Nahoru

Překvapení: iTunes Match už je dostupný i v ČR a na Slovensku

Nová služba iTunes Match, která byla představena na jedné z minulých keynote a jejíž spuštění provázelo několikeré odkládání, včera podle mého názoru docela překvapivě dorazila i do České republiky a na Slovensko. “Zlegalizování” hudební knihovny vás bude stát 24,99€ za rok, což je zhruba 630 Kč.

iTunes Match, který najdete jako záložku ve svém iTunes (požadována je verze 10.5.2), sice může na první pohled vypadat jak jako “další cloudová hudební služba”, ale není tomu úplně tak. Zatímco třeba služba Googlu nabízí “pouze” uložení vašich mp3 souborů do cloudu, odkud je poté můžete kdykoliv stáhnout či přehrát, iTunes Match nabízí mimo to i spárování s originálními soubory dostupnými v iTunes Store (jsou-li k dispozici).

To znamená, že pokud máte ve své knihovně například mp3 ripnuté z koupeného CD nebo stažené z internetu, iTunes Match vám je touto cestou zlegalizuje – a v případě, že budou nižší kvality než 256 kbps, dokonce je nahradí souborem s lepší kvalitou. To vše samozřejmě bez DRM.

Ty soubory, které nebudou spárovány s obsahem na iTunes, budou nauploadovány, abyste si mohli na svých iOS zařízeních synchronizovat celou hudební knihovnu. Limit takto spárovaných a synchronizovaných písní je stanoven na 25 tisíc kusů, což se domnívám, že “normálním” (tento výraz si, prosím, nikdo neberte osobně) lidem bohatě stačí. Synchronizovat z jednoho účtu můžete až na deset iOS zařízení.

Překvapivé je pro mě především to, že se Apple dokázal takto rychle domluvit na autorských právech – je obecně známo, že u nás bývá v tomto ohledu často docela problém. Nevidím však do celého problému, a tak o tom můžu pouze spekulovat.

Dle mého názoru se jedná o poměrně velký posun v chápání práv k hudbě. Dosud jsme byli často nuceni kupovat si předražené CD nebo předražené soubory s DRM z internetu, ovšem nyní si díky iTunes Store můžeme nejen pořídit levnou hudbu, ale za roční poplatek v podstatě i zlegalizovat velkou většinu toho, co si stáhneme z internetu ne úplně oficiální cestou.

Uvažujete o zakoupení iTunes Match pro svou hudební knihovnu?