Apple: nejdůležitější novinky 13. týdne roku 2012

Bude mít příští iPhone nano-SIM? Jste vývojář a pracujete s UDID? O počátcích Siri, Ivy Bridge a spoustě dalších v dnešním díle seriálu týdenních novinek!

Bude mít příští iPhone nano-SIM? Jste vývojář a vaše aplikace nakládá s UDID informací? Jak se Siri dostala do jablečného telefonu a kdy se můžeme těšit na počítače vybavené novými procesory Intel Ivy Bridge? O tom vše v dnešním díle seriálu týdenních novinek!

Apple zamítá aplikace přistupující k UDID

S příchodem iOS 5 Apple informoval vývojáře aplikací a her, že již nebude nadále možno používat UDID k mapování zařízení obsahující instalaci takové aplikace nebo hry. Za minulý týden tuto restrikci pocítilo již několik prvních vývojářů. Informoval o tom server TechCrunch.

Unique Device Identifier (zkráceně UDID) je uinkátní identifikátor každého iOS zařízení, který je vázán na konkrétní hardware a nelze jej uživatelsky měnit. Z důvodů ochrany osobních údajů uživatele informaci UDID Apple již nebude zpřístupňovat vývojářům. Přestože o nemožnosti použití unikátního identifikátoru Apple již dávno vývojáře varoval, několik jich bylo nepříjemně překvapeno.

Apple a vývojáři několika aplikací již několikrát čelili žalobám kvůli užívání UDID. Přestože UDID neidentifikuje samotného uživatele, ani nepřistupuje k jeho informacím (např. Apple ID), stále nese určitý potenciál např. při cílení reklamy nebo mapování způsobů používání zařízení nebo zájmů uživatele. Apple tak zřejmě naléhá na vývojáře, aby používali své vlastní identifikátory pro každou instalaci.

Apple chce zdarma nabídnout patent nano-SIM

Před několika dny jsme informovali o úmyslech nejen Applu, ale i Nokie, Motoroly a kanadského RIM-u standardizovat zmenšenou podobu SIM karet. Standard nano-SIM v podobě, kterou nabídl Apple, podpořili i někteří evropští mobilní operátoři, Apple se tak stává nejnadějnějším výrobcem mobilních zařízení, který by nový standard mohl protlačit i přes poměrně silnou konkurenci.

Dle zpráv serveru FOSS Patents hodlá svůj standard miniaturních (zmenšená varianta dosavadní micro-SIM) SIM karet Apple nabídnout ostatním výrobcům mobilních zařízení bez poplatků za licencování a nakládání s tímto patentem.

Přechod na ještě menší formu SIM karet by Applu mohl umožnit iOS zařízení učinit o něco tenčí, popř. využít ušetřený prostor pro ostatní komponenty (např. objemnější baterie). Plány miniaturizace vnitřností iOS zařízení podporují i spekulace ohledně chystaného micro-dock konektoru, který by mohl být součástí již příští generace telefonu iPhone.

FLA dohlédne na plat a pracovní doby zaměstnanců Foxconnu

Foxconn je řetězcem fabrik, kde se krom produktů např. Intelu rodí i většina zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku. Za posledních několik týdnů byly pracovní podmínky ve fabrikách Foxconnu předmětem vyšetřování asociace FLA (Fair Labor Association), které se rozběhlo na základě žádosti Applu.

Během několika týdenních auditů, které se skládaly z prohlídek, kontrol, dotazníků a rozhovorů se zaměstnanci, bylo odhaleno několik nesrovnalostí ohledně pracovních dob zaměstnanců a jejich odměn, neproplácených přesčasů, bezpečnostních podmínek apod. Foxconn se zavázal k nápravě a uvedení svých fabrik do podmínek v souladu s čínskými zákonem stanovenými hranicemi a standardy asociace nejpozději do července příštího roku. Nejvíce se změna dotkne přesčasů, které klesnou z 80 hodin na maximálních 36 hodin měsíčně. Snižování pracovních hodin hodlá Foxconn dohánět najímáním dodatečné pracovní síly, pro kterou připravuje nové ubytovací a stravovací prostory.

FLA hodlá nadále sledovat závazky Foxconnu a výsledky zveřejňovat na webových stránkách asociace.

Intel Ivy Bridge procesory přijdou koncem dubna

Server CPU World zveřejnil informace o chystaném startu prodejů nové platformy procesorů Intel. Stát by se tak mělo během čtvrtého dubnového týdne, navíc bychom se podle nových zpráv v první vlně mohli kromě desktopových čtyř-jádrových modelů dočkat i jejich mobilních ekvivalentů.

Quad-core modely budou jasnou volbou v případě stolních počítačů a větších modelů Macbooků Pro. Problém by mohl nastat pouze v případě, že se Apple rozhodne obětovat výpočetní výkon za cenu dlouho spekulovaného zeštíhlení profilu i v případě profesionální řady přenosných počítačů, které by mělo za následek snížený chladící potenciál.

Dalšího rozšíření nabídky procesorů (i v případě mobilních řad) se dočkáme až počátkem června, kdy Intel začne nabízet i dvou-jádrové varianty, včetně nízkonapěťových modelů, které by se mohly objevit v příští generaci tenkých Macbooků Air.

