Nahoru

iTunes: nově i filmy s českým dabingem

V českém iTunes Store se začnou nyní objevovat i filmy s českým dabingem. Prvním z nich je Cars 2 (Auta 2) od Pixaru. Aktuální zoufalé množství česky dabovaných filmů alespoň indikuje, že český trh je i pro Apple zajímavý.

Za poslední rok Apple projevil o českou republiku neobvyklý zájem. Nově uvedené produkty se do ČR dostávají relativně brzo po představení (např. při startu nového iPhonu je Česká Republika v druhé vlně – prioritním trhem pro Apple je však USA, Francie, Německo, Anglie a Japonsko). V říjnu 2010 dokonce Apple radikálně srazil ceny svých produktů na úroveň ostatních států Evropy, letos na podzim nás mile překvapil spuštěním české verze obchodu iTunes Store.

Český iTunes Store

Až doposud byl však placený obsah z iTunes Store v ČR na pokraji zájmu. Uživatelé, na které je iTunes Store primárně směřován, si většinou stěžují na chybějící český obsah – doposud byl dostupný jen v originálním anglickém znění, popř. s anglickými titulky. Ať už Applu v cestě stálo cokoli (nezájem, právní podmínky apod.), film Auta 2 s českým dabingem by mohl znamenat počátek nové éry digitální distribuce obsahu – rychle, jednoduše, dostupné i v CZ a za přijatelnou cenu.

Zarážející je pouze fakt, že česká verze filmu tvoří samostatnou položku v internetovém obchodě. Pokud je tedy film dostupný v anglickém a nově i v českém znění, za svoje peníze uživatel dostane pouze jednu jazykovou verzi. Film je v databázi jak s anglickým popisem (kupujete anglicky dabovanou verzi), tak i s českým (zakoupením získáte česky dabovanou verzi). Nelze tak mezi dabingy pohodlně přepínat jako je tomu např. u filmů na DVD/BD médiích.

Jazyk dabingu zákazník zjistí v levém sloupci s informacemi (např. Audio: Dolby Digital 5.1 Czech), popř. může využít dvouminutové ukázky z filmu.

 • http://www.facebook.com/jakub.sumansky Jakub Sumansky

  Bomba bude až to půjde stáhnout i s českými titulkami…

 • http://www.facebook.com/jakubweber Jakub Weber

  Já si nemyslím, že to Apple nemůže nějak přímo ovlivnit, každá produkce se může rozhodnout zda dá na iTunes hudbu, film apod.. Úplně stejně to funguje jako s aplikacemi. Takže věta “
  že český trh je i pro Apple zajímavý “ je to docela „out“. Jelikož by správně mělo být „že český trh je i pro filmové produkce zajímavý „

  • Michal Vaclik

   Já si naopak myslím, že zda produkce svůj obsah nabídne na iTunes je předmětem dlouhodobých smluv s Apple, stejně jako se mi nechce věřit, že by se až do teď produkcím na český iTunes Store nechtělo. Každopádně jde jen o můj odhad, možná špatný.

 • Anonymní

  Rozumná cena?

  450 Kč za 720p a ještě ne úplně kvalitní. To je rozumné???

 • Pudlin11

  jo jasně filmy s českým dabingem sou jenom auta 2 proč jich není víc ???

 • Pingback: louis

 • Pingback: Franklin

 • Pingback: freshamateurs534 abdu23na7559 abdu23na68