Nahoru

Jailbreak 3.1.2: podrobný návod s obrázky

Tento článek je určen všem, kteří by rádi vyzkoušeli jailbreak na svém iPhone a tím zpestřili svůj mobil novými tématy, různými aplikacemi a spoustou dalších vychytávek, které v AppStore nenajdete. V tomto návodu Vám popíšu přesný postup i s obrázky a povíme si o základních funkcích Cydie. Návod je psán pro aktuální firmware 3.1.2 pro iPhone 3G/3GS!

Pokud jste se s pojmem „jailbreak“ (geekové v internetových diskuzích píší zkráceně JB) ještě nesetkali a nevíte co vlastně znamená, přečtěte si nejprve tento článek: Blog: Neschopný iphone versus schopný jailbreak?

Zde pro Vás mám pár obrázků z mého jailbraknutého iPhone. Všechno co vidíte na těchto obrázcích je zcela zdarma (až na LockScreen ten stojí okolo 80kč. Můžete ale vyzkoušet 14ti denní trial zkušební verzi). Proto pokud Vás už Váš iPhone nudí a chtěli by jste nějakou změnu, neváhejte a pusťte se do jailbreaku:

Plocha Aplikace SBSettings z Cydie LockScreen LockInfo

LockScreen LockInfo LockScreen LockInfo SMS Theme SMSMacMatte

Nyní když už víte co tento pojem vlastně znamená a jste rozhodnuti jailbreak udělat, pojďme se společně podívat co je k potřeba a jak na to.

Jediné co potřebujete je počítač (resp. Mac) s přístupem na internet, iPhone 3G, nebo 3GS s firmware 3.1.2 a s připojením k internetu a hrst trpělivosti. Před tím, než začnete cokoliv s iPhonem dělat, udělejte si v iTunes back up, aby jste nepřišli o Vaše data v případě, že bude nutný restore. Poté je všeobecně doporučeno mít SIM bez pinu a čistě nainstalovaný firmware 3.1.2, což ovšem není podmínkou. Sám jsem jailbreak dělal s pin kódem i s používaným fw 3.1.2. a vše proběhlo v pořádku bez problémů.

Důležitá připomínka pro uživatele, kteří se chystají udělat jailbreak na OS win XP. Může se stát že vám to během updatu bude hlásit chybu error 3001. S tímto se zatím nic dělat nedá a jediná možnost jak si poradit je zajít za někým, kdo má OS win Vista nebo win 7. Tento návod je určen pro uživatele Windows, ale uživatelé s OS Mac by měli vše bezproblémů pochopit, protože postup je totožný.

Návod pro přehlednost raději upravím do několika důležitých kroků:

 1. Stažení programu blackra1n
 2. Instalace blackra1n do iPhone
 3. Spouštění aplikace blackra1n a nainstalování Cydie/Rock/snOw
 4. Předcházíme problémům!

Krok 1: Stažení programu blackra1n

První co musíte udělat je stáhnout si program blackra1n. Tento program najdete ZDE.

blackra1n.com

Soubor uložte na Váš disk. Poté připojte iPhone přes kabel do PC a počkejte až se načte jeho ovladač.

Krok 2: Instalace blackra1n do iPhone

Pokud je vše připraveno tak jak má, zapněte program blackra1n. Po načetní programu jednoduše klikněte na tlačítko „make it ra1n“. Poté už jen vyčkejte až proběhne celý proces. V dalších chvílích se Vám zobrazí talčítka „entering recovery…“ a poté „done, wait for reboot“. Pokud je vše hotovo vyskočí okno s nápisem „Enjoy your jailbroken iPhone“. iPhone se Vám přepne do DFU a po chvilce zobrazí obrázek jako na stánkách /blackra1n. Poté se restartuje telefon a naběhne. Po celou tuto dobu s telefonem nic nedělejte a nepokoušejte se ho odpojit od počítače, vypnout nebo restartovat!

make it ra1n

entering erecovery

done, wait for reboot
Krok 3: Spuštění aplikace blackra1n a nainstalování Cydie/Rock/snOw

Po opětovném naběhnutí telefonu zapněte aplikaci blackra1n. Tuto ikonku by jste měli mít na ploše (taková černá kapka viz. obrázky). Zde si vyberte jestli chcete nainstalovat Cydii nebo Rock.Zaškrtněte a ťukněte na install Já upřednostňuji Cydii, ale výběr je pouze na Vás. POZOR!: U zablokovaného telefonu zvolte program který chcete nainstalovat + zaškrtněte snOw, ten se o vše postará. Poté se Vámi zvolený program začne stahovat z internetu a nainstaluje se. Upozorňuji že telefon musí mí přístup k internetu (přes wifi nebo operátora). Až se vše stáhne a nainstaluje na Vaší ploše se zobrazí nová ikona nainstalovaného programu.

ikona blackra1n select

cydia cydia and snOw

Tak nyní máte hotový Váš první jailbreak! Jak jednoduché že? Ano opravdu je to již vše co je potřeba. Ale ještě předtím než se podíváme jak funguje Cydia vyvarujeme se pár drobným problémům, které by mohly nastat.

