iPhone nano: 4 důvody, proč si myslím, že letos představen nebude

Shrnutí důvodů, proč si myslím, že iPhone nano (alespoň ne se všemi vlastnostmi, o kterých se mluví), nebude letos v létě představen.

Zdá se, že žádné další novinky o chystaných nových verzích současných produktů odnikud neunikají, a tak nyní Apple svět žije fantaziemi a spekulacemi o menším iPhone, který už má dokonce své jméno – říká se mu podobně jako iPodu, nano. Tento malý přístroj, který má údajně být určen pro masy, má mít stejné rozlišení jako iPhone 3G(S) a odvážnější dokonce tvrdí, že bude mít velice omezenou vnitřní paměť a bude veškerý obsah streamovat z cloudu. V tomto článku bych rád uvedl několik důvodů, proč si myslím, že jde pouze o fantazie a žádný takovýto telefon Apple (alespoň letos) nepředstaví. A proč se samozřejmě také můžu mýlit.

1. Rozlišení

Všichni víme, jak dopadl Android. Začíná být sice rozšířenější než iOS, ovšem za cenu typické rozdrobenosti – Android je totiž prakticky na všech nejablečných smartphonech (Windows Phone 7 zatím nepočítám), což je ale dle mého názoru větší nevýhoda než výhoda. Každý smartphone je totiž jiný, a to především rozlišením, velikostí svého displeje a pak také vnitřními hardwarovými vlastnostmi. Doplácí na to především vývojáři aplikací, kteří musí svá díla optimalizovat pro stovky různých rozlišení a konfigurací – a kvalita aplikací tak velice trpí, nehledě na to, že je to strašná práce. Troufl bych si to přirovnat k situaci Windows – jsou také na každém nejablečním stroji (Linux zde hraje roli Windows Phone 7), ovšem všichni víme, jak je to se stabilitou, ovladači a podobně. A to už vůbec nemluvím o tom, že na každém androidím telefonu je jiná verze operačního systému.

Apple zjevně touto cestou nejde, protože v současné době má pouhopouhá 3 rozlišení svých iOS přístojů – a to pouze dvě považuji za aktivní, co se týče budoucnosti. Máme tu iPhone 3G(S) s 320×480, iPhone 4 s 640×960 a iPad s 1024×768. To, že by Apple přidával čtvrté rozlišení pro iPhone nano, je, myslím, naprosto mimo mísu. Je ale pravda, že iPhone nano by mohl mít rozlišení starého iPhone 3GS, akorát na menším, “hustějším” displeji. To už se jeví pravděpodobnější, ovšem je nutno vzít v potaz dvě věci – jednak jsou vývojáři aplikací pomalu připraveni od tohoto rozlišení po nástupu iPhone 4 ustoupit, druhak je třeba u aplikací myslet nejen na rozlišení samotné, ale také na velikost displeje – protože to, co se dá ovládat na 3,5” displeji, už se hůř ovládá třeba na 2,5” displeji. Vezměte si třeba klávesnici – už nyní je v portrait módu problém na klávesnici psát, protože jsou tlačítka příliš malá. iPhone 4 také nemá čtyřikrát tolik ikon na home screen, jsou akorát čtyřikrát hustější. Představte si tedy situaci na displeji ještě menším.

2. Absence home buttonu

Spekulace mluví o tom, že iPhone nano by mohl mít displej po celém prostoru přední strany, a tedy být prvním iPřístrojem bez tradičního home buttonu. Pokud přistoupíme na to, že je možné, aby byl displej opravdu po celé ploše (jsem ovšem skeptický i ohledně tohoto, protože si nedovedu představit, jak by se s takovým strojem manipulovalo v jedné ruce – Apple by to ale snad nějak vyřešil), vyvstává poměrně podstatná otázka – jak se nahradí funkce tohoto (alespoň pro mě) životně důležitého tlačítka? Home button má dvě základní a také pár vedlejších funkcí – z těch základních je to především přivádění telefonu k životu a navracení se na home screen. To první se dá nahradit tlačítkem na horní straně (o praktičnosti bych zapochyboval), ovšem náhradníka pro druhou funkci bych hledal těžko. Samozřejmě můžete argumentovat víceprstými gesty, která se objevila v iOS 4.3 – ta jsou sice praktická na větším zařízení typu iPadu, ale tří a víceprstá gesta na iPhonu mi přijdou spíše směšná. Zkrátka a dobře, není zde dostatek místa. A i kdyby bylo, můžete tyto gesta sice provádět pomocí dvou rukou, ale jak je provedete s jednou rukou v kapse? iDevice bez home buttonu si zkrátka v současné době nedovedu představit.

3. Cloud

Už dlouho se mluví o tom, že Apple pracuje na lepší (a možná levnější/zdarma) verzi MobileMe – ostatně to v jistém e-mailu potvrdil i Steve Jobs. Když to spojíte s iPhonem nano, vznikne vám spekulace, že tento přístroj bude mít omezenou kapacitu (8GB?), která bude určena pouze pro operační systém a pár dalších životně důležitých aplikací, a data jako hudbu, video, e-maily a podobně bude streamovat z úložiště v cloudu, tedy z MobileMe.

