (alespoň dle mého) objektivní recenze. A pokud stále máte pocit, že občasné subjektivní dojmy do recenze nepatří, pak mě prosím informujte o recenzi, která obsahuje pouze objektivní nadhled. Díky a mějte se.

          1. Ten vas prvy odstavec je totalne odveci, nikde nic take nespominam a taktiez hovorim fakt, ze vsetky nove mobilne OS su ovladatelne prakticky rovnako. Ja vas predovsetkym ziadam o zareagovanie na konkretne body mojej namietky a nie rozpravat mi tu taketo scestne blbosti. Tipujem, ze ste android mali v rukach tak 10 minut. A to, ze tam pisete “dle meho nazoru” nic nemeni na tom, ze to tam pisete a ten clovek si to precita. Tak povedzme, ze som ten clovek a prosim Vas o to, aby ste mi povedali, v com je lepsi WP7 a iOS ako android… nakolko mna napada hned z fleku pekne vela veci na revanz.

            1. jedinny co mi vadi na androidu je fakt, ze je nekolikrat zalovany OSem. Jako obdivuji Microsoft za to ze se vzpamatoval z nastupu androida. Vytvoril vlastni zcela unikatni system, kde v dnesni dobe to bylo celkem dost tezky. Android? Ta napodobenina OSu? jako vznikla ta ze google chtel mit vlastni system a vzal si OS a znej vytvoril Android. Jooo to jedinny se mi na nem nelibi, a uz kvli tohoto bych se radsi obratil na OS nez android

  4. v pohode clanok, viacmenej je to popisane presne ako to vidim aj ja, niektore detske chyby wp7 mi vyslovene vadia, ale zasa je kopec veci ktore sa mi tak nejak neskutocne pacia, btw ja som siahol po omnii 7 skr lepsi displej. vlastnim tiez ipad a ipad2 a tak mi prisiel iphone zbytocny a hlavne suploval mi vsetko co mam na ipade. Na telefon sa mi zda wp7 troska sikovnejsi. Skoda riedkeho zoznamu aplikacii

  5. No je stoho cítit že jsi skončíl na 3G skus 4 a přepíšeš to

  6. Takze nie som jediny, co odisiel z iOS na WP7 (a dokonca HD7). Akurat, ze skor :)))
    Z praxe si dovolim dodat este tri tipy. Prvy je “odsunutie” novej sms. Ked pride nova sms a nechcem aby mi v statovej liste zavadzala, je mozne ju prstom odsunut (smerom doprava). Tym nebude precitana, ale ani nemusim cakat na timeout, kym sa schova. Druhy tip je blba chyba, vdaka ktorej sa neda pripojit k hidden wifi. Nastastie HTC vytvorilo aplikaciu “Hidden Wi-Fi”, ktora ten problem odstranuje. Tlacitkom back sa da vratit do poslednych aplikacii a to i v pripade, ze ich ukoncim. Na zaver ma este napada skvela drobnost ako je Bing. Meni pozadia kazdy den (vratane mini kvizu :D). Inak, velmi sa tesim na Mango.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 5: co zatím chybí a co by nás ve finální verzi nemělo minout

Následující článek

Jump Out: pomozte broukům na svobodu

Související články
Apple
Číst více

Apple poráží Samsung na evropském trhu smartphonů

Apple opět na vrcholu: v letním kvartálu roku 2023 překonal v evropském prostoru prodeje smartphonů dokonce i Samsung, a stanul tak na čele trhu. Zpráva od Canalys odhaluje, že díky marginálnímu nárůstu prodeje a s 12,4 miliony prodaných kusů iPhone, se Apple po sedmi čtvrtletích vrátil na první místo. Tento obrat na trhu nebyl pouze důsledkem mírného růstu Applu, ale i výrazného poklesu prodejů Samsungu o 12 %. S celkovým meziročním poklesem evropského trhu smartphonů o 3 % se Apple připravuje na nové strategie a partnerství k udržení svého vedení do roku 2024.