Krok 4: Předcházíme problémům!

Po tomto jailbreaku mohou nastat jisté problémy. Tyto problémy se týkají funkčnosti GPS, připojení k wifi nefunguje jak má (wifi nevidíte) a také drobné problémy s aplikací youtube. Pokud chcete mít jistotu, že Vás tyto problémy nepotkají nainstalujte si následující fix. Takže hurá do toho! Zapněte Cydii která se Vám po instalaci zobrazila na ploše. Počkejte až se načte a aktualizuje popřípadě pokud se Vás Cydia zeptá na aktualizaci potvrďte ji a vyčkejte. Nyní když je připravena jděte do Manage (najdete na spodní liště v programu) -> Sources -> edit (tlačítko v pravo nahoře) -> add (tlačítko vlevo nahoře). Sem přidejte zdroj: „http://fishbone.ge“ a ťukněte na Add source. Vyčkejte až se zdroj ověří a dostahuje. Pokud ovšem vyběhne hláška „did not find repository“ znamená to, že repozitář neboli ten zroj není online a proto musíte počkat až bude znovu přístupný. Pokud se Vám podařilo zdroj přidat můžeme pokračovat dále. V Cydii ťukněte na Search (ve spodní liště nalevo) a zde zadejte „fix“ a dejte search. Ve výsledcích najděte „Push Notification Fix“ a dávejte si pozor aby v jeho popisu bylo uvedeno jako zdroj „from fishbone.ge (Fishbone)“. Ťukněte na něj a poté ťukněte na tlačítko instal v levém horním rohu. V dalším kroku ťukněte na Confirm a nainstalujte. Nyní se Fix stáhne a ihned poté sám nainstaluje. Po dokončení ťukněte na „Reboot Device“. iPhone se restartuje a vše je hotovo. Tímto jste se naučili přidat zdroj do Cydie, vyhledat co potřebujete a bezproblémově nainstalovat. Postup je stejný i u ostaních aplikací.

IMG_0791 IMG_0785 IMG_0784 IMG_0786

IMG_0787 IMG_0788 IMG_0789 IMG_0790

Tímto je vše hotovo a Váš iPhone je úspěšně jailbreaknutý a žádné potíže by nastat neměly. Pokud by jste měli jakékoliv dotazy či problémy směřujte je do komentářů pod článkem a rád se Vám pokusím pomoci.Příště si také povíme o mých oblíbených aplikacích, tématech a vše co by se Vám mohlo hodit a zalíbit. Nejen že Vám je vyjmenuji, ale také Vám je ukáži a popíšu jak správně nainstalovat. Také nakousneme téma SSH, jak se dostat do telefonu a na co vše si dát pozor, aby Vás někdo nemohl „hacknout“. Tímto se s Vámi pro dnešek loučím a doufám že se Vám článek líbil a pomohl Vám či objasnil všechny Vaše otázky.

Pozn.: Raději nestahujte neověřené aplikace a soubory z neověřených zdrojů. Přeci jen to není nejbezpečnější.

Autor tohoto článku a stránky www.iphonetips.cz si neberou na sebe žádnou odpovědnost za případné poškození nebo zablokování přístroje. Vše děláte na vlastní zodpovědnost, autor se Vás pouze snaží nasměrovat správným směrem!

Nakonec sem přikládám pár zajímavých videí:

Konyho JB iPhone:

Video jak provést  a co je DFU mód:

 • jiří

  tak jsem to zkoušel na dalšich dvou pc ale pokaždé když připojím iphone a ovladače jsou nainstalované tak mi po smáčknutí make it ra1n napíše že program neodpovídá nevíte někdo co s tím prosím??

 • jiří

  tak jsem to zkoušel na dalšich dvou pc ale pokaždé když připojím iphone a ovladače jsou nainstalované tak mi po smáčknutí make it ra1n napíše že program neodpovídá nevíte někdo co s tím prosím??

 • Jirka
  • Jirka

   jenom pro upresneni:
   Mam iPhone 3GS 16GB vyroben po 40 tydnu.

 • Jirka
  • Jirka

   jenom pro upresneni:
   Mam iPhone 3GS 16GB vyroben po 40 tydnu.

 • Lukas

  Ahoj vsem.Mam problem se svym iPhonem 3g 8GB.Zmizelo mi zakladni schema to jest takove,bez ktereho si nemuzu dat tapetu na hlavni obrazovku pod ikonky ale jen na sporic kdyz ho roznu a je zamceny.Kdyz ho roznu je tam tapeta.Kdyz ho odemcu tak pod ikonkama je cerna plocha.Zakladni schema zmizelo nwm jak dat tapetu pod ty ikonky diky :)

 • Petr

  Ahoj prosím te ten návod mi nejde pc mi píše program přestal pracovat Blackra1