Nahoru

iPhone 4S: zájem je zřejmě opět větší než u předchozí generace

Nový iPhone 4S, který byl odhalen teprve před pár dny, má za sebou první dny předprodeje a, světe div se, zájem je pravděpodobně opět ještě o něco větší než u předhozího modelu, tedy iPhonu 4. Konkrétních čísel sice ještě moc k dispozici není, nicméně americký operátor AT&T již oznámil, že během prvních 12 hodin prodal 200 tisíc kusů.

Jen pro srovnání, u minulé generace se prodalo celkem 600 tisíc kusů, jenže to bylo za prvních 24 hodin (tedy dvojnásobný čas) a u všech operátorů a ve všech zemích, ve kterých předprodej toho dne začal, tedy v USA, Japonsku, Velké Británii, Německu a Francii. Tento rok se za prvních 12 hodin jen u jediného amerického operátora (iPhone 4S je na rozdíl od předchozí generace možno pořídit a provozovat u dalších dvou amerických operátorů) prodalo 200 tisíc kusů, což značí, že poptávka bude o poznání větší, ne-li dokonce dvojnásobná. Jen pro zajímavost – iPhonů 4 se údajně první den prodalo 10x více než za stejnou dobu iPhonů 3GS.

Předprodej začal ve Spojených státech nezvykle ve tři hodiny ráno a i přesto se někteří ke svému vysněnému iPhonu dostali až na několik desítek minut, ne-li hodin. Zájem byl tak obrovský, že jen pár hodin se ve všech ostatních zemích kromě USA dostupnost posunula na 1-2 týdny (a to u všech dostupných modelů) – a ani Spojené státy poptávku nevydržely a po 24 hodinách jsou také na 1-2 týdnech, což znamená, že Apple zřejmě vyprodal svoje prvotní zásoby. Web amerického operátora Sprint dokonce označil nejnižší 16GB model za úplně vyprodaný. Pro srovnání: iPad 2 se po čtyřech dnech prodeje dostal na hodnoty 4-5 týdnů a dvacetičtyřhodinové dostupnosti dosáhl až po zhruba pěti měsísích. Doufejme tedy, že se Apple z této situace poučí.

Je nutno ještě vzít v potaz to, že zatím jde pouze o internetový obchod. Jakmile se iPhone 4S začne 14. října prodávat i v kamenných obchodech, můžeme opět očekávat několikahodinové fronty a lidé kempující před obchody. Je otázka, jaká bude dostupnost iPhonu 4S, jakmile se 28. října začne prodávat v České republice. Očekával bych ale situaci podobnou iPadu 2, kdy bylo do ČR v první várce dovezeno pouze několik desítek až stovek kusů.

Update: Apple právě tiskovou zprávou oznámil, že za první den prodal více než 1 milion kusů nového iPhonu 4S, což je o 400 tisíc kusů více než u předchozí generace – díky tomu se iPhone 4S stává z pohledu prvního dne nejúspěšnějším Apple produktem v historii společnosti.