Nahoru

Burnstar: logická hra ve stylu Bombermana

Podpalujete rádi, ale bojíte se, že by to mohlo mít špatné následky? Pokud ještě k tomu vlastníte iPhone, rádi řešíte hlavolamy a jako malí jste hráli Bombermana, je tato hra přesně pro vás – kombinuje totiž všechny zmíněné prvky.

Ve hře Burnstar ovládáte takovou podivnou, neidentifikovatelnou postavičku, která má na sobě skafandr s plynovou maskou a vaším úkolem je pálit. Pálit všechno, co vám přijde do cesty, jednoduše toho spálit co nejvíce. Jak už jsem zmínil v úvodu, hra je podobná Bombermanovi, to znamená, že je hrací pole rozděleno na čtverečky, po kterých se můžete pohybovat jednoduše tak, že postavičce prstem určíte, kam má dojít, a ona tam dojde (což je ale ne vždycky výhra).

Nyní zpět k pálení – hrací pole je posázeno různorodými výbušnými barely, které mají různou barvu a velikost, jíž odpovídá také síla případného výbuchu. Vašim cílem je spálit tolik barelů, abyste dosáhli jakéhosi minima, které je určeno pro každý level. Znamená to spálit velkou většinu všech barelů. A jak že to vlastně uděláte? Po mapě jsou rozházeny různé pomůcky, pomocí níž můžete barely zapalovat. Jde o jednoduchý zapalovač, kterým můžete podpálit jeden barel vedle vás, bombu, která podpálí všechny sousedící barely, a potom jakýsi “zapalovač s nadhozem”, kterým můžete podpalovat barely na dálku (tento druh je však velmi vzácný).

Na vás tedy bude sesbírat co nejvíce zapalovačů a poté vymyslet, jak jejich omezené množství použít tak, abyste dosáhli minima. Zdá se to jednoduché, ale není to tak – musíte totiž počítat s různými silami výbuchu (červené barely vybuchují přes tři čtverečky, oranžové přes dva a zelené přes jeden) a také například s tím, že ty nejmenší barely nemají dostatečnou sílu, aby podpálily vedle stojící větší barely. Je to zkrátka složité a to činí Burnstar zábavnou hrou.

Aby to bylo ještě zábavnější, v cestě vám budou stát hlídkující roboti, kteří znuděně pochází po mapě a jakmile vás zahlédnou, okamžitě po vás půjdou – a pokud vás nechytí, vztekle máchnou rukou a vrátí se zpět ke svému nudnému patrolování. V prvních levelech vám roboti až tak vadit nebudou, dokonce za ně můžete získávat body, podaří-li se vám je spálit taky, ale později už jsou opravdu otravní a budete mít co dělat, abyste z jejich spárů unikli.

Ve hře je k dipozici kolem stovky levelů, takže vám nějaký ten pátek bude trvat, než hru dohrajete. S tím, jak se ve hře dostáváte dále a dále, se budou samozřejmě objevovat nové herní prvky, které učiní hru ještě zajímavější, například železné bloky, které zabrání průchodu požáru a podobně. Burnstar rozhodně není hrou na jedno odpoledne, dokonce ani na deset.

Burnstar (1,59€, free verze), která kombinuje různé prvky z různých her do zábavného mixu, ve kterém budete muset jak přemýšlet, tak bezhlavě utíkat. Délka hry vám zaručuje zábavu na velice dlouho dobu a myslím, že můžu s klidem říci, že Burnstar je jedna z mála her, která nepotřebuje další updaty. Moje hodnocení: 80%