Nahoru

Retina displej pro iPad 3: fikce se stává skutečností

Samsung oznámil, že dokázal vyrobit 10,1″ displej s rozlišením 2560 x 1600 a hustotou 300 bodů na palec (dpi), což jsou hodnoty, které Apple potřebuje pro uvedení Retina displeje v iPadu. Pojďme si o této technologické novince povědět něco víc.

Ikdyž u současného iPadu jsme zvyklí na velikost displeje 9,7 palce, dnešní novinka má trochu větší úhlopříčku, konkrétně 10,1 palce. Rozlišení 2560 x 1600 také není pro současné iPad aplikace ideální, protože nebude možné pouze zdvojnásobit  stávajícího rozlišení 1024 x 768 (vyšlo by nám „jen“ 2048 x 1536), takže pokud se Apple rozhodne tento displej využít, bude muset řešit větší softwarové „překážky“, než doposud. Důležitá je ale především „hustota“ displeje, která je 300 dpi, které známe z Retina displeje iPhone 4.
Technologie, kterou Samsung využil při vývoji tohoto displeje, se nazývá PenTile a údajně spotřebuje až o 40% méně energie. Technicky založené čtenáře odkážeme na Wikipedii, kde se o PenTile můžete dozvědět více. Paradoxem je, že se nemusíme příliš zaobírat otázkou výkonu. Už nový iPad 2 dokázal, že Apple umí z mobilního procesoru vyždímat maximum pro to, aby vše běželo tak, jak má.

Co myslíte, rozhodne se Apple využít tento displej od Samsungu v iPadu 3, kterého se pravděpodobně dočkáme „do roka a do dne“? Osobně si myslím, že je to dost pravděpodobné a iPad 3 bude asi opět nejprodávanější tablet… :-)

zdroj: tuaw

 • Petr

   Nemyslím si, že by si takhle Apple rozhodil rozlišení svých zařízení. Troufnu si říct, že pokud zvýší rozlišení, tak určitě 2x, tedy na těch 2048x…

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   No ale podívejte se na to z druhé strany – jedna otázka je co by si Apple přál a druhá co je technologicky k dispozici.

   • Luboš

     Pokud by to přineslo problém s kompatibilitou pro vývojáře, pak si troufám říct, že do toho Apple nepůjdy, i kdyby to bylo technologicky k dispozici. Řešení s přímým násobkem se osvědčilo a zkomplikovat vývojářům život = měnší příjmy z prodeje aplikací.

    • Marek Janac

      Život si skomplikovali už len s tým, že iPadu dali iné resolution / pomer strán.

 • http://twitter.com/prazakj jan prazak

   no, bude ještě zajímavé to vše sledovat…když člověk vezme do ruky iPhone 4, tak RETINA display je krásný a je znát, že Apple opravdu umí…no, uvidíme

 • pampuch

  Kriste pane.. To si fat myslite ze Samsung nebude vediet upravit pomer stran? To je ako keby som vymyslel neznicitelny material, vyrobil z neho dvere a vy tu zacnete lamentovat ci budeme vyrabat tanky z dveri, kedze su neznnicitelne.. .. Ak uz ideme nieco riesit, tak to ci Samsung bude chciet dodavat tieto displeje applu.. Na jednej strane isty odbyt na strane druhej, velka konkurencna vyhoda oproti Applu na poli tabletov…

 • http://twitter.com/JohnyEnglish_CZ Jiří Šraier

   Podle mě nepoužije display od SAMSUNGU, ale vytvoří si vlastní a udělá si na něj (c) :)

  • pampuch

   No to urcite… Za rok dobehnu 20 rokov vyvoja.. :D  Pochybujem ze si dnes moze kde kto vyrobit LCD panel bez toho aby porusil 20 000 patentov Samsungu a LG.. Tí co pracovali v SONY Nitra urcite vedia ,ze aj ich slavne Bravia LCD TV su vlastne od Samsungu v obale SONY…..

  • Mar Zi

    Apple nevyrábí vůbec nic. Pouze nakoupí součástky(kupodivu ty hlavní části u přímé konkurence,od toho se potom asi odvíjí ta cena za Apple produkty) od jiných výrobců a Číňané to v příšerných podmínkách a za směšnej plat smontují.

 • Mirek

   naucte se pocitat rozliseni, 2048 x 1536 je 4x vetsi rozliseni nez 1024 x 7681024 x 768

  • Ken Zen7

   Jejda Marku, ty si asi vyšel ZŠ :)? No gratulujem, ale nech si ty svý chytrácký řeči když jsou od věci :))

 • Pingback: Tim

 • Pingback: Nelson

 • Pingback: brett

 • Pingback: Danny