Nahoru

Transloader: stahujte do Macu pomocí iPhone a iCloud

Hned na začátku bych rád upozornil, že tento článek je určen především těm, co často cestují pouze s iPhonem či iPadem a doma jim leží na stole Mac, ale hodit se může všem. Podmínkou ovšem je vlastnit Mac a iOS zařízení.

Nastiňme si příkladovou situaci. Jsme v kavárně a na někoho čekáme. Máme chvilku čas a spustíme si tedy internetový prohlížeč a následně zjistíme, že vaše oblíbená kapela vydala nový song nebo se objevil nový díl oblíbeného seriálu. Našli jsme si tedy odkaz na stažení a jste rozhodnuti, že si soubor stáhnete, nejlépe na svém Macu, i třeba jen z důvodu FUP. U barového pultu již ovšem vidíme známou tvář, jak si právě objednává a přitom na nás mává a usmívá se. Tlačí nás tedy čas. Nyní nastává otázka, co s tím udělat. Jinými slovy jak s odkazem, který jsme právě získali, naložit co možná nejrychleji.

Existuje mnoho možností. Můžeme mobilní zařízení strčit do kapsy a doufat, že si na onen odkaz doma opět vzpomeneme. Stejně tak můžeme odkaz uložit do aplikace typu read-it-later, přidat si upomínku do úkolovníčku či poznámek nebo si odkaz poslat mailem. To všechno určitě funguje, je to ovšem závislé na naší další činnosti – musíme onen odkaz doma z určité aplikace vytáhnout a poté stáhnout. Proč ovšem dělat jednu věc v podstatě dvakrát? Odkaz již přeci mám…

Na Mac App Store, resp. iOS App Store, se nedávno objevilo přesně to řešení, které nás tohoto problému zbaví. To se jmenuje Transloader. Jedná se o počin Matthiase Gansriglera, který má na svědomí OS X aplikaci Yoink. Autor nenabízí demo verzi. Sám to na webu vysvětluje tak, že iCloud mohou využívat pouze aplikace stažené z App Store. Transloader pro OS X stojí momentálně 2,69 €. Jde ovšem o zaváděcí cenu, po skončení akce se cena navýší o 40%. Verze pro iOS je zdarma a jedná se o univerzální aplikaci.
Vše funguje jednoduše. Narazíte na odkaz, zkopírujete, otevřete Transloader a přes tlačítko přidat jej vložíte. iCloud se postará o vše ostatní. Podmínkou samozřejmě je, že aplikaci máte na Macu puštěnou. Pokud tomu tak není, odkazy se začnou stahovat ihned, jak Transloader spustíte a iCloud se synchronizuje.

Aplikace nedisponuje žádným nastavením, což vidím asi prvně, nevzpomínám si na jinou aplikaci, se kterou jsem se setkal, bez možnosti jakéhokoliv nastavení. Ono se spíše jedná o utilitu než o plnohodnotnou aplikaci. To však není důležité, jelikož Transloader funguje. A funguje opravdu výborně! Zkoušel jsem vložit odkaz na archiv (zip i rar), obraz disku (dmg), dokument (pdf, doc, ppt) a vždy, když jsem dorazil domů, nalezl jsem požadovaný soubor již stažený. Jen tak pro zajímavost jsem zkoušel stáhnout i písničku (mp3) a podcast Digit (mp4) a tyto soubory Transloader taktéž zvládne.

Nevýhodu vidím v onom nastavení. Aplikace je usazená v docku, uvítal bych možnost zobrazení v menubaru. To je ovšem jen kosmetická drobnost. To se již netýká situace, kdy v seznamu stahování máte více než 3 odkazy. Když jsem zkoušel aplikaci doma, pokaždé se mi stalo, že se seznam na Macu smazal (na iOS nikoliv) a já neviděl průběh stahování. Pokud jsem smazal seznam v iOS aplikaci, tak poté už i OS X verze zobrazovala seznam správně. I přes tohle musím říct, že něco na tento způsob mi chybělo, jelikož na cestách s sebou nosím pouze iPad/iPhone a jsem tudíž povětšinou odkázán na svůj FUP, který není nekonečný, a Wi-Fi. V tom vidím i hlavní pozitivum.

Na závěr bych jen rád zmínil, že aplikace je určena především na dokumenty, takže domnívat se, že bude fungovat jako download manager pro stahování filmů či seriálů je mylná představa. Ostatně Transloader vyžaduje přímý odkaz na soubor bez zadávání přihlǎsovacích údajů či opisování captcha kódu.

OS X verzi naleznete zde a iOS verzi můžete stáhnout zde.