Nahoru

The Sandbox: pískoviště z pixelů a desítky hodin zábavy

Někteří z vás mi určitě dáte za pravdu že pixely, pixelarty a vůbec kostičky jako takové jsou v dnešní době celkem v módě. Her které se zaměřují na kostičkovaný svět je jak máku, ale těch kvalitních je opravdu málo. My si však dnes ukážeme výjimku která potvrzuje pravidlo.

Tvůrci hry vsadili na zábavu která vás buďto pohltí a nebo naopak nechá chladnými. Mě osobně hra vzala natolik, že jí zapínám téměř každý den, ptáte se proč? Protože na boha si chce hrát přece každý! Ano, ve hře the Sandbox v překladu pískoviště se dostanete do role boha, a to se vším všudy. Herní koncept je totiž založen na realistickém chování prostředí, materiálů, teplotě a dalších faktorech a to vše v krásné pixelové grafice.

Hra obsahuje přesně 30 základních elementů od kamene, vody, hlíny, písku až po sklo, sníh, lávu, plyn a další. Každý element reaguje na podmínky které sami vytvoříte, záleží už jen na vaší představivosti a kreativitě. Každým updatem příchází nové a nové elementy, novinkou jsou i živočichové (zatím pouze rybičky a včelky) které taktéž reagují na okolní dění ve vašem „světě“.

To už je jen a jen na vás jestli rybičky necháte mrcasit se na souši a kapat na ně kyselinu, nebo je pomalu necháte tuhnout ve vosku, samozřejmě je tu i možnost že jim dopřejete hodně vody a papání v podobě řas ale to přece není taková zábava ;).

Říkáte si že to musí časem omrzet? Na to tvůrci mysleli také, a proto pro vás připravili dva herní módy Free mód a Story mód + vytvořili jakousi herní ingame síť kde můžete mezi sebou sdílet svoje vytvořená díla, hodnotit a komentovat. Jak už z názvu vypovídá, ve free módu si budete moci dělat co se vám jen za chce a využít všech herních fíčur které hra nabízí.

Kdežto story mód přinese  řešení logických a někdy i nelogických misí a úkolů, které vám autoři pripřavili. Příběhový  mód vás i velmi dobře uvede do dění a možností ve hře, naučíte se tedy hru ovládat, používat elementy a nástroje, prostě tvořit všelijaké kreace.

Ve hře se tedy setkáte s unikátním pojetím napodobeniny reálného světa, můžete vytvořit cokoliv, od sopky až po hrací skřínku. Chcete-li vytvořit pípající a blikající zelenou obludu, není problém použijete notový pixel který slouží k vytváření pípání v dané tónině a kostičku coby žárovku.
Hra vám umožní pomocí elektrických obvodů vytvořit téměř cokoliv. Tak jako na naší planetě i zde  probíhá např. přirozený koloběh vody, voda se vypaří, vznikne mráček a z mráčku zase zaprší nebo do hlíny zasadíte strom a ten vám vyroste, mimochodem stromů je tu hned několik, stejně tak drahých kamenů které nemají žádné speciální využití kromě toho že se třpytí.

Ve hře se také nachází pět stupňů teploty – velmi chladné , chladné, normální, teplé a pak takové horko že vám slezou i nehty. Naštěstí můžete tyto funkce vypnout (teplota,světlo, počasí).

Teď k samotné galerii, v podstatě tu najdete všechny vytvořené světy o které se lidé rozhodli podělit. Naleznete zde dokonale vytvořené nápisy, obrazy, znělky a světy které vám prodlouží herní zážitek nebo vás inspirují k zdokonalování vašeho již vytvořeného světa.

Aby vaše super světy byli opravdu super, dopomůžou vám k tomu nástroje. Je jich tu hned několik a jsou velmi podobné těm z malování. Začněme tedy u štětce (Brush) – je to základní nástroj na kreslení a plnění , poté lajna (Line) – stou zvládnete udělat přímky z čehokoliv, výplň (Fill) – stejně jako u malování sní vyplníte jakýkoliv ohraničený tvar, výměna (Replace) – způsobí záměnu jednoho materiálu za druhý, pozor zaměnuje všechen vámi určený materiál!, a na závěr krumpáč (pickaxe) – ten vám umožní tunelovat sypké materiály jako písek apod., guma – hádejte co dělá guma, lupa (zoom) – velký pomocník při přesných operacích se světem bohužel má jen jednu polohu tudíž si nemůžete zazoomovat jak se vám zachce, tlačítko zpět snad není potřeba vysvětlovat, poslední zde máme tlačítko pause/play tak jako správný bůh můžete zastavit „čas“.

Všichni víme že ve většině aplikací zdarma bude nějaký ten háček, a to platí i zde. Ve hře je totiž platidlem mana, kterou získáváte za plnění úkolů ve story módu a plnění velice zajímavých achievementů. Za manu můžete ba i dokonce musíte, kupovat elementy k plnění dalších misí a taktéž pro použití elementu ve free módu.Manu můžete utratit  i za pozadí pro váš svět nebo nápovědy k úkolům. No a pokud mana dojde tak tu máme staré známé inapp nákupy, kde si za reálné peníze můžete dokoupit manu ale i elementy samotné.

Nezkusit tuto hru by byl hřích, už jen proto že je zdarma a nabízí opravdu skvělou a propracovanou zábavu jak pro občasné hráče tak i pro zaryté pařany. Musíme tedy držet palce chlapcům a dívkám z PIXOWL aby updaty vycházeli dál a dál a hra se rozvíjela tak jako doposud. Hra má podporu retina a podporuje iPhone i iPad.

Hra vám tedy skvěle zabije čas třeba při čekání na 21.12.2012. :)

The Sandbox – Zdarma – Appstore Link