Nahoru

Mac: přehled všech novinek, které čekají jablečné počítače

V posledních letech se říká, že se Apple zajímá spíše o iOS zařízení, než o své stolní a přenosné počítače, které byly ještě donedávna hlavními produkty firmy. Sice se není čemu divit, když už iOS přístroje generují více než polovinu zisku celé společnosti, nicméně i ostatní produkty si jistě zaslouží občasnou pozornost. Pojďme vyvrátit domněnku, že se Apple svým počítačům nevěnuje, a podívat se na přehled novinek, které se týkají snad všech modelů, na které si vzpomenete. Nebude teď řeč o OS X 10.7 Lion, ale spíše o hardwaru.

iMac a MacBook Air

První změny se týkají oblíbeného stolního počítače iMac a snad ještě více oblíbeného nového modelu MacBooku Air, který byl představen teprve minulý říjen. Obě změny budou sice spíše kosmetické, ale určitě ne nezajímavé – jde totiž o změnu vnitřností ve smyslu nových procesorů Sandy Bridge od Intelu a také implementaci nového portu Thunderbolt, jehož průkopníkem je jen několik měsíců starý MacBook Pro, o který je nebývalý zájem (ten v posledním čtvrtletí překročil i MacBook Air).

U těchto dvou modelů se pravděpodobně neobjeví žádné podstatné změny designu. Zatímco u MacBooku Air je to zjevné kvůli jeho stáří, u iMacu dle mého názoru začíná již současný design “dosluhovat”. Ne že by nebyl perfektní (mně osobně se velice líbí), ovšem Apple je známý tím, že každých pár let inovuje i ten sebelepší design – jednoduše asi proto, aby se neokoukal. Letos tedy půjde zřejmě jen o již zmíněné kosmetické vnitřní změny, ale klidně bych si vsadil, že příště nám Jonathan Ive představí svůj nový a jistě skvostný výtvor.

Co se týče nějakého časového údaje, tak update iMacu se očekává dokonce již příští týden, protože v posledních pár týdnech se stále ztenčují skladové zásoby. Spekuluje se o pondělí, ale nikdo si nemůže být jist, takže pečlivě sledujte, kdy se na Apple Store objeví legendární hláška “Apple Store is down”. MacBooku Air se dočkáme o něco později, konkrétně by to mělo být koncem května, neboť tento model se má teprve začít vyrábět. Pro Českou republiku je samozřejmě nutné připočítat nějaký ten týden, než sem novinky dorazí.




MacBook Pro a Mac Pro

O poznání většího updatu se mají dočkat oba “Pro” počítače, tedy velice oblíbený MacBook Pro a Mac Pro, nástroj pro profesionály, jehož výkon dokáže využít jen málokdo. Jak již bylo zmíněno, MacBook Pro byl updatován teprve nedávno, a tak se dá tento update očekávat až za dlouho, nicméně by mělo jít o update větší – MacBooky Pro mají totiž (podobně jako iMac) již dlouho stejný design, a tak se očekává, že právě toto se změní. Koneckonců to naznačil sám Apple při říjnové keynote týkající se MacBooku Air, kdy tento design označil jako novou generaci notebooků – dá se tedy čekat, že design MacBooků Pro se výrazně přiblíží tomuto stylu. Nový notebook bude tedy s jistotou tenčí, lehčí a přenositelnější. Otázkou však zůstává, zda Apple přidá i další charakteristiky Airu, tedy například absenci optické mechaniky. Každopádně se má jednat o kompletní novou generaci, takže je, myslím, na co se těšit.

Co se týče Macu Pro, tak ten je na tom podobně jako MacBook Pro. Ne že by jeho hlavní předností bylo právě to, jak vypadá, ale přeci jen už svůj současný kabátek nosí příliš dlouho. Mac Pro se tedy pravděpodobně také dočká inovovaného vzhledu, který má ale mít kromě vzhledu samotného i praktický účel – po ukončení výroby Xserve se totiž ocitla v portfoliu Apple díra v podobě profesionálního počítače, který by se dal zasadit do rackové skříně a sloužit jako server. Nový design Macu Pro má tedy být uzpůsoben tomu, aby se dal do této skříně také zasadit – s tím souvisí změnšení a také zeštíhlení.

V souvislosti s inovacemi na poli jablečných notebooků je potřeba zamyslet se také nad tím, jaký osud čeká plastový MacBook (White). Tento “levný notebook pro každého” se také nedávno dočkal updatu v podobě unibody konstrukce a menších kosmetických změn, nicméně s příchodem Airu se jeho role tak nějak vytratila. Dokonce ani na rozdíl od iPodu Classic, který bývá také zatracován, nemá žádnou speciální vlastnost, která by ho činila nepostradatelným (snad kromě ceny). Pokud ale 13” MacBook White stojí stejně jako 11” MacBook Air, mnoho lidí zvolí spíše druhou možnost. I když jsem sám “hrdým” vlastníkem tohoto počítače, musím uznat, že jeho čas pomalu končí – a myslím si, že se nového updatu nedočká, ale bude spíše zrušen.

Retina Macy

Tyto poslední odstavce budou spíše taková třešnička na dortu a čirá spekulace. Vývojáři a nadšenci, kteří mají přístup k betaverzi OS X 10.7, totiž zjistili, že v poslední revizi se nachází nové ikony v ultravysokém rozlišení. Doposud byly systémové ikony (například ikona Finderu v docku) dodávány v rozlišení 512×512 px, což je samo o sobě hodně – nový systém však obsahuje ikony s rozlišením dvojnásobným, tedy 1024×1024 px. Jen pro zajímavost, taková ikona by se ani nevešla na obrazovku iPadu.

Tento fakt samozřejmě nahrává spekulacím o tom, že Apple jednoho dne představí Mac s Retina displejem podobným tomu, jaký má iPhone 4 a iPod Touch 4. generace. Pokud bych si měl tipnout, tak bych si představil první nasazení u nejmenšího modelu MacBooku Air a možná v nové generací iMacu. V prvním případě proto, že 11” MacBook Air má malé rozlišení, takže by nároky na výkon nebyly tak vysoké, v druhém případě proto, že iMac neběží na baterii, což je kromě nároků na výkon druhý největší problém. Každopádně je opravdu předčasné o tomto spekulovat.

Jen pro zajímavost – pokud by dostal Retina displej nejmenší MacBook Air, měl by rozlišení 2732×1536 pixelů, což by bylo o 13% více bodů než současný 27” model iMacu. Retina displej u stolních počítačů bych tak v současné době zařadil spíše do kategorie “sci-fi”, ovšem člověk nikdy neví, s čím Apple přijde příště.

Jaký model Macu si v nejbižší době plánujete koupit? Co si myslíte o MacBooku White, přežije, nebo bude nemilosrdně ukončen? A jaký je váš názor na Macy s Retina displejem?

Zdroj: 9to5mac.com, appleinsider.com