Nahoru

Gemini: zbavte se duplikátů ve vašem Macu

Pokud si stejně jako já pro jistotu ukládáte důležité dokumenty vícekrát a při stahování souborů z internetu neřešíte, zda ho již na harddisku nemáte, tak možná rešíte problém s duplikáty souborů. Když je to pár souborů, tak to nevadí, někdy to je ale bohužel o dost větší počet, než jen pár. Dnes vám proto ukážeme užitečný program pro OS X na řešení problémů s duplikáty.Pokud toto děláte, jednou vás to, resp. váš harddisk, dožene. V takovém případě bude totiž obsahovat velké množství duplikátů, které jen zbytečně zabírají místo. Víte, že byste se potřebovali duplikátů zbavit, avšak vám se do toho z jakéhokoliv důvodu nechce, tudíž tento článek nebude pro ty z vás, kteří jsou pořádní, alespoň co se počítačových složek týče.

Pořádná v tomto ohledu nebyla pravděpodobně ani parta zvaná MacPaw, která stojí například za známou aplikací CleanMyMac a vytvořila aplikaci s názvem Gemini, která provádí jednoduchou věc – prohledá složku a nalezne duplikáty. Jediné, co musíte udělat, je vybrat onu složku a z výsledků si zvolit ty soubory, kterých se chcete zbavit. Ideální pro uživatele, kteří buď nemají čas to dělat manuálně, nechce se jim do toho nebo jsou jen líní, popř. jakoukoliv kombinací zmíněných.

Gemini funguje na principu drag’n’drop, takže vybranou složku jednoduše uchytíte a přetáhnete ji do okna aplikace. Samozřejmostí je také možnost proklikání se ke složce. Osobně však upřednostňuji ono přetažení. Takto vypadá úvodní a základní okno:

Výborně. Máme zvolenou složku, nyní stačí již jen kliknout na „Scan“. Zaleží na velikosti složky, avšak dovolím si tvrdit, že tento úkon trvá Gemini poměrně malou chvilku, rychlost tedy hodnotím pozitivně. Pro zajímavost jsem oskenoval moji složku iTunes, která obsahuje přibližně 100 GB dat, a sken trval přibližně 17 sekund.
Gemini udělalo svoji hlavní práci – oskenovalo složku – a nyní vám předloží výsledky hledání. Toto okno se skládá z postranního panelu, který se nachází klasicky na levé straně, výsledků a náhledu souboru, ktery je na pravé straně a zabírá nejvíce ze všech. V tom postranním naleznete kategorie souborů (archivy, dokumenty, hudba a podobně). Můžete si tedy jednoduše zobrazit buď pouze vámi vybrané výsledky s duplikáty z určité kategorie, nebo, což je defaultní, vám Gemini zobrazí všechny soubory. V prostřední části vidíte jednotlivé soubory a číslo, které udává počet duplikátů. Duplikáty se dají seřadit dle kritérií (velikost, jméno, atd.). Náhledová část obsahuje i poslední změnu souboru, cestu k němu a možnost zobrazení ve Finderu. Je zde tedy vše podstatné.

Nuže, už víme, kolik složka obsahuje duplikátů. Teď ovšem musí zapracovat opět člověk a zvolit ty soubory, kterých se chce zbavit. Vlastně ne tak docela. Vývojáři do aplikace zabudovali i funkci, která automaticky označí duplikáty. To ovšem nefunguje úplně vždy, takže někdy to otravně musíte zaškrtat. Ať už tak či onak, po zaškrtání už stačí jen kliknout na tlačítko odstranit…

… a zobrazí se vám okno se souhrnem a vy pouze potvrdíte smazání. Aplikace umožňuje ještě návrat do předchozí obrazovky, pro případ, že byste chtěli ještě nějaké duplikáty odstranit nebo naopak jste si jejich odstranění rozmysleli. Potvrdíte-li, soubory se smažou hezkým efektem, jako když strčíte papír do skartovačky. A to je víceméně vše. Jednoduché, že?

Co se nastavení týče, zde mnoho voleb není. Asi nejdůležitější je ta, která určí, zda má aplikace odstraněné soubory přesouvat do koše nebo je rovnou odstraňovat z vašeho Macu. Někdo může také uvítat možnost zvolení složek, souborů či koncovek, jež budou při skenu ignorovány.

Ovšem aplikace není bez chyby, alespoň pro mě. To, co mi chybí, je tlačítko na označení všech souborů ke smazaní v okně s nalezenými duplikáty. Ano, tato aplikace slouží k nalezení duplicitních souborů, avšak když už si na disku, nebo spíše ve složce, dělám úklid, tak bych právě toto uvítal. Ostatně ten nepořádek tam je právě proto, že jsem se o onu složku delší dobu nestaral. Jinak jsem nepřišel na nic, co bych aplikaci vytkl.

Nezmínil jsem ještě cenu. Ta možná nejednoho uživatele odradí. Gemini se totiž na Mac App Store prodává za osm euro, což z ní nedělá nejlevnější aplikaci. Já ji před časem koupil za poloviční cenu, takže pokud vás aplikace svoji funkcí přesvědčila ke koupi, vyplatí se chvíli sledovat, jestli na ni autoři neuvalí opět 50% slevu. Aplikace dělá přesně to, co dělat má, a vše je navíc zabaleno do hezkého kabátu. MacPaw nabízí i zkušební verzi, což je určitě pozitivní. Osobně si myslím, že i za plnou cenu se vyplatí. Můj názor se opírá především o mou povahu (rozuměj lenost :-)). Gemini naleznete zde (demo), pro fungování je vyžadován OS X 10.7.