Nahoru

Werdsmith: zapisujte své poznámky do designové aplikaci

Pro ty, kterým tento název nic neříká, se v tomto článku dozví, že v užívání aplikací může jít o hlubší zážitek. Jaký?

Na začátku používání iPhonu a zároveň iTunes App Store jsem hledal aplikace, které bych využil. A několikrát se mi stalo, že jsem u toho vydržel velmi dlouho a přemýšlel jsem kterou aplikaci si pořídit. Přehraboval jsem seznamy a nacházel jsem stále další a další aplikace, o kterých jsem přesto nevěděl, zda je využiji. Pak jsem si často aplikaci stáhl, otevřel a přestala mne bavit po pár dnech či pro mne nebyla nijak zajímavá. V roce 2012 jsme ale o podstatný kus dál. Jak to?

Jedná se totiž o to, že se začínají objevovat aplikace, které jsou nejen zajímavé svou funkcí, ale také tím, že je uživatel rád používá. Čím to je? Mluvím zde o skvělém zážitku z používání aplikací. Mluvím o úžasném způsobu uspořádání aplikace. Mluvím také o vzhledu a krásném způsobu vyjádření sebe sama vývojářů. Před pár dny jsem objevil jeden takový skvost mezi aplikacemi a tou je Werdsmith.


Proč byste se o takovouto aplikaci měli vůbec zajímat? No, je to jednoduché. Stáhněte si ji a spusťte. Nic nestojí. Po spuštění vás překvapí. Je krásná. Je úžasná. V designovém pohledu ji nechybí vůbec nic. Já jsem se poprvé podíval na popis o ní a zaujaly mne  přiložené screenshoty. Stále jsem vám ale neřekl, k čemu je užitečná, že? Hned to napravím.


Aplikace těží na tom, že je především určená pro spisovatele, copywritery, pisálky a možná i pro všechny, kteří využívají nějakou mikroblogovací službu, jakými jsou třeba Tumblr nebo Posterous. Prostě je o tom, že v ní budete psát. Kdykoliv máte čas, vytáhnete telefon a začnete psát své myšlenky a pocity, které jsou pak uspořádany a můžete je jednoduše upravit a poslat na váš blog. Jedná se v podstatě o takový malý zápisník aktuálních myšlenek, které lze pak jednoduše uspořádat do jednotného celku a v případě dlouhých myšlenek také knih. A teď jsem narazil. Pokud jste si právě vzpomněli na minulý týden a vydání iBooks 2 společně s iTunes U a iBooks Author, tak si možná říkáte, k čemu by vám tato aplikace mohla být. Odpověď je těžké hledat. Aplikace je skvěle přehledná, rychlá a hodí se pro psaní delšího textu, který jste možná do této doby psali pouze v Poznámkách. Víc nenabídne.

Zároveň je takovým malým bonusem vědomí, že máte další cíle ve své spisovatelské kariéře. A i na takovou funkci mysleli vývojáři a tak jednoduchým ‚tapnutím‘ na známé tlačítko „+“ přidáte svůj cíl či projekt, který se pak jako hotový může přenést do vašeho portfolia. Také průběh všech vašich nápadů můžete vidět aktuálně v procentech, která vám ukazují, kolik vám chybí k jejich dosažení.

Zajímavé je také upozornit na zdánlivou maličkost v nastavení. Aplikace vás můžete upozornit, pokud máte před psaním nějaký zvláštní rituál. A proto než se vrhnete do práce, aplikace vám připomene, že než se do toho dáte, máte ještě čas na vaši tradiční přípravu. Na konci vás upozorním, že verze zdarma má jedno omezení a to na 14 projektů či vašich nápadů. Poté je nutné postoupit na vyšší verzi a za $2.99 si pořídit takový malý update na místo pro neomezené nápady.

Pro ty, kteří čekali na odpověď na otázku ze začátku teda mám jedinou: Aplikace krásné na pohled a zároveň užitečné už tady jsou. U nich nejde o to, aby nějaká věc fungovala, ale aby fungovala a ještě u toho krásně vypadala. Možná se to mění až od příchodu iPhone 4 a jeho krásného a vysokého rozlišení podporující Retina Display. Ovšem tyto aplikace jsou již tady a vypadají nádherně. Jen se musí hledat, ale pocit z krásného čistého designu je povznášející. A skvělý. Steve Jobs by z takových aplikací určitě měl radost. Můžeme být rádi, že aspoň Jony Ive ji může mít, pokud se podívá na podobné aplikace svýma očima.

Co je tedy rozhodně těmi kladnými hodnotami aplikace především? Rychlost, svižnost, jednoduchost a naprosto krásný čistý design, se kterým si opravdu vývojáři dali práci. A samozřejmě nezapomněli další nutnosti, jako možnost sdílení textů, procenta průběhu při psaní či naprosto jednoduché prostředí. Tak co vy? Také už se těšíte na své články či první knihy, které napíšete?