Nahoru

Beamer: mocný spojenec Apple TV

Vánoce jsou skoro za námi a nejeden z nás našel něco jablečného pod stromečkem, v mém případě to byla Apple TV. Vždy jsem tuhle malou černou věc chtěl, avšak nepořídil jsem si ji, protože, jak je známo, bez nějaké nadstavby její funkce jsou víceméně omezené, především co se filmů a seriálů týče.

Co se tedy samotná ATV v zvládne?

 • Přehrává filmy či seriály, které jsou v iTunes knihovně (popř. které se zapůjčí),
 • Přehrává vaši hudbu přes iTunes Match,
 • Přehrává rádia,
 • Poradí si i s domácím sdílením,
 • Přehrává videa z YouTube a Vimeo,
 • Přehrává Podcasty a trailery k filmům,
 • Zobrazuje obrázky z Fotostreamu a Flickru,
 • Má v sobě integrovány služby MLB.TV a WSJ Live.

Všechny svoje funkce zvládá bravurně, avšak důvodem toho, že mně osobně nestačí samotná ATV, je právě onen fakt, že na filmy/seriály koukám především s titulky a koukám na ně poměrně často. Zároveň se mi příčí konvertovat videa (hlavně soubory .mkv) do iTunes. Z mého pohledu to je ztráta času. O stavu nabídky filmů a seriálů s CZ dabingem/titulky na iTunes raději pomlčím, všichni jej známe. Jak jste správně pochopili, tento článek se zaměřuje tudíž především na přehrávání filmů/seriálů (s titulky).

Článek je pojat spíše subjektivně, což vychází z autorových požadavků na funkce při přehrávání filmů a seriálů.

Pokud nad touto černou krabičkou uvažujete nebo ji již vlastníte a nevyužíváte naplno, tak se určitě ptáte, jaké jsou tedy možnosti pro vylepšení tohoto zázraku? Vím o dvou známějších:

 1. jailbreak a následná instalace XBMC – tato možnost je u mě pasé, jelikož nejsem zastáncem jailbreaku (chci aktualizovat zařízení ihned po vydání nové verze softwaru) a navíc, což je hlavní důvod, u nejnovější ATV není jailbreak momentálně možný,
 2. konvertovat videa do formátů, které podporuje ATV, potažmo iTunes – to jsem zavrhl ihned a to proto, že konvertovat všechna videa by trvalo dlouho a navíc bych i musel řešit, jak natvrdo dostat titulky do videí (oboje dnes zvládnou programy, které člověk může najít i na Mac App Store, např. iVI – pro ty, kteří chtějí mít zaplněnou složku s filmy a seriály v knihovně iTunes).

Jak vidíte, moc možností člověk tedy nemá (pokud je jich víc a jen žiji v nevědomosti, rád se o nich dozvím). Dá se říct, že jsem hledal řešení, které nevyžaduje moc práce na zprovoznění a zabere málo času. Jinými slovy požaduji:

 • něco, co umí na Apple TV přehrát titulky,
 • něco, co umí na Apple TV přehrát videa bez nutnosti konverze,
 • něco, co nevyžaduje jailbreak.

Jde to i (velmi) jednoduše

Někdy v srpnu tohoto roku jsem náhodou narazil na zajímavou aplikaci. Jedná se OS X aplikaci, která streamuje video z vašeho Macu právě do ATV. Jmenuje se Beamer. V té době mi ještě nezaujala tolik, jelikož neuměla přehrát titulky. Ale stálo mi za to sledovat její další vývoj.

Uplynulo několik týdnů, kdy jsem na aplikaci téměř zapomněl, a přibližně v první polovině listopadu se to stalo. Vývojáři na svém Twitteru ohlásili novou verzi (v1.5), která umí přehrávat externí titulky. Nutno podotknout, že k fungování titulků je také zapotřebí firmware ve verzi 5.1. V té chvíli bylo jasné, že si ATV pořídím. Jen ve vzduchu visela otázka, zda si pro ni jet do nějakého APR hned nebo počkat na Ježíška. Logické myšlení zapracovalo a já nákup odložil. I když jsem to nečekal, tak se tak skutečně stalo a já ji našel pod stromečkem.

Po rozbalení dárku bylo tedy jasné, co udělám souběžně se zapojováním ATV – stáhnu si trial. Tahle zkušební verze potencionálnímu zájemci umožňuje přehrát prvních 15 minut od každého videa, což plně dostačuje ke zjištění, zda tento software u vás obstojí. Jinými slovy takto zjistíte, jestli všechny formáty, které běžně nebo i jen výjimečně používáte, Beamer zvládne. Nenapadá mě lepší řešení. Ocení to především ti, jež nepřehrávají nejběžnější formáty. Ty bežné přehrajete bez obav (AVI, MOV, MP4, MKV, WMV, FLV).

Apple TV byla tedy již zapojená, Beamer stažen a nainstalován. Jak jsem psal výše, považuji toto řešení za nejpohodlnějši. Proč? Protože je to jednoduché a nezabere to téměř žádný čas. Aplikace totiž funguje na principu drag’n’drop a využívá funkci AirPlay. Nejedná se ovšem o klasické zrcadlení obrazu, nýbrž to znamená, že Beamer pustíte, vyberete si video, přetáhnete jej na okno této šikovné aplikace a ta se postará o vše ostatní.

