Nahoru

PPL CZ: aplikace pro dokonalý přehled o vašich zásilkách

Využíváte-li často služeb společnosti PPL v oblasti doručování balíků či jiných zásilek, určitě vás potěší, že pro vás připravila jednoduchou aplikaci, pomocí níž můžete svoje zásilky s pomocí vašeho iPhonu sledovat. V dnešním článku se podíváme na její přednosti a také na to, co by bylo možné na této aplikaci vylepšit.

Abyste zjistili, kdy přibližně můžete očekávat svůj balík, stačí si z App Store zdarma stáhnout tuto aplikaci a zadat do ní číslo své zásilky. Za pár vteřin již máte na obrazovce přehledně seřazeny všechny informace o daném balíku, počínaje odesílatelem a váhou zásilky a konče samozřejmě stavem, ve kterém se proces doručování právě nachází.

Systém PPL zaznamenává každý pohyb zásilky, a tak můžete krok po kroku sledovat, kde se právě váš balík nachází. Jakmile balík dorazí na rozvozové depo, aplikace vám zobrazí, že je balík doručován právě dnes a také přibližně v jakou dobu (i když určení od osmi ráno do šesti večer je možná přibližné až příliš).

Aplikace obsahuje i seznam veškerých dep PPL, a to včetně jejich telefonního čísla, e-mailové adresy, otevírací doby či třeba GPS souřadnic, které pak můžete využít k přímé navigaci do skladiště. Sekce “Novinky” pak zobrazí aktuální informace, například o výšce palivového příplatku.

Práce s vašimi zásilkami je řešena tak, že všechny, které si prohlédnete, jsou uloženy do historie, kde je poté můžete mazat (je možné je i jednotlivě pojmenovat pro lepší přehlednost). Myslím ovšem, že lepší by bylo sekci “Historie” přejmenovat na něco ve stylu “Moje zásilky” s tím, že by se zásilky v rámci této sekce řadily podle stavu, ve kterém se právě nachází (“Přijato”, “Doručováno dnes”, “Doručeno”). Doručené zásilky by se automaticky “schovávaly”, ovšem pokud by to bylo třeba, bylo by možné je kdykoliv zobrazit. Takto totiž musí uživatel, který čeká zásilek více, každou pracně rozklikávat, aby zjistil, jak na tom je.

Uživatelské prostředí aplikace je velice jednoduché a uzpůsobené svému účelu, ovšem sekce “Novinky” je dle mého názoru takovou pěstí na oko. Jde totiž pouze o zobrazení mobilního verze webu PPL, což není nejšťastnější řešení – nepovažuji za dobré míchat aplikaci s webových rozhraním, neboť každá aplikace má jiné UI, což může klamat. Jazyk sekce “Novinky” navíc neodpovídá nastavení jazyka ostatních částí aplikace (které se bere z nastavení systému).

Vývojáři však už nyní připravují pro aplikaci mnoho novinek (například push notifikace, což mi v současné verzi také velice chybí), a tak bych se nebál toho, že by se aplikace v budoucnu neposunula zase o kousek dále. Aplikaci bych v současné verzi shrnul tak, že sice splní svůl účel, ovšem šla by ještě v mnoha ohledech vylepšit.

PPL CZ – zdarma / free – App Store link (iPhone)