MacBook Air 2010: Apple vyrobil dokonalý netbook, bude to hit!

Určitě jste zaznamenali, že se včera uskutečnila keynote Back to the Mac, na které Apple představil své softwarové novinky (více zde). Nedošlo ale pouze na software, Steve Jobs nám ukázal také nový MacBook Air, který je jedním slovem fantastický. Pojďme se na nové netbooky od Apple podívat blíž.

Určitě jste zaznamenali, že se včera uskutečnila keynote Back to the Mac, na které Apple představil své softwarové novinky (více zde). Nedošlo ale pouze na software, Steve Jobs nám ukázal také nový MacBook Air, který je jedním slovem fantastický. Pojďme se na nové netbooky od Apple podívat blíž.

Než se pustím do popisu obou modelů nového Airu, rád bych vysvětlil výraz “netbook“. Není úplně přesné označovat MacBook Air slovem netbook, protože si většina z vás pod tímto označením představí  malý notebook (obvykle s displejem do 12”) s omezeným výkonem. Přednosti netbooku jsou naopak nižší rozměry, hmotnost a bezesporu cena. Apple ale nemá ve zvyku prodávat produkty, které jsou výkonnostně pozadu, na druhou stranu chtěl uspokojit zákazníky, kteří chtějí minimální rozměry za co možná nejnižší cenu, a tak se zrodil Apple MacBook Air 2010!

Apple MacBook Air 11,6″

Pokud máte v lásce netbooky, neboli maximálně kompaktní notebooky s co možná nejnižší váhou, pak si jedenácti-palcový Air zamilujete. Rozměry tohoto prcka jsou 300 x 192 x 3-17 mm (šířka x výška x tloušťka). Pokud se podivujete nad posledním údajem 3-17 mm, tak to znamená, že je Air široký 0,3 cm v nejužším místě (vpředu) až 1,7 cm široký (vzadu). Celý MacBook váží pouhý 1 kilogram.

Je až neuvěřitelné, co se do tak malé Unibody konstrukce, kterou má samozřejmě také 13,3″ verze, povedlo inženýrům vtěsnat. Konkrétně jde o procesor Intel Core 2 Duo taktovaným na frekvenci 1,4 GHz (výkonnější model seženete s 1,6GHz) a s 3 MB L2 cache, 2 GB DDR3 operační paměti (max 4GB), integrovanou grafickou kartu GeForce 320M s 256MB RAM, SSD paměť o velikosti 64GB, nebo 128GB. Rozlišení displeje u tohoto modelu je 1366×768.

Apple se rozhodl do Airu vložit Mini DisplayPort, napájecí konektor MagSafe, dva USB 2.0 porty, zdířku pro sluchátka a nad displej umístil kameru, kterou využijete třeba při FaceTime. Pokud si pořídíte 13,3″ model, na pravé straně vás přivítá slot pro paměťovou kartu. Porovnání obou modelů z pohledu konektorů si můžete prohlédnout níž.

Konektory v MacBook Air 11,6" (vlevo) a 13,3" (vpravo)
Konektory v MacBook Air 11,6" (vlevo) a 13,3" (vpravo)

Rozdíl u obou modelů je také ve výdrži baterie. Jedenácti-palcový model vydrží okolo 5 hodin, zatímco 13,3″ model dokonce 7 hodin. Jak už jsme u Apple zvyklí, jejich hodnoty se příliš neliší od skutečnosti, proto se domnívám, že udávaný čas není nadnesený.

