Nahoru

Blog: Foxconn – místo, kterého se i Siri bojí

Jeden muž navštívil Foxconn, místo kterému se vyhýbá i Siri. Tak zněl titulek, který odkazoval na otřesné poměry, za kterých pracují zaměstnanci v této firmě, sídlící v Šenzenu, nedaleko velkoměsta Hong Kong, v Číně. Co tohoto návštěvníka tak vyděsilo?

 • velmi dlouhé hodiny (častokrát do noci),
 • jsou velmi špatně placení a
 • pracují ve velmi špatně osvětlených prostorách.

Když to vezmeme kolem a kolem, je to opravdu hodně věcí, které se dějí kolem společnosti Apple každý den. Když každý den navštívíte jakýkoli z jablečných webů, ať už českých či zahraničních, každý den na něm najdete minimálně jeden článek. Soudní spory sem, dohady o nových zařízeních tam. O čem se ale dlouho nemluvilo a teď se na to novináři zase zaměřili je jiná věc: podmínky k práci zaměstnanců obří společnosti Foxconn. O jaké společnosti to vůbec mluvíme?

Foxconn je obrovská společnost, která, mimo jiné, je velkým dodavatelem pro společnost Apple. Dodává jí komponenty do nových přístrojů či další součástky pro produkty Apple. Po delší době totiž toto téma zaujalo novináře a chtěli zjistit, jestli se něco změnilo od doby, kdy zde byl proveden poslední audit.

„Ještě jeden důležitý detail. Snažil jsem se o přesné vyjádření článku, ale občas jsem potřeboval něco doupravit svými slovy, popřídě je můj názor uveden v závorkách s iniciály JP, abyste si mohli článek přečíst tak, jak nejlépe vám jej mohu přednést a zároveň do něj přidat i trochu osobních názorů.“

Celý tento článek vznikl díky jediné osobě (JP: a byl publikován na stránkách AppAdvice.com, ze kterého je tento článek z větší části přepisem): Mike Daisey, který popsal svou cestu do Číny v epizodě 454 pořadu This American Life, v přenosu jednoho z amerických veřejných rádií. Osobně dokonce uvedl: „Američtí novináři píšící o technologiích nemají dost kuráže na to, aby vyrazili přímo do dění problémů a do míst, kam se i Siri bojí vstoupit. Schválně, zeptejte se jí, kde byla vyrobena.“

Nemusíte si poslouchat celou epizodu (v angličtině) abyste pochopili tento článek. Přesto, pokud se vám bude chtít, James Young, redaktor AppAdvice.com, vám to vřele doporučuje se slovy: „Mike je opravdu skvělý vypravěč, takže pokud si uděláte 50 minut času, poslechněte si epizodu celou.“

Mike Daisey je, upřímně řečeno, technofil. Vše co je spojené s technologií naprosto miluje. Teď k tomu přidejte výrobky společnosti Apple a máme lásku na celý život. (JP: Ano, už to zase zní jako nějaký Apple kult, ale u některých prosté objevování nových věcí hraničí až s fanatismem či naprostou fixací k určitým produktům. Ať už je tomu tak jako při přepadení „Apple ovcí“ po každé nové keynote na Twitteru či je tomu tak při vydání nových telefonů Nokia Lumia, před pár dny, na té samé sociální síti.)

Nevím jak vy, ale jak Miku Daiseymu, tak Jamesi Youngovi (a já se přidávám) někdy stačí prostě jen sledovat krásu vytvořených technologických děl. Například, zkuste se podívat na svůj iPhone, na svůj iPad a chvíli jen můžete pozorovat jemné rysy, zpracování každého detailu do nejmenších podrobností, kde nic nevrže a vše patří tam kam má. Po pár chvílích se začnete strachovat o jeho bezpečí a stejně opatrně, jako jste je vytáhli z jejich obalů, pouzder a krytů, jej stejně tak opatrně vložíte do těch samých pouzder. Ano, zde jsme všichni stejní. Všichni určitě obdivujeme vše, co dokáží technologie a s upřímným zájmem vždy sledujeme, co technologie sama dokáže. (JP: A zde si dovolím poznámku: Je jedno, na kterou technologii člověk upírá zrak. Jestli ten daný výrobek má vzadu na krytu vyryto logo Apple, či má vzadu prostým písmem napsáno NOKIA nebo Samsung a tak dále. Přestože je tento článek publikován na webu zajímajícím se o Apple, netvrdím, že Apple je jediná firma, která dokáže zpracovat technologii do krásných tvarů, na které je radost pohledět. Technologie je sice jiná, liší se i pohled určitých osob, co se ale neliší – pohled na vytvořenou technologii, kombinaci mnoha výrobních vlastností s technickou stránkou – tím, co jednotlivá zařízení dokáží.)

