Steve Jobs: inovátor a perfekcionista, který miloval svou práci

Steve Jobs je ikonou, která dokázala změnit během svého života miliony životů, několik trhů a také několik společností. Jeho odkaz bude díky Applu žít ještě minimálně několik desítek let.

Když Paul a Clara Jobsovi adoptovali malého Steva, narozeného 24. února 1955 syrskému muslimovi a americké studentce, nikdo nemohl tušit, jak za 56 let svého života tento malý kluk změní svět – a to nejen ten technologický. Produkty, které přivedl na svět, dnes používají miliony lidí na světě a stojí se na ně dlouhé fronty. Po jeho smrti lidé přinášejí k Apple Storům květiny a svíčky – a to nejen v USA, kde je Jobs považován skoro za národního hrdinu, ale po celém světě – včetně České republiky.

Mládí

Stevovi biologičtí rodiče, které údajně nikdy naživo nepotkal, se později vzali a narodila se jim Mona, budoucí spisovatelka a Stevova biologická sestra. Otec Steva Jobse je viceprezident kasína v Nevadě a před pár měsíci se nechal slyšet, že lituje toho, že dal svého syna k adopci a že doufá v to, že mu jednou zazvoní telefon a na druhém konci bude právě Steve.

Steve nebyl v mládí žádným studijním typem, který by měl čtyři tituly na každé straně jména – je známo, že Reed College opustil po pouhopouhém jednom semestru studia, protože ho škola nenaplňovala. Poté nějakou dobu dokonce přespával u přátel na podlaze, než za ušetřené peníze z brigády v Atari odcestoval do Indie, kde se vydal na duchovní pouť a stal se budhistou. Odtud se prý vrátil bez vlasů a s typickém oblečením mnicha, který později raději nechal ve své skříni – a zřejmě ho vyměnil za svůj typický černý rolák a obyčejné džíny. Sám Steve tvrdil, že tento výlet byl jednou ze dvou nebo tří nejdůležitějších věcí, které kdy v životě udělal.

Založení Applu a první roky

V roce 1976 s o pět let starším Stevem Wozniakem, Ronaldem Waynem a Mikem Markkulou založili ve Stevově garáži společnost Apple Computer Inc., která se měla později stát jednou z nejznámějších a nejhodnotnějších společností na světě. Velice zajímavý je způsob, jakým byl zvolen název “Apple” – Steve údajně potřeboval porazit firmu Atari v telefonním seznamu a navíc měl dobré vzpomínky na svou brigádu na jedné jablečné farmě, takže si zvolil právě slovo “Apple”.

Zatímco Steve Wozniak se staral o technickou stránku věci, Steve byl rozený obchodník, který se rozhodl, že vytvoří počítač, který bude prodávat masám. Větší úspěch zaznamenali až s druhým modelem nazvaným jednoduše “Apple II”, kterého se prodaly miliony.

Následovalo několik dalších modelů, například Apple III nebo Apple Lisa, ovšem ta největší změna přišla v letech 1983-1985. Apple v té době potřeboval zodpovědného a schopného ředitele (správní rada nechtěla na tuto pozici umístit Jobse kvůli jeho nízkému věku), a tak se Jobs rozhodl přivést do firmy Johna Sculleyho, tehdejšího ředitele Pepsi – ten se zpočátku zdráhal, ale Steve ho přesvědčil dnes už legendární větou “Do you want to sell sugar water for the rest of your life, or do you want to come with me and change the world?” (v překladu: “Chceš celý zbytek života prodávat sladkou vodu, nebo jít se mnou a změnit svět?”). Později se ale ukázalo, že to nebyla až tak dobrá volba.

