Nahoru

Rage (HD): 3D střílečka s nejlepší grafikou současnosti

Když jsem vám před dvěma týdny psal preview o hře Infinity Blade a označil jí za nejlépe graficky vydařenou hru pro iOS těchto Vánoc, šeredně jsem se zmýlil. Zakladatel id Software (ano, ti, kteří stvořili legendární Doom a Quake) John Carmack totiž v těchto dnech vydal hru s názvem Rage, která má všem dosavadním střílečkám na iPhone, iPod i iPad nakopat zadek!

Hru Rage, kterou majitelé PC a konzolí mohou očekávat až příští rok, je 3D řežba proti mutantům (bylo to u id Software někdy jinak?), kteří na vás útočí v bizarní televizní show pojmenované Mutant Bash TV. V této TV show budoucnosti se člověk (vy) snaží ubránit hordě nepřátel, čímž postupně získává odměny.

Samotná hra je pak poměrně originální, protože se nestaráte o pochyb hráče, ale pouze o míření a střílení. Ať se vám to může zdát dost „vykastrovaný“ způsob hraní 3D stříleček, mě osobně se nápad líbí. Samotné zpracování ovládání je vcelku dobré, ikdyž jsem si nějaký čas zvykal na odlišný způsob hraní 3D hry. Co mě ale zamrzelo byla absence využití gyroskopu, která by majitelům iPhone 4 určitě udělala radost. Možná v dalších verzích…

Hra obsahuje 3 levely (ve hře nazvané jako „sezóny“ televizní show Mutant Bash), ve které si vyzkoušíte jak lehkou, tak velice „drsnou“ obtížnost. Říkáte si, že 3 levely jsou málo? Máte pravdu. Pokud navíc přičtete fakt, že jsou ve hře jen 3 zbraně (základní pistole, poté brokovnice a samopal) a několik málo druhů nepřátel, vyjde vám jasný verdikt – momentálně hra není konkurence schopná 3D titulům jako je třeba Modern Combat 2. Na druhou stranu ono se o plnohodnotnou hru ani nejedná, jde o technologické demo toho, co se dá z vašeho iPřístroje ještě „vymáčknout“.

Jak jste si možná všimli, v celém článku jsem (záměrně) nepsal o grafice. Zjistil jsem, že neznám způsob jak popsat něco tak detailního a především až neuvěřitelně plynulého. Pokud jste šťastným majitelem iPhone 4, určitě si kupte verzi Rage HD určenou právě pro 4. generaci iPhone a iPod a samozřejmě iPad. Základní verze Rage určená pro starší generace, stojí pouze $0,99, HD verze pak $1,99, což je opravdu málo. I cena nasvědčuje tomu, že nejde o plnohodnotnou hru, ale o demo, které v budoucnu (snad) vývojáři obohatí o nové funkce, nebo třeba Game Center. O budoucnosti Rage vás samozřejmě budeme informovat!

RAGE, $0.99 (537 MB)
RAGE HD, $1.99 (743 MB)