Mike Daisey, o kterém jsem se již zmínil by sám sebe dokonce označil za „člověka věřícího v kult Mac“. Poté uviděl několik fotografií z iPhone 4S, které byly pořízeny v továrnách, kde se tyto produkty vyrábějí. A Mike uvažoval:“Kdo tohle vše tvoří? Opravdu to tam vypadá takto?“ Co myslíte, že udělal? Cestoval a letěl na druhou stranu světa, aby to zjistil.

Tak se Mike stal takovým improvizovaným novinářem. Jakmile jeho letadlo přistálo, vzal si překladatele a jednoduše se nechal taxíkem dovézt přímo před hlavní bránu závodu Foxconn. Tam na něj čekalo menší překvapení. Brána byla střežena strážemi – se zbraněmi.

Továrna sídlí v malém městě Šenzen – toto město bylo dříve poměrně malé a neoplývalo zajímavostmi. Ovšem v současnosti je domovem pro 14 milionů obyvatel, což z něj dělá třetí největší město v Číně. Téměř všechny Apple produkty pocházejí z tohoto města, ale vsadím se, že jen velmi malá hrstka lidí, používajících tato zařízení, zná jméno tohoto města. Nebo se mýlím?

Určitě ale skoro většina lidí, používajících denně mnoho produktů (od oblečení po techniku) ví, že skoro vše se vyrábí v Číně. A pokud vezmeme v úvahu techniku, určitě znáte velká jména společností jako Nintendo, Sony nebo třeba Amazon. (JP: Dokonce Američané došli až tak daleko, že několik kusů státních vlajek jsou vyráběny v Číně.) Nemusíme si být plně vědomi, za jakých podmínek přesně jsou tyto výrobky vyrobené, ale to minimum, které můžeme udělat je aspoň to, že si uvědomíme nebo přečteme v jakých podmínkách je pracovníci vyrábějí. Ať už si to uvědomíte nebo ne: vše, co se dozvídáte z podobných článků je realita.

Už jste někdy přemýšleli jak vůbec vaše iZařízení vzniklo? (JP: Něco jako „kde se vzal, tu se vzal, byl tu telefon s obřím sklem – a Steve Jobs šel náhodou kolem a jen by poznamenal: „Říkejte tomu iPhone.“?) Už jste vůbec někdy přemýšleli o tom, jak je každý telefon sestaven? Co myslíte? Strojově? (JP: Jeden stroj podá sklo, další podá home button, slepí to dohromady třetí stroj a když ještě chvíli počkáme a přidáme pár desítek strojů, máme iPhone hotov?) Možná vás to překvapí, možná ne, ale vše, co bylo sestaveno ve Foxconn, vše co navrhnuli chlapíci v Apple a co dali dohromady právě v této továrně bylo ručně vyrobeno. Žádné stroje, žádní roboti. Ptáte se za jakých podmínek ?

Tito lidé pracují

Foxconn je opravdu velká, obrovská, masivní, gigantická, skoro by se dalo mluvit o nadnárodní společnosti. Tak velká, že je možná těžké si ji představit. Znamená pracovní místo pro 430.000 zaměstnanců. Když čekal Mike Daisey před branou, pracovníci se seřadili do řady, aby jeden po druhém mohli za ním přijít a říct mu svůj příběh. Tito pracovníci sestavují dohromady a čistí všechny ty displeje, na kterých každý den pracujete. Tito pracovníci dělají vše ručně. Tito pracovníci váží každou kameru, jestli náhodou není chybně vyrobena. Že to je ten iPad na kterém tento článek čtete? Že to je iPod Touch, na kterém přehráváte hudbu při jízdě v autě či posloucháte s rodinou hudbu při večeři? Že to je iPhone, se kterým denně provoláte mnoho minut a pošlete mnoho zpráv či emailů? Tak to je vše vyrobeno v rukách těchto pracovníků. To vše je sestaveno dohromady rukama těchto pracovníků. A při těchto otřesných podmínkách.

Když půjdete do továrny Foxconn, neuslyšíte žádný hukot či sykot, či mechanické otáčení strojů. Co uslyšíte? Jemné pohyby několika tisíc rukou a pohyby mnoha lidí. Rukama pracují tak rychle jak jen mohou a to jen proto, aby se ujistili, že iPad 3 bude připraven v den, kdy má být představen veřejnosti.

