Nahoru

AirPlay: funkce nového iOS 4.2, kterou si rozhodně zamilujete!

Včerejší update iOS na verzi 4.2.1 přinesl kromě již zmíněného hledání ztraceného iPhone také další vychytávky, které by vám neměli uniknout. Osobně jsem se zamiloval do funkce pojmenované AirPlay, která, jak již její název napovídá, umožňuje pouštět multimédia bezdrátově. Podívejte se na video, které jasně demonstruje sílu AirPlay a přečtěte si naše zkušenosti s touto zajímavou vychytávkou.

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše, AirPlay je funkce, která dokáže proměnit vaši domácnost v opravdu multimediální centrum. Pro majitele iPhone, iPodu Touch a iPadu přináší možnost bezdrátově streamovat multimédia jedním z těchto zůsobů:

AirPlay a AppleTV

Pokud máte AppleTV (tolik vás asi není), tak můžete pohodlně pustit film, který máte uložený v iPhone/iPod/iPad a obraz i zvuk sledovat na televizi (monitoru), kterou máte připojenou k AppleTV. Jak si můžete všimnout na videu, sdílet na TV můžete také obrázky, což třeba při prezentování fotek může být hodně efektní.

Apple Airplay

AirPlay a AirPort Express

Druhá možnost je použít ke streamování hudby WiFi AP od Apple, konkretně Airport Express. Tento router má jednu výhodu oproti konkurenčním WiFi routerům, a to je 3,5mm audio jack, který je zároveň také optický výstup (propojení lze tedy analogově i digitálně). Pokud se nacházíte se svým iPhone/iPod/iPad v dosahu WiFi, které vysílá AirPort, získáte možnost bezdrátově „posílat“ hudbu do repro, které je připojené právě do jacku v AirPortu. Musíte samozřejmě počítat s tím, že AirPort nepřenáší obraz (to zvládne pouze AppleTV), ale jen hudbu.

Airport-express

Právě tuto možnost mám možnost doma testovat a musím říct, že funguje báječně. Pokud máte domácí HiFi, rozhodně vám AirPort Express doporučuji zakoupit. Zamilujete si pouštění hudby bezdrátově, stejně jako já! Cena AirPortu je následující:

Apple AirPort Express lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

AirPlay a „chytré repro“

Apple v AirPlay hodně věří a určitě se ho v budoucnu bude vybavovat všechny své mobilní zařízení, proto není překvapení, že se výrobci jako JBL, iHOME, Bowers&Wilkins a další rozhodli vybavit své repro soustavy AirPlay. V praxi to funguje tak, že repro s AirPlay váš iPhone/iPod/iPad identifikuje stejně jako AirPort a nabídne sdílení hudby právě na toto zařízení.

Nevýhoda repro s AirPlay bude jednoznačně cena, protože značky, kteří se rozhodli systém integrovat, nepatří mezi nejlevnější. Další překážka by mohla být dostupnost v ČR/SR, ale pokud máte peníze, určitě si poradíte třeba na Amazonu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, věřím, že s AirPlay budete spokojení stejně, jako já. Momentálně neznám lepší zařízení pro domácí multimediální zařízení, než spojení AppleTV + zařízení s iOS 4.2 (přenos hudby, obrázků a filmů), případně AirPort + zařízení s iOS 4.2 (pouze hudba).

Pokud máte s jakoukoliv z těchto možností své zkušenosti, určitě nám napište komentář!

 • L A D A S

  Mám iPad s novým iOS 4.2.1 a AirPlay nabídku prostě nikde nevidím. Při přehrávání videa mám pouze back, pause, forward, nic víc, zrovna tak jako na 3.2.2. Je chyba na mém přijímači ?

 • L A D A S

  Mám iPad s novým iOS 4.2.1 a AirPlay nabídku prostě nikde nevidím. Při přehrávání videa mám pouze back, pause, forward, nic víc, zrovna tak jako na 3.2.2. Je chyba na mém přijímači ?

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Stisknini 2x Home button a poté s dockem 2x zascrolluj doleva. Uvidíš tam volbu hlasitosti a případně AppleTV, nebo AirPort Express.

   • Dan

    Na IP 3G to nefunguje.Nebo se pletu?

 • Dooomer

  Chci se zeptat, lze nějak video z iMacu poslat do AppleTV a z něj následně do televize? To by se mi líbilo. Díky za info

 • Dooomer

  Chci se zeptat, lze nějak video z iMacu poslat do AppleTV a z něj následně do televize? To by se mi líbilo. Díky za info

 • Nemam

  Dost o nicem. Apple TV se neprodava v CR a nepodporuje titulky…

  • http://twitter.com/xteczek Petr Matejka

   a nezvlada video v 1080p, coz je dneska uz docela standart. Ostuda,ze takovou vec pustili ven, coz me jako Apple fandu mrzi :(

   HD TV Show 1280 x 720 (maximum)

  • Bubenikpetr

   …jenom upresneni-Apple Tv titulky podporuje…!?!?!?! :D

 • http://twitter.com/a14113 Adam Martinik

  Moc to nechapu. Takze kdyz mam klasicky roter treba od o2 tak ho vymenim za Airport Express a pojede v klidu?

  • Sk0609

   nepojede. airport express funguje sice jako router, ale ne jako modem.

 • Mario

  Existuje spôsob ako streamovať do macu?

  • Mario

   Alebo z macu do iPadu?

 • Lukas Krupnik

  Je funnkční na Iphone 3G?

 • Michal Keblusek

  Potřebuji k airplay počátač připojený k wi-fi, nebo to zvládne samotný iphone?
  V apple storu mi totiž řekli, že k airplay potřebuji počítač připojený na wifi a iphone slouží jenom k výběru písniček z iTunes (aplikace Remote)

  • http://www.iphonetips.cz/ iPhoneTips

   Ne, přes AirPlay můžete pouštět skladby i z iPodu v iPhone, počítač být u toho nemusí.
   Počítač potažmo Mac budete potřebovat pro konfiguraci AirPortu, pak už ne.

 • Ota Skala

  Mám iPad 2 s ios 5.1 a nabídku airplay nemůžu najít.. ono to nejde na téhle verzi ? 

 • Pingback: Marion