Nahoru

Novinky roku 2012: iTV 32″ a 37″, rozpoznávání obličeje v iOS

Je konec roku, a tak se jen množí spekulace o tom, čeho jablečného se dočkáme v roce příštím. Rok 2011 byl pro Apple velice úspěšným hlavně díky iPadu 2, iPhonu 4S či MacBooku Air, ovšem od roku 2012 se očekává ještě více. Kromě toho, že se má údajně skoro celá produktová řada dočkat podstatného redesignu, na nás zřejmě v půlce roku čeká i nový produkt v podobě iTV. Budoucnost iOS zase pomůže nastínit patent Applu, který ukazuje systém rozpoznávání obličeje.

iTV je produktem, o kterém se spekuluje již dlouho. S vydáním životopisu Steva Jobse byly tyto spekulace navíc výrazně podpořeny, protože v knize Jobs mluví o tom, že se mu povedlo rozlousknout podobu „revoluce“ v používání televize. Apple v současnosti nabízí pouze jakýsi „set-top-box“ v podobě Apple TV, která slouží pouze ke streamování.

iTV by se měla začít vyrábět na začátku roku 2012 a do prodeje se dostat někdy v druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Podle všeho má být iTV televizí v pravém slova smyslu – a to konkrétně s úhlopříčkou obrazovky 32 a 37 palců. Spekulace na zahraničních webech mluví však o tom, že kromě iTV by se měla příští rok objevit i nová generace Apple TV.
Osobně mi to nedává příliš smysl – vlastně mi nedává smysl ani samotná existence iTV jako takové. Modelů televizí totiž existují stovky ve stovkách různých velikostí a pokud by Apple přišel pouze se dvěma modely (které navíc možná ani nejsou pro všechny dostatečně velké), zřejmě by nepřilákal dostatečně vysoký počet zákazníků – tím spíše, že Apple není příliš znám nízkými cenami.

Mnohem větší smysl tak dává podoba Apple TV, kterou je možné připojit k jakémukoliv modelu televize od kteréhokoliv výrobce. Navíc – co za hardwarové parametry může iTV, na rozdíl od svých konkurentů, vůbec přinést? Spekuluje se o podpoře Siri, ovšem ta je řešená především softwarově – samozřejmě s požadavkem mikrofonu, který je však do „krabičky“ možné umístit vzhledem k poloze diváka stejně špatně jako do celé televize.

Jednoduše mi na tom něco nesedí. Nevidím důvod, proč by bylo pro Apple výhodné prodávat vlastní obrazovku, ledaže by přišel s nějakou revoluční hardwarovou vychytávkou. Ani v nejdivočejších snech mě ale zrovna u tohoto kusu elektroniky nenapadá s jakou, a tak se milerád nechám překvapit.

Jiná je situace s druhým zmíněným tématem, tedy rozpoznáváním obličeje. Tuto funkci přinesl pro mobilní telefony jako první nedávno vypuštěný Android 4.0 „Ice Cream Sandwich”, a tak Apple určitě nebude tím prvním, kdo s ní přijde, nicméně je zajímavé se zamyslet nad tím, co konkrétně by mohla tato funkce přinést. Navíc je pravděpodobné, že jablečný „face recognition“ bude o něco propracovanější než ten androidí, který má údajně velkou procentuální neúspěšnost a dokonce se dá prý oklamat fotkou dané osoby.

Kromě samozřejmého odemykání by na tuto funkci mohlo být totiž navázané například automatické přepínání profilů pro jednotlivé uživatele, a to nejen na Mac OS X, ale také na iOS. Smysl to samozřejmě nedává u iPhonu, který nesdílí více lidí, ovšem u iPadu už to tak bláznivě nezní. Myslím, že je celkem běžné, že je v rodině jeden sdílený iPad, a tak by bylo poměrně praktické nejen kdyby iPad měnil podle obličeje uspořádání ikonek, ale kdyby také vyměnil třeba poštovní účty v aplikaci Mail či se přehlásil na jiné Apple ID v Game Center.

Apple však produkuje ročně stovky patentů, a tak se může samozřejmě stát, že tento konkrétní nebude nakonec vůbec použit. Zní mi to však docela logicky. Co si o tom myslíte vy?