A teď k té největší ironii. Víte, že v Číně se iPady neprodávají? Ne, žádné. Ani jeden. Jsou zde všechny vyrobeny a odeslány. Kam? Mnoha tisícům spotřebitelů po světě. Vám. Nám.

Jedna žena řekla Mikeovi, že šla za vedení kvůli špatným pracovním podmínkám a řekla vedení za jakých podmínek by chtěla pracovat dále pro Foxconn. Co udělalo vedení? Dali její jméno na „černou listinu“ a vyhodili ji. Na černé listině je uvedeno:“ Následující seznam se týká problémových zaměstnanců. Pokud máte některého z nich ve své pracovní divizi, okamžitě jej propusťte.“ Daisey dokonce potkal pracovníky, kterým bylo i 13 let. Potkal i zaměstnance vážně nemocné, kteří se ovšem báli o své pracovní místo, kdyby se na jejich nemoc přišlo. To je to, co děláme s poškozenými či vadnými věcmi my – vyhodíme je. A stejné stanovisko zaujímá Foxconn v případě svých zaměstnanců. Řekl jim:„Pokud jste nemocní, jste propuštěni.“

V roce 2010, 12 zaměstnanců Foxconn vyskočilo z budovy a zabilo se. Žádné utajování, veřejně. Reakce společnosti? V současné době jsou okolo části budovy napnuty sítě, pro případ dalších pokusů. Myslím, že je to prevence společnosti před dalšími úmrtími. Musíme si ale uvědomit, že v Číně se počet sebevražd pohybuje u 88 případů na 400.00 obyvatel a to ve srovnání 12 případů v továrně Foxconn je stále málo.

A teď druhá strana mince: Myslíte, že o tomto problému Apple neví? Společnost, která je posedlá veškerými detaily? Nevidí náhodou jen to, co chtějí vidět? Nemělo by třeba i nám záležet na tom, v jakých podmínkách tito lidé pracují, jak jsou léčeni nebo jak jsou za svou práci ohodnoceni, stejně jak nám na tom záleží v případě našich spolupracovníků či dokonce v případě nás samotných?

Třeba by aspoň mohli dostat základní pracovní podmínky, za které (mimo jiné) bojovali a dostaly se až k nám, do našich evropských zemí. Místo toho je jejich práce nedoceněná i v té ironické rovině, že na světě je mnoho lidí, kteří používají „jablečné“ produkty denně a ani je takové zamyšlení nenapadne. Také proč by se tím zaobírali, když místo toho mohou přemýšlet nad tím, co si vzít na sebe do divadla či na ples, kam jít na večeři či které auto by už tento rok měli vyměnit.

Apple přes všechna tato uvedená tvrzení Mikea Daiseyho nekomentoval nic. Uvedl akorát, že on sám má vše naprosto pod kontrolou a on je v těchto věcech „čistý“. Každoročně, od roku 2007, Apple zveřejňuje své dodavatele a to veřejně a na svých webových stránkách. Dokonce mají společně sepsaný etický kodex, který musí dodavatel splňovat a předložit jej, a to ještě před tím, než společně firmy začnou podnikat. U dodavatelů také probíhají pravidelné audity, a pokud se přestanou stanovených pravidel držet, Apple může smlouvu rozvázat. Dokonce Apple šel až tak daleko, že nabízí svým dodavatelům pomoc při nabírání nových zaměstnanců, aby byli motivováni pracovat pro tyto společnosti. A zároveň, aby měli jakési „morální zásady“, které převezmou za své. Bohužel, mnoho firem to takto nedělá.

A budeme pokračovat, zrovna nedávno se Apple připojil k FLA (Fair Labor Assosiation), kde v emailu, poslaného Timem Cookem, uvádí úsilí Apple o vytvoření standartu pro lepší pracovní prostředí. Vypadá to ale, že Apple vynakládá opravdové úsilí pouze na ukázání toho, že se snaží podmínky výroby jakkoli změnit.

Co ale stojí za zmínku je chod událostí: Mike Daisey zveřejnil některá fakta v This American Life (mimochodem i o sebevražedných pokusech v továrně), Tim Cook poslal dopis a zároveň se připojil k FLA. Není to zajímavý sled událostí?

