Nahoru

Gobliiins: herní klasiku na iPhone zradilo technické zpracování

Před pár dny dorazili do App Storu vykutálení goblini. Všichni retrohráči s věkem třicet a více začali mít neklidné spaní, kdykoliv si vzpomněli na krásně ztvárněné levely a ztřeštěné hádanky, kvůli kterým si v dospívání trhali čerstvě rašící ochlupení.

Vlna retro adventur nám navrátila Asgarda, Ignatiuse a Oupse – tři gobliny, kteří musí spojit síly, aby se dostali do další obrazovky. Jedinečná grafika Pierra Gilhodese má i po dvaceti letech od svého vzniku velmi osobité kouzlo a iPhone je přímo stvořen k hraní stařičkých adventur, které stále mají místo v našich pařanských srdcích.

Francouzští DotEmu, kteří se postarali například o vynikající předělávku R-Type, představili port legendárních Gobliiins a ten se vzápětí stal středem pozornosti nejednoho hráče. Vydání však bylo evidentně uspěchané a hra obsahuje řadu nepříjemných bagů.

Dle všech dostupných informací se hra vůbec nespustí na 3G/iPod Touch (2nd Gen) + iOS4, což je veliký handicap, protože zejména v našich luzích a hájích je majitelů tohoto komba požehnaně a jejich touha hrát staré adventury není o nic menší, než u majitelů nablýskaných iP4. Tento problém ale zřejmě není jediný, který se důmyslně ukrývá ve zdrojovém kódu. Řada hráčů hlásí zamrzání hry při nahrávání, v takovém případě vám hra nabídne obrazovku s nápisem „please wait“ a ztuhne jak kurz čínského yuanu vůči dolaru. Následuje restart a druhý pokus.

Řada menších much vesele rejdí vzduchem a nejeden hráč pojímá podezření, že někde musí být ukryto nevábně vonící cosi. Samotní vývojáři z DotEmu si toho jsou velmi dobře vědomi, takže rychle přispěchali s ujištěním, že vše bude napraveno v dalším updatu.

Hra aktuálně stojí 0,79€, což je velmi lákavé, ale díky očividným chybám nejeden hráč váhá. Vývojáři již mají ve schvalovacím procesu novou verzi, která by měla být hratelná na všech strojích a přislíbili i vyřešení některých dalších problémů. Budeme tedy doufat, že update bude dostupný v nejbližších dnech a opraví nepříjemné chyby. Do té doby nezbývá než následovat příkazu nahrávací obrazovky a čekat. Trojice potrhlých goblinů za to určitě stojí.

Gobliins - 0,79€App Store link