Vyhazov z vlastní firmy

Roku 1984 Apple během Super Bowlu spustil svou dnes již legendární reklamu na motivy knihy George Orwella “1984”, která měla obrovský úspěch. Jenže v jablečné společnosti to začalo vřít a mocenské souboje v květnu roku 1985 vedly k tomu, že byl Steve Jobs vyhozen Johnem Sculleym z firmy, kterou sám založil. Sám Sculley později v rozhovoru řekl, že jedna z největších chyb Applu byla najmout ho (Sculleyho) jako ředitele. Steve Jobs na druhou stranu údajně tvrdil, že vyhazov z Applu byla jedna z nejlepších věcí, která se mu kdy přihodila, neboť musel opět “začínat od začátku” (ovšem se sedmi miliony dolarů v kapse), což podnítilo jeho kreativitu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OYecfV3ubP8[/youtube]

Steve se totiž nevzdal a založil společnost NeXT Computer, která začala vyvíjet vlastní hardware a software. Její drahé stroje se ale příliš neprodávaly, a tak později zúžila svůj záběr pouze na software. Že NeXT Computer nebyla jen nějakým chabým pokusem o návrat, dokazuje hned několik nepopiratelných faktů – předně jde o to, že v roce 1996 byla NeXT koupena Applem za bezmála půl miliardy dolarů. Z této společnosti si potom Steve “přivedl” několik výrazných osobností, například Scotta Forstalla, dnešního šéfa iOS divize, kterého můžete často vidět na keynotes. Plus je zajímavý fakt, že některé technologie této společnosti byly později využity pro vývoj internetových aplikací Applu (App Store, iTunes Store apod.).

Slavný návrat zpět

Trvalo 11 let, než se Steve díky koupi NeXTu slavně vrátil do své bývalé společnosti, která se v té době potácela napokraji krachu a kterou měl později změnit na dnešního lídra technologického světa. Mezitím ale stihl Steve koupit za deset milionů dolarů společnost Pixar, která je dnes součástí skupiny Disney (Steve Jobs se stal díky této akvizici největším jednotlivým akcionářem firmy a seděl v její správní radě) a která je známá díka filmům jako Toy Story, Úžasňákovi, Hledá se Nemo, Wall-E či Vzhůru do oblak.

Nedlouho po návratu do Applu se Steve stal faktickým ředitelem (oficiálně ale až v roce 2000) Applu, který se rychle zbavil neschopného Gila Amelia, a jal se oživovat skomírající firmu. Toto oživení spočívalo nejen v seškrtání a omezení nedůležitých a nevydělávajících projektů, ale také ve snaze o změnu filozofie (což se mu bezpochyby do puntíku povedlo).

Poté na sebe nenechaly dlouho čekat dnes známé produkty jako iBook (předchůdce MacBooku), iMac či Power Mac. V roce 2001 přišla na svět první verze operačního systému Mac OS X a také byl otevřen první Apple Store. A aby toho nebylo málo, přidala k tomu společnost ještě přehrávač iPod, který je dnes již synonymem pro hudební přehrávač obecně. Díky (nejen) těmto produktům se Apple vrátil zpět do černých čísel a začal si zpět získávat svou slávu. A to mělo teprve přijít to nejdůležitější.

Éra iOS a zdravotních problémů

V roce 2007 přišla z mého pohledu jedna z největších jablečných revolucí – byl totiž představen první iPhone. Ten měl v budoucnu změnit nejen trh mobilních telefonů, ale také vytvořit zcela nový trh tabletů, který nebude mít několik let konkurenci a začne porážet trh osobních počítačů.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vZYlhShD2oQ[/youtube]

iPhonů a iPadů se prodaly desítky milionů a již po pár letech představují většinu příjmů Applu. Tyto přístroje jsou tak oblíbené a je po nich poptávka tak obrovská, že ji Apple dokázal v případě iPadu 2 plně pokrýt až po půl roce prodeje, o čemž ostatní výrobci jen sní. Někteří lidé dokonce neváhají kempovat před Apple Story i několik dní, jen aby si mohli svůj vysněný přístroj koupit jako jedni z prvních.

V době největší slávy ale bohužel Stevu diagnostikovali rakovinu slinivky, která bývá většinou jen velice těžko léčitelná – avšak Steve měl to štěstí, že se jednalo o velice specifický druh, u kterého bylo později možné díky chirurgickému zákroku odstranit zhoubný nádor. Během období, kdy byl Jobs mimo firmu, firmu vedl současný CEO Tim Cook.