Důvěryhodnosti na tvrzení CPU World přidává i zpráva serveru Digitimes. Dle ní bychom se nových Macbooku Pro v patnácti-palcové verzi mohli dočkat již koncem dubna, zatímco na 13″ variantu si budeme muset počkat až do června. Apple chce prý menšímu modelu věnovat zvýšenou pozornost, neboť jde zatím nejen o nejprodávanější model z profesionální řady, ale i nejúspěšnější počítač s jablkem ve znaku vůbec.

Jobs si vyhlídl Siri již 3 týdny po uvedení, nesouhlasil však se jménem

V úterý se v Chicagu konala prezentace spoluzakladatele a bývalého vedoucího vývojáře aplikace Siri. Dag Kittlaus, který stál v čele vývoje hlasové asistentky pro chytrý telefon od roku 2010, se mj. podělil o unikátní zážitek, kterým bylo pozvání od Steva Jobse. To byl počátek nejen jejich pracovního vztahu, ale i zrození hlasové asistentky v dnešním iPhonu 4S.

“Chtěl, abych se za ním druhý den zastavil,” řekl Kittlaus. “To jsem udělal a strávil s ním tři hodiny debatou o budoucnosti.”

“Říkal, proč Apple vyhraje a zajímal se o Siri. Byl z toho velmi nadšený, přesto se do ničeho nechtěl ukvapit dokud si nebyl jist, že tomu zcela porozumněl.”

Z čeho však Jobs nebyl původně nadšen, bylo jméno. Kittlaus si však za názvem Siri stál, jeho zachování navíc pomohla i neschopnost (nejen) Jobse přijít s něčím vhodnějším. Aplikace Siri byla spuštěna v únoru 2010, Apple vývojářské studio získal o necelé tři měsíce později. Kittlaus v Applu pracoval až do minulého října, poté Apple opustil, sledujíce jiné zájmy.

Nabíjení baterie při 100% je záměr, říká Apple

S novými funkcemi třetí generace tabletu iPad se vyrojilo několik nesrovnalostí. Kromě většího vyzařovaného tepla, které je však zcela pochopitelné a zcela v souladu s normou uváděnou ve specifikacích, se nového iPadu týkají i údajné problémy s nabíjením. Apple již zareagoval na problémy se zahříváním, nyní se vyjádřil i k baterii.

AllThingsD se podařilo sehnat oficiální vyjádření mluvčího Applu. Michael Tchao situaci objasňuje následovně:

“Takže, funguje to takhle: iPad, iPhone a iPod Touch zobrazují baterii jako 100% nabitou ještě před tím, než dosáhne zcela nabitého stavu. Ta se zůstane nabíjet až k plnému nabití, poté se trochu vybije a opět se začne nabíjet. Tento proces se opakuje, dokud není zařízení odpojeno od zdroje.”

“Je to skvělá funkce, která vždy byla součástí iOS,” řekl Tchao. Tímto “nabíjecím cyklem” Apple zachovává dlouhou životnost baterie, navíc tím umožňuje nechat zařízení nabíjet i přestože je baterie již zcela nabitá (např. pokud necháte zařízení nabíjet přes noc). Podobný způsob nabíjení je použit i u baterií přenosných počítačů, uživatelé se tedy žádného poškození nebo snižování životnosti baterie nemusí obávat.

Pro uplynulý 13. týden je to vše. Co přinese nadcházející týden se podíváme zase příští neděli.

154 comments
  1. Ahojte mám dotaz 🙂 Je lepší koupit iPhone 4S nebo 4? Když porovnáte cenu, výdrž baterie a výkon (mám momentálně 3G, ale už je to dost pomalé a chtěl bych něco rychlejšího ale pokud možno s větší výdrží baterie – a u 4S čtu jak baterie vydrží méně než u 4, takže to je pro mě dost podstatná vada a ten rozdíl ve výkonu pro mě zas tolik neznamená, pokud je už 4 alespoň 2x rychlejší než 3G)

  2. podla mna pockaj na iphone 5 uz je zbytocne si kupovat iphone 4 a 4s.

  3. V podstatě se ptáš jestli máš vymnit 3 za 3GS mám 4S a k 4 bych se nevrátil ani náhodou.

    1. Myslíš, že u té 4 zas takovej rozdíl mezi 3G a 4 není? Asi takhle – hodně na tom čtu knihy, pak i nějakou tu hru si dám jako kratochvíli a hodně internet+sms, ale chtěl bych větší výdrž baterie než má 3G (dá se to nějak porovnat ty 3 modely? 3G, 4 a 4S? Myslím co se týče výdrže baterie..jdu pohledat nějaká srovnání) Já si zas říkám aby ta 5 pak nebyla zbytečně předražená a zas se slabou baterkou díky silnýmu výkonu telefonu(kterej i když měl 4S o něco lepší baterku než 4, tak výkon ji celou sežral rychleji 🙁

      1.  Tak jsem si to prostudoval.. A asi bych šel do té 4 oproti 4S(nemá pro mě nic podstatnýho navíc).. Ta 5 má vyjít kdy? Že bych počkal až ještě klesnou ceny s jejím vydáním. 5 bych bral jedině kdyby nabídla alespoň o 1/3 větší výdrž baterie než má 4S, ale o tom asi nic nevíme zatím co?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Paper: nápady začínají na papíře

Následující článek

Přijďte na párty pro všechny Apple fanoušky a vyhrajte iPad 2

Související články