Ano, teď nastává chvíle, kdy si mnoho z vás určitě řekne: „Ano, každou společnost přece zajímají pouze peníze.“ A máte pravdu. Ale přesto si někteří z nás mysleli, či chtěli myslet, že Apple je jiný. Inu, možná si vzpomenete na reklamu „Think Different“ nebo přístup Apple ke kamenným obchodům. A co by tedy zde mělo být jiné? Přece toto není postup Apple: „vyždímat někde nějakých par desítek tisíc lidí, jen proto, že chci na něčem vydělat.“ Tomu se těžko věří. Ovšem fakta hovoří jinak.

Kolik odpovědnosti leží na bedrech společnosti Foxconn v Číně či na bedrech amerického Apple asi nezjistíme. Tedy prozatím. Někteří totiž argumentují tím, že jak to vypadá v Číně neznamená, že to tak vypadá všude.

Jedná se o nepřímé a nezamýšlené výledky jednání bezduchých nadnárodních společností a dravých místních podnikatelů, a není to povznášející podívaná, ale bez ohledu na to, jaké jsou motivy zainteresovaných, výsledkem je pohyb stovek milionů lidí žijících v extrémní chudobě na něco stále [ještě] strašného, ale přesto výrazně lepšího. – Paul Krugman, New York Times

To vše je opravdu smutné. Přesto nám Apple tvrdí, že dělá vše, co je v jeho silách. Že dělá to nejlepší co může. A dělá?

(JP: Tento článek mne,  i jako naprosto nezaujatou třetí osobu, která do toho nemá co říct, zaujal. Při překládání jsem několikrát pozoroval svůj iPhone a přemýšlel, kolik času, upracovaných rukou a dřiny museli vynaložit tito pracovníci na přesných požadavcích na složení komponent přesně do sebe. Nechci, aby tento článek ve vás vyvolával nějaký nadměrný soucit, nebo pocit toho, že jsem tímto článkem chtěl vytvořit nějakou charitu a dole pod článkem bude bankovní číslo s prosbou o přispění na lepší podmínky zaměstnanců ve Foxconnu. Vím jistě, že mnoho z vás to prostě přejde, někteří to ani nebudou číst a některým je to jedno. A samozřejmě, jsem si vědom i toho, že v mnoha jiných zemích jsou pracovníci, kteří pracují za mizerný plat, ve strašlivých podmínkách a jsou na tom podobně. A jen protože nedávají dohromady součástky budoucích iPhonů, iPadů či iPodů, tak se o nich nepíše. Jenže, když se na tímto problémem zamyslí velké firmy, menší firmy by mohly také. Asi s tím jako jeden člověk z miliónů dalších nic neudělám, ale aspoň jsem to zkusil. Zkusil jsem dát dohromady to, o čem se mluví, to jaká jsou fakta a to, co by si tyto firmy mohli uvědomit. Třeba to jednou dopadne podobně jako s oligopolními telefonními operátory, kteří teď zažívají pád mezi svými zákazníky (viz. aktuální vstup společnosti Free Mobile mezi poskytovale telefonního spojení ve Francii). Zde sice vydělávali na svých zákaznících a ne levné pracovní síle, kterou mohou oškubat o vše co mají a dát jim naprosté minimum. Ale rád bych zažil dobu, kdyby měli tito pracovníci stejné podmínky například jako jiní lidé na planetě. Stejně jako mají lidé ve Francii novou možnost volby (a že ji hojně využívají), mohli ji mít i tito zaměstnanci svou možnost volby. Volby na pracovní možnost. Na rovnoprávnou možnost volby. A stále nemluvím o charitě. Takže pokud nepřekousnete můj názor, nijak vám ho nenutím. Jen ho pouze uvádím. Jen až příště budete používat jakýkoliv technologický produkt, zamyslete se chvilku nad tím, jak vznikl a kdo jej dal dohromady, a také kolik to stálo tyto pracovníky námahy. Děkuji.)

AKTUALIZACE:

V diskuzi pod článkem bylo projeveno přání pro uvedení odkazu k podepsání petice pro zlepšení podmínek těchto pracovníků. Jestli i vám záleží na tom, v jakých podmínkách tito pracovníci pracují a rádi byste zde připojili své jméno, můžete tak učinit na adrese (zde), kterou nám zprostředkoval čtenář FlyawayMonkey – tímto mu také děkujeme.


 • FlyawayMonkey

  Neni nekde nejaka petice ?? Rad bych se podepsal, prece jenom to sou taky lidi… A Applu to kazi povest :D

 • FlyawayMonkey

  Jestli je to nejaka duveryhodna petice, mohli by jste pridat do clanku ;)

  • FlyawayMonkey
   • http://about.me/prazakj prazakj

    Děkujeme. Přidáme ji na vaše doporučení. Jen jsem se bál, že takový článek běžní čtenáři pouze přejdou a nebudou jej ani číst. 