I když byly vyhlídky velice příznivé, během roku 2006 všechny překvapil jeho extrémně vyhublý vzhled. Steve ale na jedné z keynotes vyvrátil všechny domněnky o svém zdraví, když na jednom slidu ukázal “110/70” jako hodnoty svého krevního tlaku.

Na konci roku 2008 došlo ke kuriózní situaci, kdy se magazínu Bloomberg omylem podařilo zveřejnit zprávu o Jobsově smrti, která se ale naštěstí nepotvrdila. Když ale o pár měsíců uváděl keynote místo Steva Phil Schiller, začaly se spekulace opět vířit – a ukázaly se oprávněné, protože na začátku roku 2009 se Steve opět rozhodl pár měsíců odpočívat – během tohoto období podstoupil transplantaci jater.

Situace se ale opakovala znovu na začátku letošního roku, kdy Steve již potřetí opustil vedení, aby se mohl soustředit na své zdraví. Během tohoto období ale představil světu iPad 2 a také obhajoval plány stavby nového Apple kampusu před městskou radou.

Do práce se ale již nevrátil a 24. srpna definitivně odstoupil z vedení Applu – svou funkci předal Timu Cookovi, který již měl velké zkušenosti s vedením. 5. října 2011 nemoci v kruhu svých nejbližších podlehl.

Ikona, lídr a mentor

Steve Jobs znamenal pro hodně lidí velice mnoho. Pro mnoho z nás byl ikonou a vzorem, pro své zaměstnance byl nejen pouhým ředitelem, ale dalo by se říci i jakýmsi “duchovním lídrem”. Pro hodně lidí byl také mentorem. V neposlední řadě byl ale kamarádem, manželem a také otcem.

I když to někomu nemusí připadat reálné, Apple bude fungovat bez Steva Jobse dále. A bude fungovat stejně dobře, protože Steve vtiskl svou osobnost do společnosti natolik, že jen tak nezmizí.

Jedno je jasné: Steve Jobs byl jedním z nejvlivnějších lidí přelomu tisíciletí, který změnil životy stovkám milionů lidí. Byl to člověk, který dokázal změnit hned několik trhů a společností a který dokázal myslet tak komplexně a natolik dopředu, že kvůli němu zažilo velké množství ředitelů různých společností jistě hodně bezesných nocí. Je veliká škoda, že se dožil tak nízkého věku – pokud si z jeho odchodu můžeme něco vzít, bude to jistě to, že zdraví je jedna z nejcennějších věcí, které máme a která se nedá koupit za peníze. Jediný způsob, jak využít onen krátký život, který máme všichni před sebou, je po vzoru Steva Jobse dělat to, co nás baví, a nemrhat svůj čas žitím života někoho jiného.

Na závěr ještě jeden citát, který krásně vystihuje celou Jobsovu osobnost:

“Being the riches man in the cemetery doesn’t matter to me… Going to bed at night saying we’ve done something wonderful – that’s what matters to me.” (Nechci být nejbohatším člověk na hřbitově – chci jít večer spát s pomyšlením, že jsme dokázali něco překrásného.)

Myslím, že se mu jeho přání mnohonásobně vyplnilo.

126 comments
  1. Super článek o velké ikoně technologické éry 21.

  2. Diky za uzasny clanek. Pro me Steve byl vzor protoze pro neho stejne jako pro me byl a je marketing na prvnim miste. RIP Steve

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Obrazem: svět truchlí, Steve Jobs nám bude chybět!

Následující článek

iOS 5: návod na instalaci Golden Master verze

Související články
AI
Číst více

Cook je nadšený z toho, že zařízení Apple získá ještě letos generativní AI

Tim Cook říká, že Apple vynakládá „obrovské množství času a úsilí“ na funkce AI, které budou oznámeny v nadcházejících měsících. Cook využil příležitosti posledního hovoru o finančních výdělcích firmy, aby se nadchl pro Apple Vision Pro a budoucnost AI. "Tyto výsledky oznamujeme v předvečer toho, co bude jistě historickým dnem, kdy vstupujeme do éry prostorového počítání," řekl. "Pro takové okamžiky v Applu žijeme, proto děláme to, co děláme."