Nike+ Running: motivujte se k lepším výsledkům

Rádi běháte? Máte iPhone? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, tak právě pro vás je Nike+ Running aplikace.

Rádi běháte? Máte iPhone? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, tak právě pro vás je Nike+ Running aplikace.

Všechno se točí okolo Nikeplus.com. Zaregistrovat se můžete na stránkách, nebo přímo v aplikaci. A teď už záleží jen na vás, jak moc se budete při běhání snažit. Získáváte totiž Nikefuel, virtuální hodnotu, který se podle statistik z běhů automaticky vypočítává a je stejný pro všechny. Tím pádem lze porovnávat vaše výkony s ostatními. Důležitou poznámkou také je, že nepotřebujete Nike+ senzor. Aplikace vše měří pomocí GPS. To je sice náročnější na baterii, ale za předpokladu, že nechcete běhat maraton a chcete ušetřit pár stovek za senzor, je to asi nejlepší volba.

Ještě než vyběhneme, podrobně si nastavíme aplikaci k obrazu svému. V základním nastavení účtu je dobré vyplnit výšku, váhu a pohlaví. V nastavení sdílení může aplikace po doběhnutí sdílet informace na sociální služby – facebook, twitter a path. Dobrým pomocníkem je odpočítávání před během. Může být 3, 6, nebo 9 vteřin a lze ho samozřejmě vypnout. Hodí se to zvláště pokud dáváte před běháním iPhone do pouzdra, armbandu či na jiné uchycení. Je zde dokonce i možnost zavibrování telefonu, když běh na iPhonu začne. Pokud používáte armband, oceníte možnost změnit orientaci displeje, ale osobně se při běhání na displej nedívám. Nike+ obsahuje i audio feedback. Při běhání tedy můžete získat okamžitou odezvu času, vzdálenosti a tempa. Funguje to až překvapivě dobře. Vybrat si můžete mezi ženským a mužským hlasem a jedinou slabinou pro vás může být neznalost číslovek v anglickém jazyce. Komentáře můžete dostávat po určitých kilometrech (0.25, 0.5, 1 a 2), po minutách (1, 5, 10 a 15), nebo jen po ukončení běhu. Nyní už jen poslední tři nastavení a můžete běžet. Nastavení Powersongů je jednoduché, jen přidáte skladby z knihovny. Samozřejmě jen ty s největším BPM a ty, které vás umí pořádně nakopnout. Zapnout můžete pauzu běhu při příchozích hovorech a pauzu aktuální hudby při běhání.

Konečně jdeme běhat. Před během už nastavíme jen pár základních věcí. Běhání uvnitř, nebo venku a tu správnou hudbu pro běhání (doporučuji si sestavit playlist). Poslední volbou je funkce “Get Cheers”. Díky ní vás můžou na facebooku podporovat přátelé. Běh se bude okamžitě sdílet na facebook a při jakémkoliv “like” tohoto příspěvku nebo komentáři vám dá aplikace vědět a “podpoří” vás. Na to je samozřejmě potřeba mít v telefonu datový tarif. V levém horním rohu je šikovný ukazatel GPS signálu.

Samotná “běhací” obrazovka je velmi pěkná a funkční. Nenajdete zde zbytečná tlačítka a ta, která tu jsou, jsou pohodlně velká. Můžete přepínat skladby, spustit Powersong, zobrazit si mapu a při poklepání na střed obrazovky uslyšíte zmiňovaný audio feedback. Další velké tlačítko slouží jako pauza běhu a také ukončení. Abyste při běhu omylem nestiskli nějaké tlačítko, je tu možnost zamknout obrazovku. Zobrazí se jakýsi Nike lockscreen, kde vidíte čas, tempo, vzdálenost, barevný posuvník, sílu GPS signálu a klasické slide to unlock. Moc pěkné, chválím! Po dokončení běhu můžete přidat smajlíka, podle toho, jak jste se cítili. Přidat jdou také boty, abyste měli přehled, pokud jich používáte více. Vše můžete editovat i ve webovém rozhraní Nike+.

V Activity menu máte zobrazená všechna uložená běhání přehledně podle data. Můžete je po rozkliknutí ještě dodatečně upravovat, kouknut se na mapu apod. Jednou se mi stalo, že aplikace spadla po dokončení běhu. Naštvaně jsem si říkal: “zkažený běh, ach jo”. Ale po spuštění aplikace byl v Activity menu běh uložený, jen stačilo pomocí známého “Pull down to…” tlačítka obnovit synchronizaci a běh byl online na Nike+. Máte-li rádi grafy, určitě oceníte jednoduchý graf po otočení iPhonu naležato. V hlavním menu ještě nalezneme “Shop”, kde se dají nakupovat boty, ale tato funkce je spíše pro jiné státy, než ČR.

Celkově se mi Nike+ líbí. Oceňuji možnost běhat zdarma bez dokupování různých doplňků a přitom si naplno užívat funkce Nike+ a webové synchronizace. Nike+ aplikace je navíc dostupná pro iOS i Android a je přehledná a rychlá. GPS je však náročný na baterii a na to byste měli myslet. Nike+ obsahuje vše potřebné a jelikož je zdarma, nemusíte jako běžci s iPhonem váhat. Jediná vhodná investice pro vás bude armband, nebo jakýkoliv jiný pevný držák iPhonu na tělo. Aplikace mi sice při testování dvakrát spadla, ale jen na konci běhu a díky tomu jsem zjistil, že si data ukládá a vy o ně ani při pádu (aplikace samozřejmě) nepřijdete. Porovnávání Nikefuel s přáteli je základní kámen celého rozhraní a funguje také spolehlivě. Achievementy, které při běhání průběžně dostáváte, vždy příjemně potěší a často i motivují. Funkce Get Cheers motivaci jen napomáhá. Jedinou slabinou dokáže být opravdu jen špatně zvolený playlist.

Cover Art

Nike+ Running

Nike, Inc.

Category: Health & Fitness

Updated: 07 Aug 2012

Zdarma

82 comments
  1. Používám miCoach od Adidasu. Také zdarma, neni potreba nic dokupovat, měří jen na zaklade rychlosti dle GPS. Máte ji taky vyzkousenou? Neuděláte srovnání?

  2. Dobrý den, nastavila jsem si tuto aplikaci, ale měření mám v mílích. Můžete mi poradit, jak to přenastavit na měření v kilometrech? Díky moc

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Retro Decathlon 2012: moderní desetiboj v retro grafice

Následující článek

Mad Skills BMX: šílené závody na kolech

Související články

iPod touch 5. generace: prohlédněte si údajný prototyp na fotce

I přes to, že je veřejnost upjata spíše na nový iPhone 5, přichází anonymní emailová pošta do schránky jednomu známému zahraničnímu serveru a v ní čtyři fotky nového prototypu iPod touch 5. generace. Samozřejmě se nedá s nějakou jistotou tvrdit, zda se jedná o opravdový prototyp či o fake nějakého fanouška Apple, rozhodně se ale jedná o zajímavý pohled.