Elemental Monster: další výborné Tower Defence

Recenze této hry je pro mě trochu oříšek. Nejen proto, že i po několikatýdenním hraní jsem ve hře příliš nepostoupil, ale především proto, že se jedná o Tower Defence hru s poměrně originálním systémem hry. Elemental Monster TD je ale velice zajímavá hra a zaslouží si recenzi. No posuďte sami.

Elemental Monster je další hra typu Tower Defence (to, co je “Tower Defence” jsem vám psal v tomto článku), která mi dala opravdu zabrat. Nejdříve jsem byl ze hry vcelku zklamaný, systém mi přišel až příliš složitý, hra “neutíkala” tak, jak jsem byl zvyklý u jiných TD her. Navíc jsem při hraní narazil na pár chybek, o kterých vám povím později. Proč jsem změnil názor a v titulku této recenze je slovo “výborná”? Asi právě kvůli originalitě.

Elemental-Monster
Elemental Monster

Hnacím motorem celé hry jsou tzv. cards, česky prostě karty. Jednotlivé karty, kterých je ve hře celkem 50, představují jednotlivé válečné jednotky, které v boji proti nepřátelům budete moci používat. Karty (resp. vaši bojovníci) se rozlišují na 5 kategorií – oheň, voda, les, temná a světlá “magie” a můžete si je kupovat za zlaťáky, které dostáváte v průběhu hry. Jednotlivé karty samozřejmě také nejsou přístupné od začátku hry a jak si můžete všimnout, já zatím zpřístupnil zhruba půlku.

elemental-buy
Vodní jednotky v Elemental Monster

Možná si říkáte, že musí být neuvěřitelný chaos ovládat takové množství jednotek. Autoři vymysleli velice chytrý způsob jak posílat své jednotky do boje a to tak, že si dopředu určíte 5 jednotek, se kterýma chcete bojovat v samotné hře. Můžete tak zkoušet různé kombinace jednotek a ukládat si je do 6ti připravených “decků”. Před každou hrou si pak jednoduše zvolíte s jakou sadou (deckem) bojovníků chcete hrát. Tomuto nápadu zvedám palec nahoru.

Deck v Elemental Monster
Deck v Elemental Monster

Všimněte si, že v decku mám jednotky různých elementů (poznáte to podle rámečku – fialový temná magie, zelený les atd.). Aby autoři nějak odůvodnili přítomnost různých elementů, tak vaše nepřátele vybavili různými vlastnostmi a rezistencemi. Některé jsou odolné vůči vodě, jiné lítají a nemohou je tak zasáhnout někteří bojovníci. Kombinací je opravdu hodně a přesně to dělá z Elemental Monster zajímavou a originální záležitost.

Elemental Monster
Elemental Monster

Samotný boj je už pouze taktická bitva, tak jak to u jiných Tower Defence her bývá. Klasicky rozmísťujete jednotlivé bojovníky po hrací mapě tak, aby vaši nepřátelé neprošli do cíle.

Jednotka v Elemental Monster
Jednotka v Elemental Monster

Při “kliknutí” na jednotku se vám otevře statistika samotné jednotky, počet many (ano, v samotné hře nakupujete a upgradujete jednotky za manu), kterou dostanete za její prodej a počet potřebné many na upgrade jednotky. Dále pak statistiky jako damage, rychlost úderů, rychlost pohybu a dohled.

Samotný dohled jednotek je u TD her velice důležitý a zde se dostávám k první menší chybce. Všimněte si, že při kliknutí na jednotku statistiky samotné jednotky překrývají právě ono zelené pole, které naznačuje dohled bojovníka. Je opravdu nepříjemné, že nevíte kam až jednotka může “dojít”, protože vám dané místo překrývají statistiky, které nejsou až tak důležité. Zdá se to být maličkost, ale mě to při hraní ruší. Navíc standart TD her je takový, že statistiky jsou “bokem” a samotný dohled jednotky je dobře čitelný. No nic, jedná se o kosmetickou vadu, kterou prominu.

Další mírné zklamání je samotné ovládání. V samotné hře můžete zoomovat, což já téměř nepoužívám, abych měl přehled o celém hracím poli. Při “odzoomovaném” obrazu jsem zaznamenal občasné obtížné trefování prstem na daného válečníka, což vás ve hře občas “vytočí”, pokud vám půjde o čas.

Nová karta v Elemental Monster
Nová karta v Elemental Monster

Jak jsem již několikrát poznamenal, i přes poměrně dost odehraných hodin jsem stále hru nedohrál a to především proto, že “odemknout” všechny karty se všemi válečníky je asi opravdu na delší dobu. Ve hře jsou 3 mapy a v každé mapě pak 3 “fáze” a time attack. Pokud vás mohu uklidnit, tak jsem všechny fáze ještě ani neprošel, protože autoři zvolili opravdu velkou obtížnost. To, aby jste hrou zlehka procházeli budete potřebovat opravdu silné válečníky, které ale odemknete až po určitém odehraném čase. Proto se ze hry stává malinko monotóní záležitost, kdy pořád dokola zkoušíte různé varianty různých druhů bojovníků a tím získáváte peníze na odemčení dalších jednotek, aby vaše armáda byla ještě silnější.

Karty jednotek jsou graficky velmi povedené
Karty jednotek jsou graficky velmi povedené

Technické zpracování hry, až na výše popsané chyby, je velice slušné. Hudba je trochu netradiční a to jakýsi težko popsatelný taneční electro styl, který si ale kvůli jeho opakování vypínám. 3D grafika je, jak si můžete všimnout ze screenshotů, velice povedená a animace boje jednotlivých válečníků je opravdu dobrá.

Hru jako celek hodnotím kladně především za svou originalitu s “Cards”, pokud máte rádi Tower Defence hry, tak vás bude Elemental Monster TD rozhodně bavit. Cena hry je dle mého adekvátní – 2,99 € (iTunes)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0lqNQqi4zaQ[/youtube]

Předchozí článek

Blog vývojáře #2: základní SDK programy

Následující článek

Dungeon Hunter: první opravdové RPG na iPhone

Související články