Apple MacBook Air 13,3″

Větší bratříček z rodiny Airů (325 x 227 x 3-17 mm s hmotností 1,32 kg) je o poznání zajímavější především pro ty, kteří chtějí na MacBooku pracovat v náročnějších grafických a video editorech, potřebují o něco větší SSD paměť (až 256GB), displej s rozlišením 1440×900 a především víc výkonu. Nenechte se zmást, rozdíl mezi Core 2 Duo 1,4GHz procesorem v 11,6″ Airu a 1,86GHz v základním 13,3″ modelu není jen 460MHz, ale také 6MB L2 cache a především rychlejší FSB (800MHz u 11,6″ modelu a 1066MHz u 13,3″). FSB znamená FrontSide Bus a ve zkratce jde o to jak rychle bude procesor komunikovat s nejrychlejší pamětí v počítači, konkrétně pamětí RAM. Protože jsou použité DDR3 paměti, které pracují právě na frekvenci 1066MHz, tak pochopitelně pouze větší model MacBooku Air dokáže rychlost využít naplno. Možná to ani nevíte, ale FSB je u procesoru skoro důležitější údaj, než jeho samotná taktovací frekvence. Hlavně díky tomu bude MacBook Air 13,3″ o dost výkonnější, něž menší verze. Počkáme ale na první recenze, z kterých se dozvíme víc.

Porovnání cen v závislosti na velikosti SSD disku

Koupit, nebo nekoupit?

Tento odstavec obvykle začínám slovy “těžká otázka”, v případě MacBooku Air to až tak těžká otázka ale není. Pokud se vám Air líbí (což předpokládám), nevadí vám, že oproti MacBooku Pro nemá podsvícenou klávesnici, stačí vám 2 USB porty, popřípadě čtečka karet, tak si nový Air zamilujete. Ceny navíc nejsou až tak nedostupné (viz. obrázek nahoře), proto si myslím, že se bude nový MacBook prodávat velice dobře. Samozřejmě, v Čr/Sr budou finální ceny o několik tisíc vyšší (nejlevnější model bude startovat zhruba na 25 tis. Kč), na druhou stranu dostanete 2 roky záruku (oproti 1 roku v USA), což se může hodit.

Jako ideální vidím Air pro současné majitele iMaců. Ti už mají dost výkonný stroj doma a na cesty by pro ně mohl být 11,6″ Air hodně lákavý doplněk. Pokud prozatím Mac nevlastníte, toužíte po novém notebooku, nejste fanatický zastánce DVD médií a máte doma WiFi (Air nemá RJ45 konektor, prodává se ale do USB portu za $29), bude pro vás 13,3″ model ten pravý. Cena bude vyšší, ale výkonnostně bude tento model o dost dál, což v budoucnu určitě využijete. Steve Jobs končil svou prezentaci slovy “Toto je budoucnost notebooků” a já mu dávám za pravdu!

Perlička na závěr

Nakonec si neodpustím věnovat samostatný odstavec věci, v které Apple kraluje, přesto je často přehlížena. O čem je řeč? Ne, nemluvím o designu, mluvím o samotném balení produktů Apple. Nový MacBook Air se dodává ve velmi podobném boxu, ve kterém se nyní prodává iPad. V balení najdete kromě Airu samozřejmě 45W MagSafe nabíjecí adaptér, manuál a jednu specialitku, kterou doposud Apple v žádném jiném produktu neuvedl – Apple Flash disk s instalací Mac OS X. Ano, rozumíte tomu správně, operační systém se instaluje z flash disku. Proč to už někoho nenapadlo dřív?

317 comments
  1. Naozaj sa “podivujem” nad posledným údajom 30-170 mm 😀 😀
    preboha! veď to je hrubé ako nejaká obrovská encyklopédia …

    1. Omlouvám se, překlep, opraveno… v textu je údaj 0,3 – 1,7 cm, takže je jasné, že šlo o překlep.

      Matúš: já měl z Matematiky při maturitě za 1, co si měl ty? 😉

  2. Steve evidentně při stavbě nových Apple strojů přemýšlí!!!

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Back to the Mac: iLife '11, OS X 10.7 Lion, MacBook Air a další!

Následující článek

Urban Rivals: tak trochu neobvyklá karetní hra zdarma

Související články