    • FlyawayMonkey

     Myslím že to právě běžný článek není… Nevím jak moc to chce Apple změnit, ale měly by se do tohle zapojit i ti, kteří právě iVecičky používají…

     • http://about.me/prazakj prazakj

      Nemyslel jsem běžný článek ale běžní čtenáři, kteří takové téma přejdou. Uvidíme, co za kroky Apple podnikne.

      A díky, petice byla do článku přidána.

 • nechamsiprosebe

  Je mi ito techto lidi, ale zaroven bych chtel poukazat na to ze se resi v tomhle smeru snad jen Apple!!! myslite si ze vsechny ty vyrobky ktere jsou z Ciny jsou vyrabene jinak? ze tv, radia a mnoho jinych vyrobcu techto zarizeni by nemeli zmenit pracovni podminky? Meli, tak se porad nechytejme jen jmen ktere jsou videt jen proto ze jsou videt. Apple ma sve dodavate, a to ze ti dodavatele parazituji na svych zamestnancich jedno nikomu neni? Je to smutne ale pokud budete jako pekar resit jak se vyrabi mouka u kolegy od ktereho ma mouku nejlevneji, moc toho nevyrobi. Tyhle veci by si mel pravne osetrit stat , ne zadavatel zakazky. V prvni rade za to muze Cina a pokud tem je to jako jiste ideologii jedno proc za to muze Apple? A muzeme si vzit priklad z CR, kde v chemicce na severu cech vsichni makaj za male platy, protoze jina moznost v okrese s nejvetsi nezamestnanosti neni!! A chcete slyset co Vam rekne zamestnavatel za to ze nechcete pri zarazce ( zarazka je obdobi kdy se zastavi provoz aby se co nejrychleji vycistil a opravil protoze stoji strasne penize kazda minuta odstaveni ) delat 16 hodin denne za minimalni priplatky??? Tak bez, za branou ceka dalsich deset!!! ( a lidi drzej pusu a krok, protoze prace je proste malo ) tohle sem ja osobne zazil a doufam ze se pracovni podminky jiz zlepsily, ale jiste je jedno…pokud jde firme o penize , neresi se zakonik prace. Zazil sem to v cr u vice firem, obcas bych to i pochopil pokud by firma za to co vydela, dala patricnou odmenu. Nechci obhajovat Apple, chci jen poukazat na to ze nejen tahle znacka muze za to ze se v jejich tovarnach nedodrzuje vubec nic. Hlavne za to muze chamtivost zamestnavatelu, a neschopnost statnich instituci, kterym to je vlastne jedno…..

  • http://about.me/prazakj prazakj

   Ano, souhlasím. Apple není jediná značka, ale myslím, že jsem to tam zmínil, i když trochu v jiném světle, když jsem mluvil o technologii. Bohužel Apple je teď opravdu na výsluní a když tak bude jednat skvělá firma, ostatní pod ní budou tento způsob napodobovat. A ano, také souhlasím v tom, že to není jen tím, že na tom Apple vydělá. Pravdou je, že jsou poměry v Číně někde určitě skvělé (tak jako u nás v některých místech republiky) a někde zase na druhou stranu otřesné (také – jako u nás, v některých místech). A spíš jsem se snažil ukázat na ironický způsob práce – firma, která je v žebříčku v TOP 3 a dodavatel má otřesné podmínky výroby. To, že někdo tak mocný a tak posedlý všemi detaily nechá své dodavatele takto jednat.  

   • nechamsiprosebe

    Tak Apple se alespon trochu zajima prave vstupem do FLA si myslim, sem zvedavej kdy se pridaji i dalsi firmy a znacky. Jen me trochu mrzi ze na Apple se veze spousty techto afer, ale jak se vyrabeji jine veci a znacky ve svete to se nikde neresi….i presto ze spousty jinejch znacek je na vysluni!! holt to je asi udel uspechu….ze se v Cine popravujou lidi verejne, ze Rusove v Cecensku delali holocaust atd atd..a nikdo neresi:(( vse je dobre znamo, i to v jakych podminkach se vyrabi a resi se to podle toho jak se to jake vlade hodi:( je to smutne..svet by se mel menit celej. A sem rad ze alespon Apple zacal s FLA a da snad priklad jinym vyrobcum, a zamestnanci se budou mit lepe…jen jestli to vubec pujde z rezimem v Cine ktery vsichni tise schvalujou:( A uorimne, pokud budeme resit jak se vyrabi vse kolem nas do prodrobna, bude nam vic nez zle ze sveta…

