Nahoru

iOS 5: co zatím chybí a co by nás ve finální verzi nemělo minout

iOS 5 je aktualizace, která obsahuje nepřeberné množství novinek. Bylo jich prezentováno 10 hlavních, poté jsme se setkali s novými detaily, které na keynote zmíněny nebyly a nakonec existují ještě možnosti, které do iOS 5 nejspíše teprve přibydou s postupným vývojem.

FaceTime nově dostupný i pod 3G sítěmi
Ano, jistě by to nebylo až tak nečekané – Apple minulý rok na keynote slíbil, že FaceTime bude v pozdější době podporovat i 3G, a tato doba by měla nastat právě s nástupem iOS 5. Pokud tedy máte okolo sebe mnoho přátel s novějšími Apple zařízeními, můžete jásat – díky 3G jste totiž mnohem méně omezeni na používání této služby. Můžete tedy díky FaceTime ušetřit cenné peníze místo obyčejného volání. Je to tedy další rána operátorům, kteří, zejména po představení iMessage, určitě tuto radost nesdílí. A ještě jeden dodatek – FaceTime bude tedy dostupný pouze pod 3G a Wi-Fi sítěmi – ostatní (např. Edge) mají nedostatečnou rychlost pro přenos, proto počítejte s tím, že si v tomto případě nezavoláte.

Focení panoramat
Pokud máte rádi focení panoramat, zbystřete. Apple se totiž dle přidaného kódu do iOS 5 snaží přidat i tuto možnost a nebudou tedy třeba aplikace třetích stran. Možnost focení panoramat by měla být samozřejmě jednoduše přístupná přes fotoaparát. Bližší informace bohužel zatím nemáme – snad nám to Apple objasní v dalších beta verzích iOS 5, kde by se tato feature měla objevit.

Je možné, že se dočkáme ještě dalších, zatím neobjevených, novinek. Mimochodem, nedávno byly v kódu iOS 5 také nalezeny nové verze iPadů pojmenovány „iPad3,1″ a „iPad3,2″. Zajímavostí je, že iPad 2 má 3 verze (Wi-Fi, GSM a CDMA), je tedy možné, že se dočkáme 3G verze, která bude obsahovat jak GSM, tak i CDMA.

iOS 5 bychom se měli dočkat na podzim tohoto roku, a to tentokrát ve stejnou dobu jak u verze pro iPhone (a iPod touch), tak i u verze pro iPad.