Home » Doporučujeme » Novinky »

Apple: nejdůležitější novinky 9. týdne roku 2012

Březen 5, 2012 Michal Vaclik Doporučujeme, Novinky

Čím se devátý týden roku 2012 poznamenal na jablečném průmyslu? Co nového se dělo okolo nejhodnotnější společnosti na světě? Pojďte se s námi podívat, o co nás uplynulý týden obohatil.

Apple vyvíjí nový HD audio formát optimalizovaný pro streaming

Zprávy serveru The Guradian informují o záměrech Applu vytvořit nový zvukový formát, který by měl společnosti umožnit distribuci zvukových nahrávek z obchodu iTunes ve vysoké kvalitě. Zároveň by však měl integrovat i funkci přizpůsobivého streamování, která by dle záměrů společnosti Apple měla umožnit lepší využití úložišť a možností datových přenosů při streamování hudby z iCloud/iTunes Match.

Neil Young před necelým měsícem potvrdil, že již v minulosti spolupracoval s Jobsem na zavedení nového datového formátu pro hudbu přístupnou z iTunes Store. Pravděpodobnosti na vzniku nového formátu přidává i fakt, že Apple před nedávnem začal aktivně tlačit svůj program Mastered for iTunes a vybízet nahrávací studia k poskytování svých nahrávek v nejvyšších možných kvalitách pro zveřejnění v iTunes.

Dle zdrojů The Guardian bychom se představení nového formátu mohli dočkat již ve středu, tedy v den představení netrpělivě očekávaného iPadu 3.

Nová reklama „iCloud Harmony“ prezentuje iCloud

V neděli Apple pustil do vysílání novou reklamu, která má za cíl jediné – s příchodem nového iPadu co nejvíce protlačit pohodlí automatické synchronizace dokumentů, fotografií, poznámek apod.

Kdo z vás ještě iCloud nezkusil, třeba změní názor a podlehne:

YouTube Preview Image

Ultra-tenké 13″ a 15″ MB Pro již v dubnu, možný je i 14″ model

Dle serveru The Digitimes by Apple mohl doplnit řadu ultra-tenkých notebooků Macbook Air o 14″ model. Apple tím chce plně pokrýt zájmy asijského trhu, kde jsou rozměry 14″ úhlopříčky standardem pro mainstreamový notebook. Přestože se Asie stala po USA a Evropě klíčovým trhem pro společnost Apple, o důvěryhodnosti tvrzení ohledně 14″ modelu výhradně pro asijský trh silně pochybuji.

The Digitimes navíc dodává, že nové modely přetvořených Macbooků Pro by mohly dorazit již v průběhu dubna. Stejně jako v případě uvedení „dnešních“ MB Pro by se Apple mohl zaměřit prvně na 13″ a 15″ modely, největší 17″ model by měl následovat o několik týdnů později.

Největší překážkou se zatím zdá být údajný nedostatek nových procesorů Intel Ivy Bridge, jejichž uvedení Intel údajně odložil u některých modelů až na červen 2012. Apple je však znám svými „specificky uzavíranými“ dohodami s dodavateli, je tedy dost možné, že i přes relativně omezené množství se k novým čipům dostane pár týdnů před konkurencí.

Adobe nabízí Photoshop Touch pro iPad 2

V pondělí byla do App Store uvolněna konečná verze populárního foto-editačního programu Adobe Photoshop. Aplikace nese jméno Photoshop Touch a v jednoduchém a přehledném prostředí nabízí základní funkce pro editaci fotografií, práci s vrstvami, efekty a filtry.

Photoshop Touch je vlajkovou lodí ze série šesti aplikací, kterými chce Adobe rozšířit své působiště z PC trhu i na populární tabletový trh Applu.

Aplikace je dostupná jen pro iPad 2 a pro svůj běh vyžaduje operační systém iOS 5. Dostupná je za cenu $9.99 (€7.99) a stahovat ji můžete přímo zde.