    • http://about.me/prazakj prazakj

     Ano, s koncem souhlasím. Bylo by nám velmi špatně, už když začneme jídlem, zjistíme v čem chodíme oblečení až se dostaneme do úprav vozidel či technologie. Je pravda, že firmy na špičce to mají nejtěžší. Tak třeba si nějaký novinář zase příště posvítí na Samsung nebo další firmu. Uvidíme ;)

     • FlyawayMonkey

      Toje pravda, sami muzeme videt plno a plno clanku ktere jsou zamerene proti Applu, nekdy jde o kraviny nekdy o vetsi vecy, ale i tak jde jasne videt ze ti nejlepsi jsou na terci jako prvni :-D

     • http://about.me/prazakj prazakj

      Ano. Neříkám, že by Apple někdy nebyl v právu nebo že by schválně zatajoval. Prostě někdy má smůlu, protože je tzv. ‚první na ráně‘.

  • Radjar

   Mas naprostou pravdu. Chtel bych videt ty pohledy vetsiny lidi, kteří utopický chtějí stejne podminky pro vsechny na celem světe, jak by se tvářili, kdyz by jim najednou někdo sebral jejich iPhone nebo Samsung či auto, možnost opustit město a jet na dovolenou, horské kolo. Budme k sobe upřímni a priznejme si, ze nas pohodlný život je na úkor jiných. Na tomto světe neni místo pro 7 miliard evropsky žijících obyvatel.

 • Jimy Nes

  I ja dekuji za tento clanek,ktery jsem si jako bezny ctenar rad precetl abych se dovedel o tom co se nakouslo a jiste to neni jednoduche tema. Opravdu smekam pred Mikem, ktery nevyrazil jako kazdy novinar na dalsi veletrh s novinkama ale jel do Ciny (uz to je hrdinstvo) podivat se na misto o kterem se jentak pravdu nedozvime. Nechcese mi rikat ze to je ciste problem Apple a nebo jine znacky. Je to dodavatel ktery takhle zneuziva sme moci a hlavne moznosti ktera v komunisticke cine muze takhle stale kvest!! Cina je pro mne zem dvou tvari! Jednu obdivuji za jejich bojova umeni a kulturu ale nesnazim za neuveritelnou buzeraci a chovani treba jako v pripade lidi v techto tovarnach! Zaliva se mi oko krvi kdyz se resilo jestli nekteri cinane dosti truchli za Kimem!!

  Dekuji za clanek a za prelozeni. Za tu praci s tim rict to i nam tady a verte ze to nebylo zbytecne prekladani a prace s timto clankem. Take jsem chvilku psaval a vim jak cloveka zahreje kdyz i jednoho ctenare to zaujme a docte clanek do konce. Diky

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Děkujeme za reakci, která rozhodně potěšila!

  • http://about.me/prazakj prazakj

   I já se připojuji s díky. „Zahřál“ jste svým komentářem. Díky.

 • Mike The Man

  Nechcete si opravit to formátování?

 • http://twitter.com/david_swienczyk david_swienczyk

  Pokud by pracovníci v Číně dostávali za svojí práci stejnou mzdu jako my ve „vyspělém“ světě, nestál by IPhone 15.000,- ale bratru trofunu si řict jendou až dvakrát tolik.
  Nechci tím omlouvat to, co korporace provádí v Číně, ale co se trochu zamyslet i nad tím námi? Nechceme přeci ty úžasné telefony za báječné a ještě nižší ceny?

  • http://about.me/prazakj prazakj

   Ano, možná by se ceny zvýšily, ale to není předpoklad pro to, že půlka světa si na zařízeních vyvalí oči a druhá půlka na něm sedře kůži (obrazně řečeno). Ale je pravda, že díky levné pracovní síle je cena produktů levnější. Vždy to bude něco za něco.

  • Honzajs

   Přesně tak, konečně někdo z vlastním názorem…. Navíc tam ty lidi dělají dobrovolně, nikdo jim pracovat nepřikazuje. Pokud by to pro ně bylo tak nesnesitelné, Foxconn by nikoho nenašel a na úrovni podmínek pro práci by musel něco změnit. Takhle je většina spokojena a systém funguje. Jen levicoví snílci tady i jinde se snaží změnit to co funguje……