Nahoru

iOS 4.2 je k dispozici: co nového nabízí?

Dnes večer Apple vypustil do světa finální verzi iOS 4.2. Pro majitele iPhonů se nebude jednat o moc velkou revoluci, iPady ale zažijí neuvěřitelné vylepšení. Připomeňme si tedy, co nového nás čeká.

iPad se konečně dočká multitaskingu a české klávesnice.

Na iPhonu si nyní budete moci nastavit u každého kontaktu jiné upozornění na SMS, nebudete tedy omezováni v možnosti jejich úprav. Boční tlačítka pro úpravu hlasitosti nyní můžete přenastavit tak, aby neovládala hlasitost vyzvánění, ale pouze přehrávání. Budete tak moci mít pevně nastavenou hlasitost vyzvánění změnitelnou pouze v nastavení. Omezení kódem nyní můžete nastavit i pro odinstalaci aplikací a změny v nastavení mailu. Neoblíbený font Marker Felt v poznámkách bude možné přenastavit na Helveticu nebo Chalkboard. Novinkou je také možnost vyhledávat v Safari na aktuální stránce. Již jen drobností je pak nová ikonka Diktafonu.

Novinek týkajících se iPadu je daleko více, doposud totiž měl firmware ve verzi 3.x. Jedná se tedy v podstatě o valnou většinu funkcí z iOS 4 na iPhonu včetně těch nově představených v iOS 4.2.

Na iPadu tedy nyní konečně bude multitasking, česká klávesnice i prostředí, Game Center a další již známé funkce. Stejně jako pro iPhone přibude také AirPlay a Air Print. AirPlay umožní streamovat hudbu, video či fotky přímo z iPadu či iPhonu do nové Apple TV. Air Print zase dokáže s kompatibilní tiskárnou tisknout přes wifi síť.

Mezi neoblíbenou změnu však patří jiná funkce tlačítka pro zamknutí obrazovky. To nyní vypíná zvuk a jeho chování nelze změnit. Musíte tedy obrazovku zamykat z multitasking lišty. Sjednocení za každou cenu tedy nakonec vyhrálo nad (pro mnoho lidí) lepší variantou.

Složky na iPadu pojmou až 20 aplikací, oproti dvanácti u iPhonu tedy celkem dost. Multitasking si zatím neužijete naplno, jelikož ne všechny aplikace ho podporují, budete tedy muset počkat jako dříve u iPhonu. Aplikace, které jsou univerzální (verze pro iPhone a iPad za jednu cenu) však fungují již dnes.

Jak jsme již informovali v dřívějším článku, iOS 4.2 také bude vyžadováno pro využívání Find My iPhone zdarma.

Update iOS 4.2 již nyní můžete stahovat v iTunes.

Apple připravil o iOS 4.2 speciální stránku zde, kde můžete najít všechny hlavní vylepšení.