Jednou z mála nevýhod (hlavně pro audiofily) může být skutečnost, že Beamer (prozatím) nezvládne prostorový zvuk, veškerý zvuk je převeden na stereo. Naštěstí vývojáři do budoucna plánují na tomto zapracovat. Co mě štve je, že se nedá upravit velikost titulků. To je každopádně chyba samotného Applu, nikoli aplikace Beamer.

Co se ovládání týče, uživatel samozřejmě může video pomocí ovladače přetáčet dopředu, dozadu nebo pauzovat. Bohužel zvuk či titulky (je-li jich ve videu více) se dají přepnout pouze na Macu (menu Controls).

Stejně tak může někoho zajímat, zda aplikace funguje i s jinými AirPlay příjimači. Ano, nemáte-li ATV, ale nějaký jiný příjimač, který zvládne AirPlay, tak se může stát, že vám Beamer bude fungovat. Avšak autoři aplikace takové řešení oficiálně nepodporují. Stejně tak nebudou potěšeni uživatelé jiných systémů než OS X. Ti mají bohužel smůlu, v plánech vývojářů jiný systém prozatím nefiguruje, i když takové Windows vyloženě nezavrhli.

Pro mě osobně se jedná o povinnou výbavu k Apple TV. Zkoušel jsem přehrát všechny výše uvedené formáty a musím říct, že vše funguje tak, jak má. S titulky taky nebyl žádný problém. Sledujete-li filmy nebo seriály často, řekl bych, že tuto aplikaci oceníte stejně jako já. Minimálně vyzkoušet si aplikace zaslouží. Beamer stojí 15 euro včetně daně a zkušební verzi si můžete stáhnout z těchto stránek.

 • Chuck14

  Takyy jedna možnost ale řekl bych naprosto zbytečné. Já to řeším jednodušeji. Na Macu nebo jakémkoliv jiném jablečném zařízení si to pustím pomocí VLC a zapnu zrcadlení. To je vše můžu se dívat na TV.  VLC přehraje všechno takže nechápu jakou výhodu má instalovat něco dalšího. 

  • http://twitter.com/LesPavel Pavel Les

   Ano, VLC přehraje vše a pomocí zrcadlení se můžu dívat i na ATV. Ovšem mohu film ovládat Apple ovladačem? Nejsem si jistý, ale myslím, že to nejde. A co kdyby náhodou chtěl někdo z rodiny ve stejný čas pracovat na Macu? Díky zrcadlení nemůže, když se obraz zrcadlí do ATV. Beamer oboje řeší ;)

   • zozo

    Zdravím,
    kde sa dá kúpiť uvedený softvér v ČR alebo SR?

  • Radek

   Taky občas používám zrcadlení… ale na sledování filmu to není zrovna nejpříjemnější… nemyslím si že bych měl nějakou pomalou wifinu, ale občas vypadne nějaký frame, apod. Prostě na filmy je Beamer nejlpší varianta.. tedy pokud se mi nechce konvertovat…

 • Ladawalker

  Iflicks… Nic vic nepotrebujes, pridani videi do itunes trva asi pet vterin vcetne titulku…

  • http://twitter.com/LesPavel Pavel Les

   Díky za tip, vyzkouším.

  • http://www.facebook.com/vladimir.aubrecht Vladimír Aubrecht

   Bohužel jenom na Mac OSu … :-/ Na Windows je s tím více práce, ale zrovna ty mkvčka se dají zkonvertovat na m4včka bez reenkódování (tzn. trvá to vteřiny) a titulky se do nich dají také integrovat (jako vypínatelné, nevypalené do obrazu …).

 • J-j-4

  Koupil jsem a nelituji. Vse funguje plynule a bez sekani. U zrcedleni pres wifi se obraz obcas seknul. Tady ne.

 • Turbyho

  A co stary dobry AirVideo? :-)

  • http://twitter.com/LesPavel Pavel Les

   AirVideo ale nestreamuje z počítače přímo do ATV, co já vím. Nebo se pletu? 

 • Hans

  Seka se to u avi porad:(((

 • Pavel

  Mám nový IMAC a koupil jsem si AppleTV. IMAC mám napojený na ADSL router přes WIFI, jelikož TV mám v jiné místnosti a mám tam problém s dosahem WIFI, tak jsem AppleTV zapojil přes kabel Ethernet ke stejnému routeru. AppleTV běží OK, zrcadlení běží OK. Koupil jsem si poslední verzi Beameru, při pokusu přehrát film např.AVI přes Beamer do AppleTV to hlásí problém s network, že se nemůže spojit s AppleTV a ať ověřím blokování. Můžete poradit, co s tím ?

 • Pingback: Rene

 • Pingback: tyler

 • Pingback: Franklin

 • Pingback: Maria Smith

 • Loumi

  Beamer je supéééééér. !!!!!!

 • Loumi

  umí někdo opravit forsed titulky u jednoho filmu? nebo kdo opraví, zaslu odkaz kde stáhnout film, děkuji