OpenAppMkt: odvážná konkurence App Store v HTML 5

Recenze nového obchodu s aplikacemi pro iPhone OpenAppMkt napsaného v HTML 5, který se snaží vytvořit App Store konkurenci.

Jednou z mála nevýhod iOS zařízení, dá-li se to jako nevýhoda označit, je jejich poměrně velká uzavřenost. Apple může pomocí App Store kontrolovat obsah aplikací a v případě, že se mu znelíbí, je jednoduše zamítat; délka schvalovacího procesu také někdy přesahuje rozumné meze. Proto se skupina vývojářů rozhodla vyvinout obdobu App Store napsanou kompletně pomocí webových technologií CSS, JavaScript a HTML 5 – a vznikl tak OpenAppMkt.

Abyste se do OpenAppMkt dostali, stačí v Safari zadat adresu openappmkt.com (ať už na iOS zařízení nebo na počítači, viz níže) a obchod se zobrazí. První, co vás uhodí do očí, je známý vzhled, který si OpenAppMkt do jisté míry “vypůjčil” právě od svého největšího konkurenta App Store. Na jednu stranu je to poněkud nefér, ale na druhou stranu je jednotný vzhled iOS aplikací prosazovaný samotným Applem a člověk navíc už dopředu ví, co kde najde.

Na úvodní obrazovce vás přivítají ne zrovna příjemné bannery na “Our Picks” aplikace (což jsou v současné situaci pravděpodobně jediné použitelné aplikace, viz níže) a když o kousek zascrollujete, dostane se i na samotný seznam aplikací, který vypadá na chlup stejně jako v App Store. Vpravo nahoře obrazovky je umístěno tlačítko pro hledání. Na spodu najdete všem známé záložky, pomocí níž se dostanete jak na úvodní obrazovku OAM, tak také do kategorií, seznamu nejlepších aplikací a pak do sekce “Manage”.

Kdyby autoři doladili spodní lištu, vypadal by OpenAppMkt skoro totožně jako App Store.

Chcete-li si nějakou aplikaci prohlédnout, stačí na ni jednoduše klepnout a chvíli počkat. Zobrazí se vám přehled veškerých informací o aplikaci, můžete si prohlédnout screenshoty (bohužel poněkud krkolomným způsobem) a komentáře a hodnocení ostatních uživatelů. Můžete také sdílet odkaz na aplikaci přes Facebook, Twitter nebo e-mailem. Líbi-li se vám aplikace, můžete si ji “pořídit” stejným způsobem jako to děláte v App Store – tedy kliknutím na zelený obdélníček s “Free” nebo cenou dané aplikace.

Snad první odlišností od klasického obchodu je fakt, že aplikace se nestahují. Jediné, co musíte udělat, abyste aplikaci mohli otevřít, je nechat se přesměrovat na webovou stránku (musí se otevřít Safari, což už ale v iOS 4 není takovým problémem) a uložit si rychlý odkaz na váš Home Screen. Zobrazí se vám ikonka, která bude (s menším štěstím) nerozeznatelná od ostatních aplikací. Přestane-li se vám aplikace líbit, jednoduše smažete odkaz.

Stránka aplikace až tak přehledná není, zato “instalaci” zvládne opravdu každý.

Nyní k samotným aplikacím. Vyzkoušel jsem jich pouze několik, protože jednak je jich v obchodě prozatím obsaženo pouze malé množství a jednak z toho důvodu, že některé vypadaly natolik odpudivě, že jsem ani neměl odvahu je spustit. Mezi ty, které jsem vyzkoušel, patří například Facebook, Pie Guy (jakási obdoba Pacmana), Sudoku Superstar a Hand of Greed. Musím říct, že jedinou použitelnou aplikací je aplikace Sudoku Superstar, která běží poměrně rychle a navíc má pěkný vzhled. Ostatní aplikace (včetně Facebooku) na tom už tak dobře nejsou – a některé jako třeba Pie Guy dokonce ani z nějakého záhadného důvodu nejdou obládat.

Ikony aplikací vypadají stejně jako ty z App Store (v pravém spodním rohu); vpravo screenshot ze hry Sudoku superstar.

A dostáváme se k největší nevýhodě OpenAppMkt – tedy rychlosti. Bohužel je to způsobeno přímo použitou technologií, tedy HTML 5, která je sice v porovnání s například Adobe Flash rychlejší, ale nativnímu Objective-C, ve kterém jsou psány apliakce v App Store, nesahá ani na paty. Nějak to prostě funguje, ale uživatelé zhýčkaní rychlostí a plynulostí svého iPhonu si na to nikdy nezvyknou – je to jako byste na svém iPhonu spustili Windows Mobile. Další nevýhodou může být neustálá nutnost být připojen k internetu a také pravděpodobně značný datový tok, který může vyčerpat i současné datové limity u telefonních operátorů. Za poslední větší nevýhodu bych považoval téměř nulovou garanci kvality aplikací – lidé si totiž na přísnou politiku Applu sice stěžují, ale na druhou stranu jsou rádi, že mají téměř 100% jistotu, že když si stáhnou nějakou aplikaci z App Store, bude opravdu dělat to, co má v popisu, a bude to dělat na úrovni. OpenAppMkt samozřejmě nabízí i placené aplikace (někdy i v ceně kolem 15 dolarů), ale já osobně bych si žádnou takovou aplikaci v OpenAppMkt nekoupil.

Takto vypadá OpenAppMkt, otevřete-li ho na počítači.

Zkrátka a dobře, OpenAppMkt je hezkým nápadem a demonstrací, že to jde dělat i jinak, je však limitován použitými technologiemi a neustálou potřebou být připojen, že prakticky nemá šanci App Store ohrozit, natožpak porazit. Je to prostě celé takové pomalé. Jediné využití OAM (pro uživatele s datovým tarifem) vidím v jednoduchých aplikacích jako zmiňované Sudoku, které je zpracované velice dobře. Na graficky nabouchané hry typu Space Miner nebo Guerrilla Bob HTML 5 prostě stavěné není.

9 comments
  1. Od koho mate to ze je Flash pomalejsi nez html5? Od Steva? 😀 Kompilovany kod je rychlejsi pokud je kvalitne napsane VM. Flash/html5 je jako C/java…

  2. Od koho mate to ze je Flash pomalejsi nez html5? Od Steva? 😀 Kompilovany kod je rychlejsi pokud je kvalitne napsane VM. Flash/html5 je jako C/java…

  3. v druhem odstavci zmineny link na web obsahuje chybne URL a vede na zcela jiny web.

  4. A javascript snad nemůže být kompilovaný? 🙂 Třeba Google Chrome u jeho V8 enginu pro javascript uvádí jako jednu z hlavních výhod kompilace do nativního kódu …

    Jinak nevím, která technologie je rychlejší a nezjišťoval jsem to, ale dal bych ruku, že většina aplikací napsaná pomocí html5 + javascriptu bude fachat rychleji, než aplikace ve flashi. (Aneb ještě jsem neviděl html5 aplikaci, která by mi vytížila 4 jádro na 100%, což je u flash aplikací zcela normální věc … – osobně si teda nemyslím, že je to technologií, ale protože ve flashi lidi programují jak prasata)

  5. lze to nějak odinstalovat? po instalaci se mi dostali na SpringBoard ještě tyhle ikonky: Trust Me, AdSheet,iPodOut a DemoApp, které nejdou odstranit.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple události: legální Jailbreak, neviditelný obal a Obama

Následující článek

Zdarma: iPhone DVD Converter za $29 pro všechny FREE!

Související články