The New York Times poukazuje na nedostatky v zabezpečení galerie

Na bezpečnostní nedostatek v systému iOS poukázala na zakázku napsaná aplikace od The New York Times. V rychlosti: jde o to, že pokud uživatel povolí aplikaci přístup k informacím o poloze, aplikace získává přístup do celé galerie fotografií, kterou lze poté bez vědomí uživatele v ultimátních případech celou zkopírovat na vzdálený server.

Není jasné, které aplikace v App Store tohoto nedostatku využívají (nemusí kopírovat fotky samotné, ale třeba jen GPS data z EXIF informace každé fotografie), dle zdrojů serveru The Verge je momentálně vyvíjen patch pro tuto bezpečností mezeru.

iPhone již několikrát čelil kauzám ohledně bezpečí a soukromí uživatelů – např. sdílení lokace u iPhone 4 a za poslední měsíc i ohledně neoprávněného přístupu aplikací ke kontaktům v telefonu.

Počet stažených aplikací v App Store přesáhl 25 miliard

V pátek počet stažených aplikací z ohchodu App Store přesáhl magickou hranici 25 miliard. Majitel aplikace, jejiž stažení hranici 25 miliard překročilo, se stal výhercem poukázkové karty na obsah v hodnotě 10 tisíc dolarů. Svoji výhru může tento šťastlivec proměnit v jakýkoli obsah na Mac App Store, App Store a iTunes Store.

V App Store je aktuálně dostupných přes 550 tisíc aplikací. Obchod byl poprvé spuštěn v létě 2008.

Mac Pro by příští týden mohl dostat nové Intel Xeon E5 procesory

Dle zpráv serveru The Inquirer by se v průběhu příštího týdne mohly objevit první stroje s novými čipy ze série Intel Xeon E5. Tyto procesory, známé též jako serverové čipy Intel Sandy Bridge E, jsou dle zpráv již několik týdnů v držení výrobců, informační embargo padá počátkem příštího týdne.

Budoucnost profesionální řady Mac Pro byla minulý rok již několikrát zpochybňována, přechodem na profesionální platformu Sandy Bridge E by Apple mohl svoji řadu obnovit a vrátit zpět do života. Poslední aktualizace se řada Mac Pro dočkala v létě 2010 – ta aktuálně nabízí dvou-procesorovou konfiguraci.

Nový line-up by mohl nabídnout až dva šesti-jádrové, nebo dva osmi-jádrové procesory ze série E5-2600, zatímco nižší, jednoprocesorové stanice by mohly být poháněny „levnějšími“ modely ze série E5-1600.

Tržní hodnota Apple přesáhla 500 miliard

Za poslední dva měsíce tržní hodnota Applu vzrostla o neuvěřitelných 34%. Nárůst na rekordní hodnotu až 507 miliard amerických dolarů je reakcí na skvělé finanční výsledky za první fiskální čtvrtletní 2012 a očekávané představení nové generace tabletu Apple iPad.

Představení iPadu 3 je ve středu, tržní hodnota jistě opět vzroste ihned po uvedení, popř. po zařazení do prodejů.

Koncem roku by Apple mohl spustit vlastní TV kanál

Server New York Post informuje o záměrech Applu spustit vlastní televizní kanál i přes dosavadní nezájem o spolupráci s předními americkými televizními operátory.

Apple by chtěl implementovat celý kanál jako aplikaci – ten by byl poté přístupný ze zařízení Apple TV a v budoucnu i připravované televize s jablkem ve znaku.

V průběhu příštího týdne se konečně dočkáme třetí generace tabletu Apple iPad. Na iPhoneTips.cz samozřejmě nabídneme detailní report z celého eventu, novinkami ohledně tabletu však neskončíme. Je jasné, že příští týden se bude točit převážně okolo nového tabletu, ostatními a méně důležitými zprávami se tedy nechte překvapit zase až v dalším týdenním soupisku.

Jaký je váš názor?Odkazy

Tablety Datart
Široká nabídka tabletů za skvělé ceny.
Nabíječky na mobil
Objednejte si kvalitní a levnou nabíječku pro mobilní telefon.
Surfujte neomezeně...
...i tam, kde nechytnete WiFi pomocí internetu v mobilu.

Archiv