Nahoru

Twitterrific 5: Nová verze známého klienta

Twitterrific – jeden z nejznámějších a prvních klientů pro sociální síť Twitter na iOS a OS X. Aplikace byla na trhu poměrně úspěšná, v roce 2008 dokonce vyhrála Apple Design Awards v kategorii Nejlepší iPhone aplikace pro sociální sítě. Musím se přiznat, že jsem fanouškem tohoto klienta od doby, co jsem opustil oficiální aplikaci.

Avšak tyto úspěšné časy již dávno pominuly a ač se poslední dobou oficiální aplikace snaží, tak s příchodem klienta s názvem Tweetbot našlo mnoho uživatelů uspokojení právě u něj, mě nevyjímaje. Co se týče funkcí, Twitterrific pro iOS  od své čtvrté verze víceméně stagnoval. Maníci z Iconfactory ovšem nesložili zbraně a přišli s novou, pátou verzí. Jedná se o kompletně předělanou aplikaci pro iOS zařízení.

Než se podíváme na nový Twitterrific, bych rád zmínil, že starší verze byla již před nějakým časem vývojáři stažena z App Store. Pokud jste si ji dříve již pořídili, tak se ovšem nemusíte bát vyhozených peněz – tuto verzi naleznete v sekci Purchased. Starší verze funguje bez problémů (testováno na iPhone 5 a iPad 3. generace, obojí s iOS 6). Jsem si jistý, že tento krok (stažení starší verze) vývojáři učinili proto, aby jim zbylo více tokenů pro novější verzi.

Jste na Twitteru? My ano, můžete nás sledovat zde: twitter.com/iPhoneTipscz

Je lehce po šesté hodině ranní 6. prosince a já plný očekávání otevírám iTunes a do vyhledávání zadádám “twitterrific”. Vyskakuje na mě známá, zrenovovaná ikonka a já ihned koukám na cenu, která činí 2,69 eura. Po rozkliknutí se dozvídám, že se jedná pouze o zaváděcí cenu, cena v plné výši bude stát dvojnásobek. Potěší alespoň skutečnost, že se jedná o univerzální aplikaci. Pokud se rozhodnete ke koupi, budete ji tedy moci používat jak na svém iPhone, tak na iPadu, vlastníte-li obě zařízení. Pro správné fungování je vyžadován iOS 5 a aplikace má něco málo přes 5 MB.

Po přihlášení vás aplikace zavede ihned do vaší Timeline, kde si všimnete, že do horní části aplikace vývojáři přidali panel s ikonkami těch nejdůležitějších částí Twitteru. Kromě Timeline se jedná o Mentions, DM, nový tweet a obrázek vašeho Twitteru účtu, který po tapnutí vyvolá další možnosti. Ano, jedná se o uni aplikaci, avšak iPad verze oplývá možností připnutí postranního panelu v landscape zobrazení. Stejně tak se záložka Favourites nachází v ovládacím panelu, kdežto u iPhone verze se nachazí v tom postranním. Obrazovka s profilem zůstala bez nějaké výraznější změny.

Využívali-li jste starší verzi, tak i přes nový design poznáte, že se jedná o Twitterrific. Pátá verze působí svěžejším dojmem než ta předešlá. Nastavení aplikace se přemístílo přímo do aplikace, což osobně velmi vítám. Dříve se nacházelo v aplikaci Nastavení.app.

Co se vzhledu týče, každý uživatel si může nastavit, zda chce používat tmavý nebo světlý motiv. Zde se oproti předešlé verzi nic nezměnilo, ta také disponovala dvěma motivy. Musím říci, že mi vyhovuje onen světlý motiv, jelikož mi více zapadá do celého systému iOS (ryze subjektivní názor). Můžete si též nastavit, že se motiv změní s příchodem noci na tmavý.

Teď se trochu podíváme na postranní panel. V něm naleznete ikonku, která vás po tapnutí zavede na váš profil, zobrazí seznamy, sekci nastavení a, jak jsem již zmínil, u iPhone verze i Favourites. Práce se seznamy se bohužel nezměnila, můžete je pouze konzumovat. Taky musím zmínit, že v aplikaci nenaleznete trendy, což je u Twitter klienta poněkud zvláštní.

Ve starší verzi si uživatel mohl přizpůsobit pouze velikost písma, ovšem v páté verzi si kromě toho může pohrát i s typem písma (je jich zde na výběr pět), řádkováním, velikostí avataru a přizpůsobit si může také jas. I když nemám problém se zrakem, vítám především ono řádkování.

Jsem rád, že to partě Iconfactory docvaklo a nové tweety můžete přivolat oblíbeným stažením obrazovky dolů. Už i zde tedy konečně funguje pull to refresh. Haleluja! V předešlé verzi jste museli otravně tapnout na ikonu zakroucené šipky, která Timeline obnovila. Jen tak na okraj – víte, jak je tahle funkcionalita graficky zpracována v Mail.app, že? Tak něco podobného je i zde, z vajíčka se při tažení vylíhne ptáček, který i máchá křídly. Používá-li Steve Forstall tuto sociální síť a zvolí Twitterrific 5, bude z toho mít určitě radost.

Další velkou změnou je třídění soukromých zpráv. V předchozí verzi víceméně neexistoval systém, resp. systém byl takový, že nově příchozí zprávy se objevily nahoře, jinak zprávy třízeny nebyly. V nové verzi ovšem máte soukromé zprávy roztřízeny podle toho, s kým si píšete. Haleluja dvakrát!