Řekl bych to jednou větou – internet na to dle mého názoru není připraven. Tedy, alespoň ten mobilní – i když stejně si nedovedu představit synchronizovat třeba 25GB hudby a filmů do MobileMe, protože by mi to určitě zabralo pár desítek hodin – a to si myslím, že nemám nejhorší internetové připojení. Je pěkné, že se do světa dostává pokročilá 3G síť, která dokáže dosahovat rychlostí až několika megabitů, ovšem nemyslím si, že by bylo možné přes toto připojení například sledovat film. A to už vůbec nezmiňuji to, že 3G není všude (ono někde dokonce není ani EDGE či GPRS – jak se svým pokročilým cloud-based telefonem budete pracovat potom?) a že operátoři (a to všichni, ne jen ti naši, i když je pravda, že ti obzvlášť) mají tendenci nasazovat šibeniční FUP, po jehož překročení vám sníží rychlost natolik, že by bylo snad rychlejší dojít z města domů a e-mail si vytisknout, než ho stahovat z IMAPu. Operátoři si stěžují na to, že iPhone a další smartphony vytěžují jejich nepřipravené datové sítě natolik, že jsou na pokraji pádu, a tak si opravdu nemyslím, že Apple představí telefon, jenž bude pro své fungování potřebovat gigabajty a gigabajty dat. Využívání datové sítě je také extrémně náročné pro baterii, jejíž kapacita by se v menším přístroji určitě nějak dramaticky zvýšit nemohla. Váš telefon by tedy po pěti hodinách poslouchání vaší oblíbené hudbě zřejme “umřel”, což by bylo poněkud smutné.

Až bude drtivá většina světa pokryta nějakou pokročilou 4G sítí, která bude svištět desítky megabitů za sekundu a baterie dokážou tento nápor vydržet, pak si takový telefon dovedu představit.

4. Parazitování a masovost

iPhone nano má být údajně “masový telefon pro ty, co si nemůžou dovolit běžný iPhone” s tím, že cena by měla být dokonce někde na polovině současného modelu. Troufl bych si namítnout dvě věci – a to že již současný iPhone masový je, stačí se podívat na čísla prodejnosti a podíl na trhu, a také to, že Apple nikdy nebyl firmou, která se vyloženě zaměřovala na to, aby byla masová a měla co největší statistický podíl na trhu – Apple prostě vytváří skvělé produkty a úspěch tak nějak přijde sám od sebe. Mnoho lidí by si také koupilo levnější iPhone nano než iPhone 4/5, čímž by menší bráška parazitoval na starším sourozenci – a to určitě není to, co Apple chce. Zdůraznil bych také to, že menší se nemusí nutně rovnat výrazně levnější (Apple by musel vypustit nějakou hodně drahou komponentu, aby mohl srazit cenu takto dolů) a také to, že již současný iPhone není nijak drahá záležitost (pozor, nemluvím teď o českých cených, ale amerických) – $199 za prakticky high-endový telefon (dotovaný) není zase tak vysoká částka. Pochybuji tedy, že by Apple nějaký “masový” telefon, který by parazitoval na vyšších modelech, potřeboval.

Samozřejmě bych našel i pár dalších důvodů – například nesmysl o hlasovém ovládání, o kterém sám Apple po zkušenosti s minulou generací iPhone shuffle řekl, že nefunguje a lidé ho nechtějí, nebo že Apple ještě ani nezavedl bezdrátový sync s iTunes a už by se hrnul do absolutního cloudu – ale myslím, že jsem uvedl ty nejdůležitější. iPhone nano je sice krásný sen, ale obávám se, že poněkud předběhl svou dobu.

Je samozřejmě možné, že se úplně mýlím, a tento malý iPhone opravdu představen bude (ovšem pravděpodobně ne se všemi vychytávkami, o kterých se mluví). Nebyl by to Apple, kdyby pro nás neměl nějaké to překvapení. Je ale dle mého názoru potřeba trošku umírnit fantazie, které se utrhly z řetězu.

123 comments
  1. Tezko rici. Mensi iphone muze mit klidne obrazovku 3.2″ nebo 3″, ale soucasne ji mi protazenou az k okrajum, takze telefon jako takovy bude opravdu znatelne mensi a uzsi. Soubezne s tim muze apple prijit se 4″ iphonem. Na ostatni veci mame stejny nazor. Nedokazu si predstavit iphone bez home buttonu a uz vubec ne jeste mensi zarizeni. Totez cloud ci hlasove ovladani.

    Nekdy se az divim, ze iphone nema klasickou mobilni telefonni klavesnici. Pri soucasne sirce telefonu by se na ni psalo naprosto fantasticky.

  2. Clanek skvely, jen bych podotknul, ze 45% smartphonu maji v sobe OS od RIM (Blackberry) a Symbianu, coz neni zrovna zanedbatelny podil. 🙂

  3. problém názoru autora vidím v tom, že si jednoduše představuje zmenšený iPhone. To Apple dělat jistě nebude… Tady je řeč o novém jednoduchém telefonu pro další skupinu lidí co nepotřebuje iPhone a iOS.
    Stejně jako iPhone přišel s novým konceptem chytrého telefonu, může to udělat i u tzv. hloupého telefonu.
    Představte si to jako iPod nano, taky to není zmenšenina iPodu Touch… je mnohem jednodušší a umí toho mnohem méně.
    Tak to vidím já:)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Stream.cz brzy na AppStore: iPhone verze české internetové TV

Následující článek

Friends Plus: sociálne siete na jednom mieste

Související články
Číst více

Apple koupil Beats za 3 miliardy dolarů

Apple včera zveřejnil největší akvizici v její historii. Za 3 miliardy dolarů kupuje firmu Beats Electronics a rozšiřuje tak své portfolio o prodejně velice úspěšná sluchátka Beats by Dr. Dre a streamovací službu Beats Music.