Nahoru

iOS 5: čtvrtá beta spolu s podporou OTA aktualizace je tu

Pokud netrpělivě čekáte na nové iOS 5, tak vás zcelajistě potěší, že jeho vývoj jde velice rychle kupředu. I přes to, že jsou to necelé dva měsíce, kdy byl iOS 5 jako takový vůbec představen, tak vývoj tohoto operačního systému se dostal už do fáze čtvrté bety.

Samotná čtvrtá beta nepřináší žádné velké změny, a tou nejzajímavější je tedy nejspíše ta, jak se k této betě dostanete – Apple totiž zkušebně zprovoznil tzv. OTA aktualizace (tzv. over-the-air update), díky nimž není třeba připojovat vaše iOS zařízení vůbec k počítači.

Apple tuto vlastnost samozřejmě už představil před necelými dvěma měsíci na keynote, ale až teprve teď jsme vůbec zjistili, jak OTA aktualizace funguje v praxi. Samozřejmostí využití OTA updatu je vlastnit iOS 5 zařízení s nainstalovanou třetí betou – tedy předchozí verzí. A pokud máte dojem, že aktualizace se vám povolí pouze, pokud jste na Wi-Fi síti, jste na omylu. Podporována je totiž taktéž 3G síť (nad čímž zůstává občas poněkud rozum stát, zvlášť když Apple přes tyto sítě nedovoluje stahovat aplikaci větší než 20MB z App Store).

Probíhající stahování aktualizace na iPhone.

Nespornou výhodou OTA update ale je, že kromě toho, že nepotřebujete nic k ničemu připojovat, je, že samotná aktualizace má mnohem menší velikost, než prozatím známé updaty. Porovnejme si to – OTA aktualizace potřebuje stáhnout pouhých cca 140MB (mluvíme nyní o iPhone 4, ovšem i u ostatních zařízení bude velikost velice podobná), oproti tomu, pokud bychom klasicky updatovali přes iTunes, pak by se stahovaný soubor blížil až 800MB. Jistě uznáte, že se jedná o omnoho praktičtější cestu, jak iOS povýšit na novější verzi – je to rychlejší a servery Apple by konečně neměly být tak zahlcené při každé nové vydané aktualizaci.

Mimo to se ve čtvrté betě Apple rozhodl zprovoznit synchronizaci dokumentů přes iCloud, kde se dá mluvit o pouhém postupném zpřístupňování vlastností, které má iOS 5 mít. Finální verze iOS 5 bychom se měli dočkat někdy na podzim, nejpravděpodobněji v září. A spolu s touto majoritní aktualizací by se měl mimojiné objevit také nový iPhone 5.

 • http://iphone.funsite.cz DJ Kvído

  Sakra jak já se teším na Finální iOS5 to bude absolutní bomba a převrat v Iphonech :) – Apple se holt opět poučil :)

 • Czechman45

  Pozor sice samotná aktualizace má jen 140 MB, iphone mě ale nepustil aktualizovat neboť jsem měl v telefonu jen asi 500 MB volnýho prostoru a k aktualizaci bylo potřeba zhruba 850 MB… Tak nevim

  • http://iphone.funsite.cz DJ Kvído

   JJ taky sem o tom četl na zahraníčních webech je to způsobeno tím , že sice aktualizace stahne 140 mb ale udělá si zálohu souboru které sou již v sistému tím pádem máte jako by v iphonu všechno 2x a to způsobuje že potřebuje tolik místa nevím jak si s tímhle poradí ale jinak to asi nejde.Tak se nechápme překvapit.

 • Pingback: howard