Další nutná změna byla v kategorii vyhledávání. Dovolím si říci, že ve verzi 4 bylo prohledávání Twitteru jen tak na okraj. Vyhledávání v nové verzi je podobné tomu v oficiální aplikaci. Zadáte a výsledek si můžete buď zobrazit v kategorii tweetů, či vyhledat uživatele. Jediný rozdíl je v tom, že si výsledky můžete/nemusíte uložit, neukládají se automaticky.

V poslední době se jednou z důležitých funkcí stala synchronizace Timeline. U verze 4 si uživatelé museli vystačit s Tweet Markerem. S příchodem iCloud se vývojářům otevřeli nové možnosti a tak tuto komponentu využili v nové verzi i tvůrci Twitterrificu a uživatelé mohou svoji Timeline synchronizovat i přes ni. Musím říct, že jsem měl zpočátku problém rozeznat, kde jsem skončil. Až po chvilce jsem si toho všiml. Poslední přečtený tweet má pod sebou tenkou fialovou čárku.

Do Twitterrificu jsou také integrovány služby, které slouží k ukládání internetového obsahu, většinou k pozdější konzumaci. Aplikace disponuje i překladačem tweetů do jazyka uživatele. Čeština funguje, avšak tweet je překládán doslova, takže často vyzní podivně. V těchto ohledech žádná změna oproti verzi 4. Autoři Twitterrificu také zakomponovali do své aplikace různá gesta, která uživatelům usnadňují práci. Jedná se například o (všechna gesta jsou popsána přímo v aplikaci v Settings->Help):

 • swipe směrem doprava – odpověď,
 • swipe směrem doleva – vlákno konverzace,
 • tapnutí a podržení na avataru v horním panelu – přepnutí na jiný účet,
 • tapnutí a podržení na tweetu/fotce – rozšířené možnosti.
 • posunutí obrazovky dvěma prsty – skrytí/zobrazení stavové lišty (fullscreen).

Mezi věci, za které rozhodně autory pochválit nemůžu a které zůstaly víceméně stejné, rozhodně patří notifikace. Těmi aplikace vůbec nedisponuje, resp. zde jsou pouze tzv. in-app upozornění. Obnovíte-li svoji Timeline, zobrazí se baner s počtem nových tweetů, který po chvilce zmizí. To mě přivádí ke konkurenčnímu Tweetbotu, který tohle má nejlépe řešené, jelikož si můžete nastavit, zda onen počet nových příspěvků chcete vidět či nikoli. Další věcí, která mě mrzí, že se na ní nezapracovalo, je i to, že si v aplikaci nemůžu změnit info v profilu. Sice to člověk nedělá často, ale skutečnost, že kvůli tomu musím spouštět web nebo jiného klienta, jež to zvládne, je vážně iritující. Stejné je to i s avatarem. Vývojáři také odstranili možnost uploadovat média přes oblíbené služby typu Cloudapp. Twitterrific také neobsahuje mobilizér, což nepotěší nejednoho uživatele. Pokud si chcete uložit rozepsaný tweet na později, musíte se smířit s tím, že aplikace neobsahuje ani tuto funkci.

Autoři jsou si vědomi toho, že mnoho uživatelů vyžaduje i další funkce, především zmíněné notifikace, a naštěstí mají v plánu na nich v příštích updatech zapracovat. Kromě notifikací se jedná o funkce jako stream, filtrování Timeline a upravování seznamů. To, co ovšem mě potěšilo nejvíce, je to, že s příchodem nové verze pro iOS Iconfactory plánují aktualizaci Twitterrificu pro OS X. Ta totiž také potřebuje update jako sůl.

Myslím si, že vývojáři udělali oproti čtvrté verzi velký krok dopředu. Bohužel zde zůstalo několik nešvarů, které kazí jinak solidní práci. Absencí chybějících funkcí si autoři zabouchli (alespoň prozatím) dveře u mnoha uživatelů. Taktéž pochybuji, že nový Twitterrific udělá velkou díru do světa. Hlavním důvodem, proč si uživatelé tuto aplikaci nekoupí, může být i skutečnost, že již investovali do konkurence (zde zmiňme především Tweetbot). Myslím si, že Iconfactory se nesnaží konkurovat nebušenému Tweetbotu, nýbrž se snaží o získání uživatelů oficiální aplikace. To je podle mě správný krok. Jste-li tudíž stále uživatelem oficiální aplikace a rozhlížíte-li se i jinde, tak koupí Twitterrificu určitě neprohloupíte. To samé platí i pro ostatní uživatele. Za sebe musím říct, že jsem rád, že Iconfactory předělali svojí aplikaci od píky a ač používám Tweetbot, tak Twitterrificu určitě šanci dám. Navíc, jak jsem zmínil výše, vývojáři plánují aktualizace, které přinesou populární funkce. Stahovat můžete zde.

 • mio989

  Je to vše báječné… a až bude k dispozici „normální“ česká klávesnice, tak by to stálo za install. Do té doby si dobře zazálohujte verzi 4, abyste se k ní dokázali vrátit, když si omylem potvrdíte upgrade all. :-(

 • Pingback: tommy

 • Pingback: willard

 • Pingback: donald

 • Pingback: stanley

 • Pingback: Gerald

 • Pingback: Brandon

 • Pingback: Brandon